صفحه اصلی صدا سیما خبر تولیدات ویژه موسیقی
مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 13
ضعیفعالی 
زيبايي ها

مهمترين جاذبه هاي جهانگردي در جزيره كيش:

بسياري از مسافراني كه به جزيره كيش سفر مي كنند، نمي توانند باور كنند كه جزيره در روزگاراني بسيار دور منطقه آبادي بوده و يكي از قطب هاي تجارت ميان چين و اروپا و شمال آفريقا بوده است. گرچه هنوز بررسي هاي باستان شناسي وسيعي در نقاط مختلف جزيره به عمل نيامده، اما در هر گوشه جزيره مي توان آثاري از گذشتگان را مشاهده كرد كه هر كدام يادآور دوران مجد وعظمت اين جزيره بوده است. در جريان فعاليت هاي عمراني جزيره كيش و در برخي از پژوهش هاي باستان شناسي محدود گذشته آثاري در سطح جزيره پيدا شده است كه ارزش فراواني دارد و مجموعه جذابي را تشكيل مي دهد كه هم اكنون بخشي از آن در ساختمان كانون هنر در معرض بازديد عموم قرار دارد.سكه هاي ايراني و خارجي مربوط به دوره هاي مختلف تاريخي، ظروف مسي، مفرغي و سفالين، سنگ نوشته هاي اوايل دوره اسلامي (به خط كوفي)، سنگ قبر و يك عراده توپ از جمله آثاري هستند كه در معرض ديد قرار دارند.

 

با توجه به خصوصيات محيط طبيعي و موقعيت استثنايي و امكانات رفاهي و خدماتي بالفعل و بالقوه جزيره كيش در ميان شيخ نشينهاي خليج فارس، با بيش از چهل ميليارد ريال سرمايه گذاري، اين جزيره بصورت يكي از مراكز تفريحي - توريستي جهان درآمده است. جزيره كيش بدليل موقعيت خاص جغرافيايي و اقليمي خود و داشتن كرانه هاي مناسب، براي 7 تا 8 ماه از سال، مساعد استفاده از مقاصد جهانگردي است. تحقيقات نشان مي دهد مهمترين انگيزه سفر جهانگردان و گردشگران به اين جزيره گردشگري است. آنها ترجيح مي دهند از نقاط ديدني، پرهيجان يا مكانهايي كه طبيعت زيبا و آرامي دارند بازديد كنند. در كيش مجموعه اي از اين مكانها براي جذب توريستها و گردشگران همراه با امكانات و تسهيلات خاصي درنظر گرفته شده كه بخصوص شبها از زيبايي و  پويايي بسياري برخوردارند، اين اماكن شامل:

1) كشتي يوناني:

در غرب جزيره يك كشتي عظيم الجثه در سواحل نيلگون كيش جا خوش كرده است كه به كشتي يوناني معروف است. در يكي از روزهاي گرم تابستان، بوميان جزيره كيش ناگهان كشتي عظيم الجثه اي را كه در نزديكي آبادي باغو به گل نشسته بود، ديدند. هنوز پس از گذشت سال ها علت به گل نشستن اين كشتي در پس پرده اي از ابهام است. اين كشتي در سال 1322 شمسي توسط شركت ويليام هاميلتون به وزن 7061 تن و به طول 136 متر در بندر گلاسكو در اسكاتلند ساخته شد و در روز 4/ 5/ 1345 به هنگام بازگشت از ايران، در سفر دريايي خود به كشور يونان در عرض جغرافيايي 26 و 20 درجه شمالي و طول جغرافيايي 53 و 54 درجه شرقي به گل نشست و هشتاد روز تلاش اورينوكو، يدك‌كش هلندي براي بيرون كشيدن اين كشتي به ثمري نرسيد. تلاش هاي ناموفق زيادي براي بيرون كشيدن آن انجام شد و به ناچار سرنشينان كشتي مجبور به ترك آن شدند، چرا كه عمليات بيرون كشيدن كشتي از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نبود. اطلاعات بدست آمده از شركت بيمه لويدز لندن نشان دهنده اين است كه اين كشتي در زمان به گل نشست متعلق به كشور يونان و بنام كولااف بوده است. اين كشتي در ابتدا "شيپور امپراتور" سپس "ناتوراليست" و در سال هاي بين 1338 تا يكسال قبل از توقف، در مالكيت خطوط كشتيراني ايران با نام های "سيروس فارس" ، "همدان" در تردد بوده است. تماشاي خورشيد كه به آهستگي در پشت كشتي يوناني در آب هاي نيلگون خليج فارس غروب مي كند خاطره اي فراموش نشدني و جاويدان است.

2) کشتی داما :

اين كشتي باربري سنگالي كه در عمق 33 متري آبهاي جنوب شرقي كيش آرميده است در يكي از شبهاي پائيزي سال 1384 به دليل آبگرفتگي موتورخانه ، اعلام وضعيت بحراني نمود، اما از درخواست كمك سر باز زد. صبح روز بعد به دلايل نامعلومي غرق و براي هميشه معماي مرموز خود را به اعماق برد. در تحقيقات بعدي مشخص گرديد كه در مدارك كشتي دستبرده شده است و كشتي 10 سال جوانتر از تاريخ ساخت خود معرفي گرديده است. اين دليلي كافي براي عدم پرداخت بيمه كشتي و بار موجود در آن ( سينك آشپزخانه، سراميک و تخته هاي MDF) براي شركتهاي بيمه بود. در هر صورت اين كشتي اكنون پس از گذشت كوتاه مدتي كه در اعماق آرميده است تبديل به زيستگاهي مصنوعي براي آبزيان و همچنين سايت جديدي براي غواصي گرديده است. غواصي در اطراف اين مغروق که در فاصله 4 مايلي از جزيره به پهلوي راست خود خوابيده است، نياز به تبحر خاصي نداشته اما جهت ورود به بدنه کشتي ، فراگرفتن دوره تخصصي کشتيهاي غرق شده الزاميست. ورود به بدنه کشتي از طريق پنجره کابين فرماندهي امکان پذير بوده و عبور از راهروي پشتي کابين فرماندهي و ورود از طريق در آن شما را به آشپزخانه و خوابگاه هدايت مي نمايد. پروانه کشتي نيز که مکان مناسبي جهت عکاسي به شمار مي رود در عمق 30 متري قرار دارد. از آبزيان اين منطقه مي توان خفاش ماهيان، باراکودا ، انواع سنگسر، سرخو و نيز اژدرماهيان را نام برد دستيابي به اين كشتي مغروق كه مكان زيبا و مناسبي براي آموزش دوره تخصصي كشتيهاي غرق شده مي باشد فقط با قايقهاي غواصي امكانپذير بوده اما اينجانب مختصات جي.پي.اس آن را نيز كه به شرح زير است در اختيارتان خواهم نهاد. 26 29 797 N 054 04 431 E

