جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

گلستان حکمت - نمایش محتوای صدا

 

 

گلستان حکمت

Loading the player...

حکایت های گلستان سعدی در برنامه "گلستان حکمت" در قالب ترکیبی نمایشی و پندآموزاز رادیو کیش پخش می شود.
روال این برنامه بدین صورت است که در هر برنامه یکی از حکایتهای گلستان سعدی توسط ژاله صادقیان خوانده می شود و در ادامه نمایشنامه ای بر اساس آن حکایت با حضور بازیگران اداره کل نمایش اجرا می شود.
نمایشنامه های این برنامه را مجتبی گلستانی می نویسد و رشید کاکاوند درباره این حکایت توضیحات کوتاهی را تقدیم شنوندگان میکند. 

گلستان کتابی است که سعدی یک سال پس از اتمام بوستان، کتاب نخستش، آن را به نثر آهنگین فارسی در یک دیباچه و هشت باب «سیرت پادشاهان»، «اخلاق درویشان»، «فضیلت قناعت»، «فوائد خاموشی»، «عشق و جوانی»، «ضعف و پیری»، «تأثیر تربیت»، و «آداب صحبت» نوشت.
غالب نوشته‌های آن کوتاه و به شیوهٔ داستان‌ها و نصایح اخلاقی است.
ابومحمد مُصلِح بن عَبدُالله مشهور به سعدی شیرازی و مشرف الدین (۶۰۶ – ۶۹۱ هجری قمری) شاعر و نویسندهٔ پارسی‌گوی ایرانی است. شهرت او بیشتر به خاطر نظم و نثر آهنگین، گیرا و قوی اوست. مقامش نزد اهل ادب تا بدانجاست که به وی لقب استاد سخن داده‌اند. آثار معروفش کتاب گلستان در نثر و بوستان در بحر متقارب و نیز غزلیات وی است.

حکایت 36 از باب اول کتاب گلستان سعدی:

دو برادر یکی خدمت سلطان کردی و دیگر به زور بازو نان خوردی باری این توانگر گفت درویش را که چرا خدمت نکنی تا از مشقت کار کردن برهی گفت تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت رهایی یابی که خردمندان گفته‌اند نان خود خوردن و نشستن به که کمر شمشیر زرّین به خدمت بستن.

به دست آهن تفته کردن خمیر

به از دست بر سینه پیش امیر

عمر گرانمایه در این صرف شد

تا چه خورم صیف و چه پوشم شتا

ای شکم خیره به تایی بساز

تا نکنی پشت به خدمت دو تا

 

تاریخ تولید: 1390

تهیه کننده و سردبیر:فرهنگ جولایی

کارگردان:شهین علیزاده

نویسنده نمایشنامه:مجتبی گلستانی

گویندگان:رشید کاکاوند،ژاله صادقیان