رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۸

کیش آماده تبدیل شدن به مرکز بین‌المللی تجارت نفت و گاز - نمایش محتوای خبر

 

 

کیش آماده تبدیل شدن به مرکز بین‌المللی تجارت نفت و گاز

کیش آماده تبدیل شدن به مرکز بین‌المللی تجارت نفت و گاز

کیش/خبرگزاری صدا وسیما/اقتصادی

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: جزیره کیش آماده تبدیل شدن به مرکز بین المللی تجارت نفت و گاز است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص برگزاری نمایشگاه بین المللی انرژی  گفت: امید است برگزاری سیزدهمین دوره این نمایشگاه در جزیره زیبای کیش به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای حوزه انرژی کشور، بتواند فصل جدیدی در برنامه‌ریزی‌های آینده در این حوزه گشوده و راه‌های مناسب‌تری را با استفاده از تجربیات روز دنیا و فناوری‌های جدید برای همطرازی ایران با کشورهای صاحب نام در تولید و تامین انرژی فراهم نماید.

وی با بیان اینکه براساس منویات رهبری معظم انقلاب درخصوص اقتصاد مقاومتی، اهداف و برنامه‌ریزی‌های بلند مدت برای رهایی اقتصاد از وابستگی به نفت و گاز و افزایش سایر ظرفیت‌ها را دنبال می‌کند، افزود: هنوز به رغم توفیقات کسب شده به ظرفیت‌ها و درآمدهای نفت و گاز وابسته بوده و صنعت انرژی کشور که در چند دهه گذشته نقش لوکوموتیو اقتصاد ایران را بر عهده داشته است همچنان نقشی کلیدی در راهبری رشد اقتصاد کشور و کمک به دستیابی به اهداف چشم‌انداز را بر عهده دارد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه گاز طبیعی در 20 تا 30 سال آینده به سوخت اصلی و جایگزین زغال سنگ تبدیل خواهد شد و پس از نفت دومین سوخت مورد استفاده خواهد بود، گفت: جمهوری اسلامی ایران از سال 2011 به بعد، نخستین کشور دارنده ذخایر اثبات شده گاز جهانی است و بر همین اساس تکمیل زنجیره ارزش از طریق توسعه صنایع پتروشیمی و صادرات گاز، یکی از سیاست‌های کلان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. ذخایر اثبات شده گاز ایران 34 تریلیون مترمکعب است که 18 درصد ذخایر جهان است و از این لحاظ ایران رتبه اول در جهان را دارد، روسیه بعد از ما 32.5 تریلیون مترمکعب و قطر 24 تریلیون متر مکعب گاز دارد. همچنین در این بخش، ایران در سال 2014 دویست میلیارد مترمکعب گاز تولید کرده که پس از آمریکا و روسیه در رتبه سوم جهانی از نظر تولید گاز است.

مونسان در خصوص مسیرهای انتقال گاز گفت: ایران، علاوه بر جذب سرمایه‌گذاری تولید گاز به مسیرهای انتقال نیز توجه دارد و مسئولان کشور به دنبال اتصال خطوط لوله گاز به مسیرهایی جهت انتقال گاز طبیعی به بازار اروپا در آینده هستند. مشارکت با کشورهای همسایه در جهت استفاده از مسیر زمینی انتقال خط لوله گاز و همچنین انتقال تجربیات و فناوری‌های خطوط انتقال با این کشورها از برنامه‌های اصلی توسعه صادرات گاز است. از طرفی بازار عرضه گاز طبیعی با نوعی رقابت در بین کشورهای دارای منابع گازی همراه است که خوشبختانه تاکنون سیاست گزاران این حوزه توانسته‌اند راهکارهای مناسب را برای تامین منافع ملی و حفظ بازارهای بین‌المللی بدست آورند.

 وی یاد آور شد: منطقه آزاد کیش علاوه بر قابلیت‌های قابل توجهی که در زمینه جذب گردشگر و فعالیت‌های تجاری و صنعتی دارد امتیازهای منحصر بفردی نیز در زمینه توسعه فعالیت‌های نفت و گاز دارد .

مونسان ضمن اشاره به اکتشافات منابع مهم گاز در محدوده کیش،گفت: آماده‌سازی کیش برای تبدیل شدن به مرکز بین‌المللی تجارت نفت و گاز، از مهمترین رویدادهای اقتصادی این منطقه محسوب می‌شود.با توجه به وجود منابع غنی گاز و اینکه هرگونه توسعه در بخش نفت و گاز گام مهمی در رونق همه جانبه کیش است . برنامه‌ریزی در این زمینه، جایگاه ویژه‌ای در اهداف سازمان منطقه آزاد کیش خواهد داشت .از این رو در تلاش هستیم با استفاده از ظرفیت‌های موجود و با تقویت زیرساختها در بخش امکانات بندری و اسکله در زمینه انرژی به توسعه پایدار برسیم.

 وی  با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد کیش بهره‌گیری از انرژی‌های نو را با توجه به اقلیم کیش و آفتابی بودن این جزیره در اغلب روزهای سال مورد توجه قرار داده، عنوان کرد: در این زمینه جهت روشنایی طولانی‌ترین بلوار کیش به طول 27 کیلومتر، پروژه‌ای جهت استفاده از انرژی خورشیدی به بهره‌برداری رسیده است که در حال تکمیل آن هستیم. همچنین بخش مهمی از مراکز عمومی گردشگری کیش توسط سلول‌های خورشیدی برق روشنایی خود را تامین می‌کنند و تلاش داریم تا فرهنگ استفاده از انرژی خورشیدی را که به وفور در این منطقه گرمسیری فراهم است در این منطقه احیاء نماییم.

مونسان خاطر نشان ساخت: کیش با توجه به موقعیت جفرافیایی مناسب وبرخوردار از تسهیلات مناطق آزاد، آماده پذیرش و میزبانی از شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در توسعه انرژی چه در حوزه نفت و گاز و چه انرژی‌های پاک می‌باشد.

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت و انرژی عصر روز دوشنبه 20 دی ماه آغاز به کار کرد و تا روز پنجشنبه 23 دی در جزیره کیش برپاست.