3) پارك آهوان:

يكي از بوستانهاي وسيع و قديمي است كه انواع پستانداران نظير شير، روباه، آهو و انواع پرندگان مثل پليكان، قو و... در آن نگهداري مي شوند و آهوها آزادنه در آن گردش می كنند.

4) آكواريوم كيش:

اين آكواريوم شامل مجموعه اي كم نظير از ماهيهاي آب شور و شيرين و خزندگان ايران و جهان، پرندگان و  پستانداران و بخش علمي تاكسيدرمي است. در اين مجموعه اولين آكواريوم 50 هزار ليتري مخصوص كوسه ها و ماهيان خليج فارس و آكواريوم 20 هزار ليتري است كه امكان غواصي و ديدن اين ماهي نيز وجود دارد.

5) جاده جهان:

اين جاده بصورت كمربندي جزيره را احاطه كرده كه امكان ارتباط نزديك گردشگران را با طبيعت بكر جزيره فراهم نموده و پوشش گياهي و جانوري و ساحل زيبا و بندرگاهها براي گردشگران قابل مشاهده است. مسافت اين جاده 460 كيلومتر است و شبها براي مسافراني كه با پروازهاي شبانه به منطقه مي رسند تمام پهناي جزيره را  روشن نموده است.

6) كاريز:

قنات کیش بیش از 2500 سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین می کرده ولی اکنون به یک شهر زیر زمینی شگفت انگیز بدل شده که بیش از 10000 متر مربع وسعت دارد. کارگزاران با تجربه آن زحمت تمام طراحی های آن را کشیده و می کوشند تا در پروژه بازسازی قنات کیش که اکنون کاریز کیش خوانده می شود ضمن حفظ بافت تاریخی آن کاربری های جدیدی از این شهر زیر زمینی بدست آورند. شهر زیر زمینی کاریز در فاز یک خود به قسمت های مختلف از جمله غرفه های صنایع دستی ایران و جهان، رستوران سنتی و جدید، موزه سالن آمفی تئاتر سالن کنفرانس، گالری های هنری تقسیم و قابل بهره برداری خواهد بود. شهر کاریز در عمق 16 متری زیر زمین قرار دارد. سقف آن هشت متر ارتفاع و بیشتر سقف آن مملو از سنگواره ، صدف و مرجان هایی است که با نظر کارشناسی 270 تا 570 میلیون سال قدمت دارد و تک تک آن شناسایی و دارای شناسنامه رسمی است. کارگزاران شهر زیر زمینی بر این باورند که دو ویژگی کاریز را در فهرست ابنیه جهانی در خواهد آورد. اول اینکه کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع است. دوم آنکه تنها بنایی است که سقف مملو از صدفها و مرجانهای طبیعی است. صدفها و مرجان هایی که برای بازدید آنها دو راه وجود داشته، بازدید از موزه های طبیعی یا غواصی در آبهای آزاد و اکنون کاریز فصلی جدید و استثنایی در پیش روی تمامی دوستداران طبیعت گشوده که بی واسطه خواهند توانست از بزرگترین مجموعه مرجانی بازدید کنند. در خاتمه گفتنی است که خاک های برداشت شده از کاریز دارای خواص درمانی زیادی است که در " گل درمانی" استفاده های فراوان خواهد داشت. این امر همراه با خدمات گوناگونی همچون تاسیس مراکز اقامتی ، تجاری و تفریحی در زمینی معادل 60000متر مربع در روی زمین کاریز احداث خواهد گردید. زمین سطحی کاریز به پارک وسیعی بدل خواهد شد که دارای دو تپه مرتفع خواهد بود. این تپه ها از خاک های برداشت شده زیر زمین ساخته شده و به چشم انداز بی نظیر جزیره کیش دل خواهد شد.

7) شهر تاریخی حریره:

