جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

کم فروشی علت پلمپ دو نانوایی در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

کم فروشی علت پلمپ دو نانوایی در کیش

Loading the player...

دانلود

کیش/خبرگزاری صدا و سیما/اجتماعی

معاون فرهنگی اجتماعی  سازمان منطقه آزاد از برخورد شدید با متخلفان و کم فروشان در نانوایی های جزیره کیش خبر داد.

ابراهیم رضوانی با اشاره به اینکه نان قوت هر روزه مردم بشمار می رود و شهر وندان به مسئولان خود برای رسیدگی و کنترل میزان و بهداشت نان اعتماد کامل دارند گفت: برخورد شدید با کم فروشان و متخلفان در نانوایی از موضوعاتی است که در جزیره کیش با حساسیت بیشتری اجرا می شود.

وی با بیان اینکه کم فروشی و استفاده از جوش شیرین در پخت نان تخلف محسوب مي شود افزود: وزن هر چانه ی خمیر باید 160 گرم باشد و چنانچه وزن خمیر در نانوایی ها کمتر از حد معمول باشد واحد متخلف پلپ خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیشعلت  پلمپ دو واحد نانوایی متخلف در کیش  را کم فروشی عنوان کرد وگفت:این دو واحد هر کدام برای چهارمین بار است که تخلف کرده اند و در دوره های قبل هر کدام به مدت کمتری تعطیل شده بودند که با تکرار تخلف میزان تعطیلی آن ها افزایش یافته است و این بار این دو نانوایی  به مدت ۱۰ روز تعطیل خواهند شد.

وی علت تعطیلی ۱۵ تا ۲۰ درصد از نانوایی ها در طول سال را کم فروشی یا مصرف جوش شیرین عنوان کردو گفت: به زودی در جدولی که در نشریه های کیش منتشر خواهد شد همه مردم از نحوه عملکرد  نانوایی ها ي متخلف و علت پلمپ آن ها آگاه خواهند شد.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان در رابطه با کیفیت پایین نان در برخی نانوایی های جزیره کیش گفت:سفید بودن نان دلیل   بر کیفیت خوب نان نیست  ونان های سفید تر دارای سبوس کمتری هستند و بهتر است که نان های مصرفی دارای سبوس بیشتری باشند اما این حق برای مردم محفوظ است که در صورت مشاهده نان های خمیر و بی کیفیت مراتب را به اداره غله و تعزیرات آرد و نان کیش اطلاع دهند.

وی با اشاره به اینکه نانوایی های پلمپ شده هر کدام در چندین نوبت مورد بازرسی قرار گرفته و تخلف آنان محرز شده بود اظهار کرد: یکی از این واحدها در ۴ نوبت (۴و ۱۱ آبان، ۱ آذر و ۱۹ دی) مورد بازرسی به صورت ناشناس قرار گرفت و مشخص شد که هر بار از ۲۵ تا ۴۲ گرم  از میزان اصلی وزن نان کاسته است.

رضوانی ادامه داد: این واحد به گفته نانوا روزانه ۶ هزار نان می فروشد و با فروش هر نان به قیمت ۲۳۰ تومان ماهیانه در حدود ۲۴ میلیون درآمد ناخالص دارد و در صورت پرداخت اجاره ماهی ۸ میلیون به گفته نانوا، این فرد در هر ماه به صورت خالص ۴ الی ۵ میلیون درآمد دارد.

وی با بیان اینکه نانوای متخلف دلیل تخلف خود را حاشیه سود پایین عنوان می کند خاطر نشان کرد: کمی حاشیه سود دلیلی بر تخلف و کم فروشی نیست و کسانی که با مردم سروکار دارند و به آن ها خدمات ارائه می دهند نباید به خود اجازه دهند تا برای کسب سود و درآمد بیشتر به اعتماد مردم خیانت کرده و کم فروشی کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه مجوز نانوایی در کیش قابل خرید و فروش نیست گفت: بر اساس مقررات اعلام شده مجوز نانوایی قائم به شخص است و تنها فردی که مجوز گرفته است می تواند با آن مجوز کار کند .