گستره پستي و بلندي ها و خرابه‌هاي شهر قديمي حريره حدود 120 هكتار وسعت دارد. اين وسعت بازگو كننده اين مطلب است كه روزگاري شهري بزرگ و آباد در اين منطقه وجود داشته و جمعيت كثيري را در خود جاي مي داده است. آن چه امروز از اين شهر بر جاي مانده حجمي از معماري شهري است. اما كمتر و به ندرت تاق‌ها و پوشش‌ها و سقف‌ها سالم بر جاي مانده است جز در پاره‌اي موارد كه پوشش‌هاي تاقي شكل سنگي از گزند تخريب در امان مانده است. بندر شهر تاريخي حريره يك شهر يك پارچه و متمركز با معماري برون گرا بوده و از معماري دفاعي و درون گراي ديگر شهرهاي تاريخي ايران در آن نشاني نيست .انتخاب اين بخش از جزيره براي ايجاد شهر حريره طبيعي ترين و معقول ترين انتخاب بوده است چرا كه ساحل صخره‌اي مرتفع آن از سطح دريا تقريبا ده متر بلندتر است و وجود سه خليج و دماغه كه نقش بندرگاه طبيعي را دارد و نيز درياي نسبتا آرام تر از ديگر كرانه‌ها و سواحل جزيره خود عامل شكل گيري شهر در ساحل شمالي شده است. تاكنون عمليات اكتشافي باستان شناسي بقاياي شهر تاريخي حريره در سه مجموعه مجزا انجام شده است.
خانه اعياني: خانه اعياني يادآور خانه هاي چندخانوار قديمي در داخل فلات ايران و در شهرهايي چون يزد، اصفهان و كاشان است و يكي از نمونه هاي قديمي مسكن جمعي در حاشيه خليج فارس محسوب مي شود. علاوه بر وسعت خانه و همچنين فضاهاي مختلف و متنوع آن، كاشي‌هاي ستاره‌اي شكل كه در اين خانه به دست آمده است، همانند كاشي‌هايي كه زينت بخش بناهاي مهم ايلخاني ايران همچون تخت سليمان و سلطانيه به كار رفته است. پيدايي اين مقدار كاشي كه يقينا عنصر وارداتي به جزيره است نشان مي‌دهد كه اين عمارت به يكي از ثروتمندان كيش تعلق داشته است.
بخش كارگاهي و صنعتي: اين مجموعه درست در كنار دريا ساخته شده است و داراي معماري و فضاهاي ناشناخته‌اي مي باشد. مجموعه كانال هاي افقي و زيرزميني و چاه‌هاي متعدد در گوشه و كنار، مجموعه بسيار جالب و نادري را تشكيل مي‌دهد كه هنوز عملكرد آن‌ها روشن نيست، اما به نظر مي‌رسد كه ارتباط مستقيم، با فعاليت هاي صيادي (صيد ماهي، مرواريد و مرجان) داشته و براي دسترسي آسان تر به دريا احداث گرديده است. شايد هم بتوان فرض كرد كه اين راهروها و كانال‌ها راه‌هاي مخفي بوده است كه در مواقع هجوم و حمله اهالي شهري مي‌توانسته‌اند به طور اضطراري از آن ها استفاده كنند.
مجموعه حمام: اين مجموعه شامل حمامي است با صحن‌هاي متعدد و حصار آن به مساحت تقريبي 500 مترمربع سربينه و گرمخانه و تون حمام در جنوب بخش ذكر شده قرار گرفته و توسط راهرو سرپوشيده‌اي از آن جدا شده است. دو خزينه كوچك و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرين بخش ساختمان را تشكيل داده اند.
باستان شناسان معتقدند اين حمام كه شايد در نوع خود از قديمي ترين حمام هاي ايراني باشد كه طي كاوش هاي باستان شناسي كشف و شناخته شده است، دو دوره متمايز و مجزا از هم دارد (دوره ايلخاني – دوره تيموري) با توجه به ظرفيت محدود حمام و با در نظر گرفتن ديوار بيروني سراسري كه تا مجموعه عمارت اعياني كه در جنوب شرقي حمام و به فراز تپه‌اي بلند قرار گرفته امتداد يافته است. به نظر ميرسد كه اين بنا حمامي خصوصي بوده و به صاحب مجموعه اعياني تعلق داشته است.

8) آب انبار سنتی :

يكي از روشهاي ذخيره آب آشاميدني در قديم الايام در جزيره كيش، ساخت آب انبار بوده است. در سال 1372 جهت جمع آوري آب هاي سطحي، يك آب انبار دو قلو با پنج بادگير به سبك معماري سنتي يزدي در محل يك آب انبار باستاني در محدوده شهر حريره در نزديكي مجموعه درخت سبز ساخته شد. با توجه به ساخت و سازهاي كيش و از بين رفتن مسير آبهاي سطحي منتهي به آب انبارهاي سنتي، اين آب انبارها كاربري اصلي خود را از دست داد و امروزه از دستگاه هاي آب شيرين كن براي تهيه آب شيرين استفاده مي شود.معماري خاص اين بنا ياد آور ايام گذشته و براي گردشگران داخلي و خارجي بسيار جالب و ديدني است.

9) پایاب:

پاياب، دهليز يا نقبي است كه در سطح زمين در كنار دهانه چاه قنات حفر با شيب تند و با استفاده از تعدادي پله به سطح آب جاري قنات در زيرزمين مي رسد. هر چه عمق چاه بيشتر باشد، اين نقب طولاني تر و تعداد پله هاي آن زيادتر مي شود. زاويه حفر دهليز را طوري محاسبه مي كنند كه آخرين پله پاياب به انتهاي ميله (چاه) قنات برسد تا از روشنايي نوري كه از دهانه چاه به سطح آب مي تابد براي روشنايي محوطه پاياب استفاده شود. معمولا در اطراف آخرين پله محوطه ايجاد مي شود كه در روزهاي گرم تابستان، هوايي ملايم و دلپذير دارد و براي استراحت از آن استفاده مي شود . پایاب كيش كه قدمتي دو هزارساله دارد در محلي در نزديكي مجموعه درخت سبز قرار گرفته است. اين محل در سال هاي اخير به نحو زيبايي بازسازي شده و هم اكنون يكي از جاذبه هاي سياحتي جزيره است كه تعداد زيادي از مسافران را به سوي خود مي‌كشاند. در اين محل يك چايخانه و رستوران غذاهاي سنتي ايراني براي پذيرايي از گردشگران داير گرديده است.

10)  بيگ كورال و ژوراسيك پارك:

از سايتهاي زيباي اين جزيره مي توان به سايتهاي بيگ کورال و ژوراسيك پارك اشاره کرد. اين ريفهاي مرجاني که در شرق جزيره واقع گرديده اند، داراي اکوسيستم غني و زيبائي مي باشند که خيره کننده چشمان هزاران غواص ايراني و خارجي در طول سال است. عمق اين دو سايت به هنگام مد کامل متجاوز از 6 تا 8 متر و هنگام جزر کامل کمتر از 5 متر ميباشد اين سايتها از تنوع فراواني از آبزيان برخوردار اند.
از انواع ماهيها ميتوان به : جراح - دخترناخدا - هامور - جاش - ساردين - باراکودا - تون - اژدرماهي - موري ايل - استون فيش - اسکورپيون - دلقک و ريف شارک همچنين سفره ماهيان، اشاره کرد. انواع لابستر و لاکپشتهاي پوزه عقابي و پشت سبز ،همپنين مرجانهاي طبقاتي و مغزي و نيز گاها انواعي از سافت کورال در اين سايت ديده ميشوند. پوشش مرجاني سايت که شمالي- جنوبي و در امتداد ساحل به صورت نواري کشيده شده است در جنوب متراکم تر و در شمال کمتر است.
براي دسترسي به اين سايتها ميتوانيد از مراکز غواصي موجود در جزيره و قايق هاي غواصي استفاده کرده و يا مي توان با اتومبيل به ساحل هتل سيمرغ و از آنجا به سايت بيگ كورال به آساني رسيد . اين سايت براي اسنورکلينگ و نيز نايت دايو بسيار مناسب است.
همچنين در سايت بيگ کورال صخره هاي زير آبي بسيار زيبائي پديدار مي گردند که مملو از آبزيان ريز از جمله انواع خرچنگها ، ميگوها و عنکبوتهاي دريائي بوده که براي عکاسي ماکرو بسيار مناسب است.

11) سايت سمبارون :

اين سايت زيبا و نهفته که در غرب کيش و مابين جزيره کيش و هندورابي قرار گرفته است نيز از زيبا ترين ريفهاي مرجاني اطراف کيش مي باشد که در صورت مساعد بودن اوضاع جوي و دسترسي به اين نقطه، شما مي توانيد از زيبا ترين لحظات غواصي خويش در خليج فارس لذت ببريد. دسترسي به سايت سمبارون از طريق اجاره روزانه قايق از بندرگاه کيش و همچنين به هنگام بازگشت از هندورابي امکان پذير است. فاصله سمبارون تا کيش 10 و تا هندورابي 7 کيلومتر مي باشد.
عمق اين تپه زير آبي 10 تا 12 متر بوده و گونه هاي متفاوتي از آبزيان خليج فارس در اين نقطه سکنا گزيده اند.
اين سايت مکان مناسبي براي نايت دايو و اسنورکلينگ بوده اما جريان نسبتا شديد آب را در اين نقطه مي بايست در نظر گرفت. مختصات جي. پي. اس اين سايت از اين قرار است :
N-26 34.242
E-053 42.587

12) درخت سبز:

در انتهاي طولاني ترين مسير آبرفتي باستاني كيش، آب‌هاي سطحي به قسمتي از منطقه شمالي جزيره كه به دره پرتغالي‌ها معروف است سرازير مي‌شوند، لذا اين منطقه از سرسبزي خاصي برخوردار است. در اطراف يكي از كهنسال ترين درختان لور جزيره، مجموعه درخت سبز احداث شده است. سرسبزي محوطه ساختمان‌ها و نرده‌هاي چوبي و پياده‌روهاي اين مجموعه، مناطق شمالي كشور را تداعي مي‌كند. اما يكي از عواملي كه سياحت كنندگان را به اين نقطه مي‌كشاند، هيبت افسانه‌اي درخت سبز است. درخت سبز كهنسال‌ترين درخت «لور» جزيره است و احتمالا بين 500 تا 600 سال عمر دارد. بر شاخه هاي اين درخت، گره هايي با نخ يا پارچه زده شده است كه در نگاه اول آن را به نوعي مقدس مي نماياند. گروهي از مردم عقيده دارند كه اين درخت شگون دارد و به همين دليل به قصد برآورده شدن نيازشان پارچه‌هايي به شاخه‌هاي آن مي‌بندند. "مجموعه درخت سبز" با آلاچيق هاي زيبا و محل هاي متعدد پخت كباب براي استراحت و بازديد رايگان گردشگران بازسازي شده است و مسير هاي پياده رو با چراغ هاي فانوسي شكل در ميان فضاي هميشه سبز با گل هاي كاغذي رنگارنگ، شما را به سوي جاذبه اصلي اين مجموعه مي برد. در این مجموعه نمازخانه، رستوران فصلي، بوفه و سرويس بهداشتي نيز موجود است.مجموعه درخت سبز در مجاورت دو جاذبه مهم گردشگري كيش واقع شده و داراي دو درب ورودي است. يك درب آن با ورودي جاذبه گردشگري "شهر باستاني حريره" مشترك و ورودي ديگر آن در مجاورت "آب انبار سنتي" مي باشد. تنها پس از چند دقيقه پياده روي مي توان از جاذبه هاي "شهر باستاني حريره" و "آب انبار سنتي" در مجاورت مجموعه درخت سبز ديدن كرد.

13) اسكله تفريحي :

اين مكان با ارائه خدماتي مربوط به گشت هاي دريايي مثل قايق هاي كف شيشه اي جهت تماشاي مرجانها وماهي هاي تزييني خليج فارس همچنين پيست  دوچرخه سواري براي آقايان ،بچه ها وبانوان و... محل مناسبي براي قدم زدن واستفاده از اين امكانات محسوب مي شود.

14)سواحل كيش :

خاك كيش به رنگ سفيد است چون ساخت مرجاني دارد واز اين نظر با همه سواحل زيبا متفاوت است .از طرفي آب دريا تا فاصله دور به دليل زلال و شفاف بودن آب به راحتي قابل مشاهده است وماهي هاي تزييني غوطه ور درآب  حتي در نزديكي ساحل قابل مشاهده اند.سواحل اين جزيره به دليل ساخت هاي مرجاني وتصفيه آب توسط مرجانها اززيبا ترين و كم خطرترين سواحل دنيا محسوب مي شودكه درهمه فصل ها قابل استفاده است.

15)كلبه هور:


اين سايت که در غربي ترين دماغه جزيره کيش و در مکاني به همين نام واقع گرديده است نيز از نقاط مساعد غواصي در جزيره کيش و به خصوص به هنگام وزش بادهاي شرقي که غواصي در سواحل شرقي جزيره کيش را نامساعد مي نمايد مي باشد.

ورود به سايت از طريق ساحل کوچک جنوب آن و يا از طريق پرتگاه صخره اي غرب آن امکان پذير مي باشد. بستر سايت صخره اي بوده و از آبزيان آن مي توان ، هامور ، سرخو ، سنگسر ، انواع صدفها و لاکپشتها را نام برد. همچنين در ساحل جنوبي آن ( محل ورود و خروج به سايت) غاري کوچک به طول 5 متر وجود داشته که عبور از آن به هنگام مد کامل بسيار لذت بخش خواهد بود. عمق سايت غواصي کلبه هور از شمال به جنوب بيشتر گرديده و تا 8 متر نيز ادامه دارد.

 

16)پارك دلفين هاو پارك پرندگان :

در اين مجموعه گردشگران امكان بازديد از يكي از زيبا ترين  پاركهاي تفريحي كه درمساحتي بيش از يك ميليون متر مربع احداث شده است را دارند.تا كنون 12000 درخت نخل ونيز تعداد بي شماري از گونه هاي گياهي دراين پارك كاشته شده است .علاوه بر اين وجود آبشارهاي زيبا وپرندگاني كه آزادنه در محدوده پارك خودنمايي مي كنند جذابيت خاصي به اين پارك بخشيده است.دراين پارك استخرهاي متعددي وجودارد كه در آنها دلفين هاي آموزش ديده ،شير هاي دريايي وگرازهاي دريايي به چشم مي خورد.با گذر از داخل تونل هاي واقع در زير استخرها اين امكان وجوددارد كه بتوان پستانداران دريايي ونمايش زيبايي وال سفيد را از پشت شيشه ها تماشا كرد.گونه هاي رنگارنگ ماهيان ولاك پشت ها ونيز كوسه هاي عظيم الجثه از ديگر جذابيتهاي اين پارك است.در باغ پرندگان كه مساحت آن بيش از بيست هزار متر مربع مي باشد گونه هاي مختلف پرندگان از مناطق گوناگون دنيا گرد آوري شده اند وآزادانه در پروازند.بزرگترين مجموعه پستانداران دريايي در خاور ميانه دراين پارك وجوددارد. اين پارك ومجموعه تفريحي از 5سال پيش كار خودرا آغاز نموده وتنها 10% طرح اصلي اينمجموعه تحقيق يافته است.به گفته كارشناسان تا2 سال آينده اين مجموعه تكميل مي شود.وجذابيت هاي ديگري مانند باغ پروانه ها ،باغ كاكتوس ،باران مصنوعي ويك هتل 250 اتاقه به آن اضافه خواهد شد. در نظر است اين مجموعهافزون بر جنبه تفريحي وسرگرمي  بناي يك پارك علمي ومركززيست محيطي گونه هاي مختلف پرندگان ،گياهان وآبزيان گذاشته شود وامكان تجربه علمي براي آن دسته از دانشجويان وكارشناسان رشته هاي مربوط به آن به وجود آيد.به گفته كارشناسان از 2تا 3 هزار سال پيش تا كنون دلفين هادر خليج فارس زندگي مي كردند وبسياري از مردم كشورمان هنوز از اين مسئله اطلاعي ندارند. گونه هاي مختلف پرندگان دريايي ،پليكان وفلامينگو از افريقا وبرزيل در اين مجموعه گردآوري شده اند.تعدادي طوطي نيز در اين پارك .وجوددارد كه كاملا با انسان ارتباط برقرار مي كنند و كارهاي خارق العاده اي مانند دوچرخه سواري و آكروبات بازي انجام مي دهند. از ديگر برنامه هاي آينده اين مركز دلفين درماني كودكان عقب افتاده ذهني است كه مي توان از اين حيوانات زيبا براي تمركز حواس وتسكين افسردگي استفاده كرد. تاكنون هزاران درخت نخل در اين پارك كاشته و مجموعه هايي از كاكتوس هاي استثنايي گردآوري شده است. در دلفيناريوم و باغ پرندگان اين مجموعه زيباترين حيوانات نادر نگهداري مي شوند و دلفين ها و ساير پستانداران دريايي با نمايشهاي ديدني بازديدكنندگان را حيرت زده مي سازند. جنگل بارانهاي مصنوعي، كوه آتشفشان، دنياي اركيده، باغ پروانه ها و رستوران هاي منحصر به فرد در دست ساخت و طراحي مي باشد.

17) نمايشگاه خزندگان:

در اين نمايشگاه بيش از يكصدگونه خزنده از خانواده مارسانان به نمايش گذاشته شده است. مارهاى عظيم بوا، پيتون آفريقا و آمازون، سوسمارايگوانه ماداگاسكار، عقرب سياه امپراتور آفريقا، مارپرنده تايلند، عنكبوت هاى بزرگ و پرنده خوار برزيلى نمونه‌هايى از اين گونه خزندگان هستند. علاقمندان به بازديد از نمايشگاه مي‌توانند به كانون هنر واقع در جنب پارك آهوان مراجعه كنند. اين نمايشگاه در آينده نزديك به سالن مخصوصى در پارك آهوان منتقل مى شود. در كانون هنر امكانات وسيع ديگرى براى برپايى نمايشگاه‌هاى اختصاصى هنرى تدارك ديده شده است كه در اختيار هنرمندان داخلى قرار مي‌گيرد .

18)حيات زير آب:

در سال 1381 بعد از برگزاري همايش بين المللي مرجانها در كيش ،اين جزيره به عنوان كانون مرجانهاي جهان انتخاب شد.در حال حاضر سازمان منطقه آزاد ومركز بين المللي اقيانوس شناسي در حال جمع آوري اطلاعات هستند.اين درحالي است كه حيات زير آب در جزيره كيش افزون بر مرجان ها جذابيت هاي ديدني بسياري مانند ماهي هاي بي نظير تزييني،صدف ها ،توتيا،عروس دريايي،،ستاره هاي دريايي ،لاك پشت هاي دريايي را دارا است.همچنين با توجه به وجود امكان غواصي براي عموم مردم .آشنايي با حيات زير آب واكولوژي منطقه ،اين امر خود يكي از فاكتورهاي مهم در جذب گردشگر است.به رغم محدوديت وسعت خليج فارس در مقايسه با آبهاي آزاد واين دريا يكي از مهمترين زيستگاه هاي برخي از گونه هاي نادر محيط زيست دريايي است كه نقش آنها در اكوسيستم دريايي بسيار حياتي است.يكي ديگر از دلايل انتخاب حيات زير آب به عنوان يكي از جذابيت هاي گردشگري جزيره كيش آلاينده  هاي   فزاينده اي است كه اين جذابيت با آن روبه رو است.جمعي از كارشناسان ومسئولان محيط زيست معتقدند محيط زيست دريايي خليج فارس در حال نابودي است وچاره جويي براي نجات حيات آبزيان اين دريا ضروري است.دكتر پروين فرشچي معتقد است درياي خليج فارس به عنوان مرز مشترك ايران وچند كشور عربي در زمان جنگ خليج فارس متحمل بيشترين خسارت در زمينه محيط زيست دريايي شد كه متاسفانه تا كنون حقوق واقعي ايران وميزان خسارت زيست محيطي تعيين  وپرداخت نشده است .به همين دليل ضروري است كه به طور كامل وجامع به حيات زير آب خليج فارس پرداخته شود وتلاش شود تا با ارائه طرحهاي پيشگيرانه و حساس كردن مسئولان براي حفظ اين نعمت خدادادي اقدام شود. وجود 10 هزارهكتار از مجموع 16 ميليون هكتار درختان ،نگرو و57 گونه مرجان در خليج فارس ،شناسايي پنج گونه نادر لاك پشت دريايي ،وجود 11گونه  پستاندار و چهار تالا ب بين المللي از مجموع 20 تالاب بين المللي دنيا در اين دريا اهميت حفظ زيست دريايي آن را دو چندان كرده است .همچنين وجود 8000هكتار  پهنه گلي 900 كيلومتر سواحل شني وماسه اي ،31 مصب و23 خور وچندين خليج در سواحل جنوبي خليج فارس باعث شده است تا اين مكان محل مناسبي براي تخم گذاري پرندگان ،لاك پشت ها  ،آب سنگ مرجاني ،رشد جنگل هاي مانگرو وپستانداران دريايي باشد كه ما به عنوان يكي از غني ترين اكوسيستم هاي دريايي  به آن توجه مي كنيم .از بين 118 گونه پستاندار اقيانوس پيماي مهم خليج فارس 11گونه آن ها كه حيات  برخي از آن هامثل گاودريايي وابسته به علف هاي دريايي است به علت آلودگيهاي نفتي در اين منطقه در حال انقراض است.

19) ساترن كرك:

از ديگر سايتهاي غواصي در اطراف جزيره كيش ساترن كرك يا شكاف جنوبي مي باشد كه بسيار زيبا بوده ، اما به دليل دوري نسبي ،كمتر ملاقات كننده اي دارد.
اين ريف در 3 مايلي جنوب جزيره واقع گرديده است و از شكافي تشكيل شده است كه تا عمق 22 متري نيز ادامه مي يابد.
دسترسي به اين سايت فقط با قايق و با استفاده از مراكز سطح جزيره كيش امكانپذير مي باشد.
از آبزياني كه در اين سايت به چشم مي خورند ، مي توان دسته هاي بزرگ باراكودا، بلك تيپ و خفاش ماهيان را نام برد. با توجه به جريان آب اين منطقه ، غواصي در اين سايت نياز به تجربه و تبحر فراوان در غواصي داشته و جهت افراد تازه کار مناسب نمي باشد.

20) پارک ساحلی مرجان :

پارک ساحلی مرجان که در مجاورت بازار مرجان واقع شده ، یکی از زیباترین مراکز دیدنی کیش است که بازار مرجان را به دریا ارتباط می دهد. بسیاری از مسافران و ساکنین جزیره اوقات تفریحی خود را در کنار این پارک گذرانده و از مناظر زیبای ساحلی کیش لذت می برند. آلاچیق ها و محوطه سازی جذاب این پارک ساحلی فرصت مناسبی را برای شما بوجود می آورد که فارغ از هیاهوی بازار به دیدار دریا و چشم انداز های زیبای طبیعت اطراف بروید و در طول اقامت خود در جزیره کیش از این منطقه که دارای ساحلی بسیار زلال و شفاف می باشد دیدن کنید و عکسهای به یاد ماندنی بگیرید. علاوه بر این تماشای طلوع آفتاب از این پارک، خاطره ای فراموش نشدنی است.

20) مساجد كيش:

كيش داراي 9 مسجد و حسينيه است، مسجد امير (ع)، مسجد خاتم الانبياء و مسجد نور از بزرگترين مساجد كيش هستند. مسجد خاتم الانبياء (ص) كه مناره هاي آن سر به آسمان كشيده و رو به سوي دريا دارد محل برگزاري نماز جمعه كيش در سمت شمال غربي جزيره و در محوطه ميرمهنا واقع شده و از مهمترين بناهاي مذهبي كيش به شمار مي آيد و نمازهاي جماعات و جمعه در اين محل برگزار مي شود. مسجد اميرالمومنين (ع) داراي بافت معماري بسيار قديمي است و در سال 1370 توسط سازمان ميراث فرهنگي ايران بازسازي شده و در منطقه ماشه واقع مي باشد. از ديگر مسجدهاي زيبا و قديمي كيش مسجد جامع نور مي باشد ، سبك معماري آن تركيبي از هنر ايراني و اسلامي است اين مسجد در منطقه سفين واقع شده و متعلق به مسلمانان اهل سنت مي باشد.

مسجد جامع ماشه : روستاي ماشه كه تا حدود سال1350 هـ.ش همچنان كالبد فيزيكي و موقعيت اقتصادي خود را حفظ كرده بود . در واقع بزرگترين و آبادترين روستا در سرتاسر جزيره محسوب مي گرديد و مركز هدايت امور و فعاليتهاي اقتصادي ، بازرگاني جزيره را با ساير شهرها و بنادر اطراف در طول دو سده به عهده داشته است .
به استناد تاريخ كتيبه بالاي ورودي اصلي ، ساختمان مسجد مربوط به اواخر دوره قاجاريه است و باني آن عبدالمحسن النور معروف به بشاري از تجار عمده مرواريد بوده است . مسجد برروي صفحه اي به وسعت حدود 900 مترمربع و با ارتفاعي حدود يك متر ، از لاشه سنگ مرجاني و ملات گچ برپا گشته است . در مجموع از شرق به غرب تركيبي از سه بخش حياط ، ايوان و شبستان است .

مسجد جامع سفين: قرارگيري در ساحل دريا و فعال بودن مسجد در عين كهن بودن ، اين مسجد را از لحاظ موقعيت طبيعي ، تاريخي و مكاني در جايگاه خاصي قرار داده است .

 

 

21) بازار ها در جزيره كيش :

در منطقه آزاد كيش بازار ها يكي از فعالترين واثرگذارترين  بخش هاي خصوصي درسالهاي اخير محسوب مي شود .اين بخش دردو شكل تجارت خرد وكلان به فعاليت مشغول اند و گردشگران اوقات زيادي را به بازديد ازاين بازار ها اختصاص مي دهند.در حال حاضر كيش داراي 11 بازار كوچك و بزرگ است كه از نظر  معماري ،زيبا وسبك هاي متنوعي دارند،دكورها ،نورپردازي هاو ارائه خدمات وتسهيلات واجراي برنامه هاي خاص به ويژه در جشنوارهاي مختلف كه در هر فصل برگزار مي شود ديدني است.بازار هاي  پرديس با معماري به سبك جديد ،بازار مرواريد با فضاسازي تخت جمشيد شيراز ،بازار سنتي عربها در كناردريا ومساجد اهل تشيع وتسنن ،بازار مريم در فضايي سرسبز وباز واستفاده زياد چوب در طراحي آن ،مركز تجاري بين المللي كيش و.. از جمله بازار هاي مهم به حساب مي آيند.

بازار پرديس كيش :شامل شهرك مسكوني وبازار بين المللي پرديس ،كه بزرگترين مجتمع تجاري-مسكوني  جزيره است و طراحي آن با همكاري مشاوران فرانسوي  انجام گرفته است.درطراحي آن كليه استانداردهاي مراكز خريد اروپايي در نظر گرفته شده است .در طرح اين مجموعه ازكليه امكانات و تحهيزات پيشرفته  از قبيل پله هاي برقي ،آسانسورهاي زيباي شيشه اي ،درهاي اتوماتيك،سيستم خنك كننده واطفاي حريق و... استفاده شده است.

بازار مرواريد:در شهريور سال 1368 با الهام از يك بناي دوره هخامنشي  ساخته شده است .اين بازار داراي 8 بازارچه به اسامي آپادانا ،پرسپوليس،پاسارگارد،پارس ،بيستون ،ايران ،تيسفون ،آريا ويك هال مركزي است كه در تزيين آن از هنرهاي گج بري ،سنگ كاري و مس كاري استفاده شده است.

بازار مرجان :اين بازار در زميني به وسعت 200هزار متر مربع در زيباترين ساحل كيش وبه سبك معماري سنتي واصيل وبا آكواريوم 5400 متر مربعي با بيش از 800 گونه ماهي وآبزيان مختلف يكي از جاذبه هاي ديدني مجتمع تجاري-توريستي و مسكوني كيش است.تعداد 39 آبفشان با ارتفاع 50 متر با 420 پروژكتور رنگارنگ شبها اين بازار را زيبا تر و با شكوه تر مي كنند.

بازار  فرانسه :در سال 1356 با 52 باب فروشگاه لوكس به بهره برداري رسيد.اين بازار در ابتدادر اختيا رمعروفترين فروشگاههاو بوتيك هاي جهان به ويژه بوتيك هاي فرانسوي  قرار داشت به اين جهت به  آن بازار فرانسه گويند.پس از پيروزي انقلاب اسلامي در سال 1365 اين بازار بازگشايي مجدد شد.

بازار مريم :بازار مريم با 50 غرفه فعال يكي از بازارهاي ممتاز وموردتوجه كيش است .ويژگيهاي  معماري و محيط دلنشين آن به همراه نورپردازي زيبا وتماشايي وتنوع فروشگاههاي آن نياز خريداران  رابه خوبي بر طرف مي سازد .از ديگربازار هاي كيش بازار پارس خليج ،بهكيش،ونوس،پانيذ وزيتون است. اولين بازار (كه شكل بازار چه اي دارد) بنام بازار سفين يا بازار عربها در ساحل شمال غربي جزيره براي عرضه كالا به گردشگران آغاز به كار كرد .متاسفانه اكثر قريب به اتفاق اين فرو شگاهها ،از نظر سبك معماري با توجه به هدف تبديل جزيره به شهري گردشگر پذير ، كه بايد جاذب مسافران بخصوص ارز آوران خارجي باشد ، شباهتي به بازار هاي مشهور سنتي ايراني ندارد . اين فروشگاها تقليدي بود از فروشگاهها ي مجلل امارات كه طراح و سازنده آن شركت هاي غربي بودند. بازار هاهنوز با معماري اصيلي چون : تيمچه ها ، دالانها ، چهار سو ها ، راسه ها ، سراهاي بازار هاي معروف ايران فاصله زيادي دارد . لازمست در ساخت و ساز هاي آينده به خاطر جذب بيشتر گردشگر و حفظ اصالت معماري ايراني ، اينمهم در نظر گرفته شود .از حدود 300 سال پيش كه خليج فارس در سيطره ناوگان دريايي ايرانيان قرارداشته  تا به حال جزيره كيش موقعيت ممتاز خود در دريا و نزديكي به بسياري ازكشورها از طريق راههاي آبي اين جزيره  تبديل به  يك پايگاه بازرگاني نموده وكار تجارت وخريد وفروش و عرضه كالا مهمترين پيشه ساكنان آن شده است و در تمام فراز ونشيب هاشغل فراگير مردم بازرگاني و شاخه هاي مرتبط با آن بوده است. نظر سنجي هانيز نشان مي دهدكه اغلب مسافرين از اين بازارها ديدن مي كنند زيرا ارزاني  ووفور كالا  در مقايسه با ديگر شهرهاي كشور باعث شده است تا علاقمندان به اين گونه  اجناس نيازي به سفر به كشورهاي حاشيه خليج فارس را نداشته باشند ومعرفي صحيح و اطلاع رساني مناسب از فعاليت هاي اين بازار هاكمك  بزرگي به ااقتصاد كشور است.

22) پارک هنر :

با توجه به موقعیت جغرافیایی و کم ارتفاع بودن جزیره کیش، وجود آبشار و یا رودخانه در سطح جزیره غیر ممکن می باشد. اما برای اینکه لحظات لذت بخش و مناظر زیبای رودخانه و آبشار در جزیره برای ساکنین و مسافرین فراهم شود با استفاده ار تنها ارتفاع موجود در جزیره و با آبشارها، برکه های آب، نورپردازی صخره های طبیعی و پوشش گیاهی متنوع، پارکی احداث شده است که مردم می توانند پس از گذراندن یک پر کار برای صرف شام و یا شب نشینی به آنجا روند و خاطرات گذراندن اوقات فراغت خود در کنار رودخانه و آبشارها را زنده کنند. جایگاه پخت کباب و آلاچیق هایی برای استراحت نیز وجود دارد.

23) گذر هنرمندان :

 

سازمان منطقه آزاد كيش با الهام از طرح بوستان دانشوران، مجموعه‌اي را با عنوان گذرهنرمندان در سال 1378 افتتاح كرد. در اين گذر تنديس چهره‌هاي شاخص رشته‌هاي مختلف هنري نصب و در معرض ديد علاقمندان قرار مي‌گيرد. هدف از اين طرح معرفي هنرمندان برجسته كشور و پيشنهاد الگوها و نمونه هايي مناسب به نوجوانان و جوانان است. علاوه بر اين گرد آوردن اين تنديس ها در كنار يكديگر برآيندي از جامعه هنري ايران را در ذهن بيننده تصوير مي كند و هنرمندان اين مرز وبوم را به فرهنگ دوستان سرزمين هاي ديگر مي شناساند.
هنرمنداني كه تنديس آنها در گذرهنرمندان نصب شده است، عبارتند از
ابوالحسن صبا، موسيقي ايراني، ساز
غلامحسين بنان، موسيقي ايراني، آواز
شريف لطفي، موسيقي جهاني
حيدريان، نقاشي
حسين بهزاد، مينياتور
مرتضي مميز، گرافيك
غلامحسين سپنتا، سينما
كريم پيرنيا، معماري
قنبري مهر، هنرهاي دستي
غلامحسين اميرخاني، خوشنويسي
عزت الله انتظامي، بازيگري
عيسي بهادري، طراحي قالي

24) اماكن اقامتي و رستورانها:

در كنار اماكن تفريحي وسياحتي و جاذبه هاي مردم شناسي امكانات رفاهي تعبيه شده و در هر منطقه از اهميت زيادي برخوردار است .امنيت ،خدمات حمل ونقل ورستورانها وهتل هاي خوب ومناسب درجذب نظر هر جهانگردي موثر است.كيش از نظر امنيت در راس شهرهاي كشور قرار دارد و حمل ونقل درون شهري و حفظ نظم باعملكرد صحيح نيروي انتظامي در سطح جزيره كاملا نمود داردو دركنار آن به منظور اسكان جمعيت روزافزون وسفر توريست هاي مختلف داخلي خارجي  ،مجموعه اي كامل از مكانهاي اقامتي دركيش احداث شده كه با امكانات  وسيع خود بهترين شرايط را براي اقامت  مسافران وساكنان جزيره فراهم مي سازد.هتل ها وكلبه هاي ساحلي ،ويلا هاومجتمع هاي مسكوني كيش با معماري هاي گوناگون ومتفاوت وبا برخورداري از چشم اندازسواحل زيباي خليج فارس امكانات متفاوتي را تدارك ديده وخدمات لازم را عرضه مي كنند.در كيش رستورانها ،سالن هاي غذاخوري وچايخانه هاي متعددي نيز وجود دارد.كه اغلب ساعات شبانه روزبه ميهمانان ومسافران سرويس مي دهند.شيوه معماري وساخت رستورانها ،همانند غذاهايي كه درآنها عرضه مي شوند متنوع است وبراي سليقه هاي  مختلف تدارك ديده شده است.در برخي از رستورانهاي كيش برنامه هاي متنوعي مانند اجراي موسيقي زنده تدارك ديده شده است .فضا وچشم اندازرستورانها به نحو زيبايي آراسته شده است ودر جلب گردشگران نقش به سزايي دارد.هم اكنون كيش داراي 58 واحد اقامتي با ظرفيت پذيرش بيش از 8500مسافر است .مراكز اقامتي كيش طيف وسيعي از امكانات را دربرمي گيرد،از هتل هاي لوكس تاميهمان پذيرهاي معمولي وارزان قيمت. مهمترين هتل كيشكه به نوعي گوشه اي از تمدن بزرگ ايراني وتاريخ پرگهر كشورمان راتداعي مي كند هتل داريوش است.هتل داريوش خود به تنهايي يك جاذبه سياحتي و گردشگري در جزيره كيش است ومعماري آن نمايانگر تخت جمشيد وايران باستان است.اين هتل 5 ستاره در حد بهترين استانداردههاي جهاني واقع در ساحل نيلگون خليج فارس عرضه كننده امكانات وخدماتي مانند شبكه هاي ارتباطات بين المللي ،تورهاي مسافرتي ،رستورانهاي سرپوشيده وسرباز،فروشگاههاي صنايع دستي ،آمفي تئاتر در داخل آب دريا،امكانات دريايي وورزشي مانند زمينهاي تنيس وگلف،استخرهاي شنا وورزشهاي آبي وغواصي است.سبك هاي معماري ورودي هتل داريوش يادآور دروازه ملل واقع در تخت جمشيد است. هتل داريوش تركيبي از جاذبه هاي معماري مدرن و مفاهيم وسمبل هاي ايران باستان است .اين مجموعه ياد آور تاريخ وفرهنگ جاودان ايران باستان مي باشد.يكي از رستورانهاي جذاب وديدني كيش رستوران سنتي پاياب است.پاياب دركنار مهمترين رشته قنات جزيره وشهر زير زميني كاريز قرار دارد واز خنكي هواي داخل قنات استفاده مي كند.اين رستوران فضاي سنتي دارد و در حال حاضر يكي از جاذبه هاي گردشگري كيش به شمار مي رود.

 

آخرين بروزرساني شنبه ، 29 آذر 1393 ، 13:07 .

تعداد بازدیدها 3133905
کلیه حقوق این سایت متعلق به صدا و سیمای مرکز کیش میباشد.
برای بهتر دیدن صفحه از مرورگرهای +IE 8 ، یا فایر فاکس استفاده کنید.