جهش تولید | یک‌شنبه، ۴ آبان ۱۳۹۹

پیک بهار - نمایش محتوای صدا

 

 

پیک بهار

تهیه کننده:اسماء بدیعیان پور

نویسنده:لیلا تاجر زاده

مجری:عدنان اسلامی

صدابردار:حسین پناه خواه

 

برنامه پیک بهار ویژه شب چهارشنبه آخر سال به مدت 180 دقیقه در روز 22 اسفند به صورت زنده از رادیو کیش پخش شد. گزارش از فضای عمومی جزیره و تبلیغ شادی های ایمن ، گفتگو  با مسئولین و دست اندرکاران اجرایی جزیره به ویژه آتش نشانی و پلیس، معرفی خدمات ارائه شده  برای ایجاد  فضای شاد و ایمن در چهارشنبه آخرسال از بخش های مختلف این ویژه برنامه می باشد.

آشناسازی مخاطبان با کارکردهای مثبت اجتماعی و اخلاقی آداب و رسوم پسندیده،پرهیز از رفتارهای نادرست و پرخطر،بسترسازی برای شکل گیری و بروز رفتارهای صحیح از اهداف مهم این برنامه می باشد.

مراسم چهارشنبه سوری یکی از آیین های قدیمی ایران باستان است که در آخرین چهارشنبه سال برگزار میشود

چهارشنبه‌سوری، جشنی مخصوص است که در شب چهارشنبه آخرین ماه سال برپا می شود که در واقع پیش در آمدی برای جشن‌های نوروزی است و با برگزاری این جشن، مردم به استقبال بهار می‌روند. طبق آیین باستانی ایرانی در این شب آتش بزرگی برپا می‌شود، که تا صبح زود و طلوع آفتاب، برافروخته می‌ماند و مردم از روی آتش می‌پرند و با گفتن زردی من از تو سرخی تو از من، زردی، بیماری و مشکلاتشان را به دست آتش می‌سپارند و به جای آن سرخی، گرما و نیرو را از آتش هدیه می‌گیرند.

البته گفتن این نکته خالی از لطف نیست که با وجود قدمت این جشن، در تاریخ کهن این مرز و بوم، که حتی در شاهنامه فردوسی نیز اشاراتی هرچند کوچک بدان شده است، آئین چهارشنبه سوری به طور کامل مربوط به زرتشتیان نمی‌شود چرا که آن‌ها پریدن از روی آتش را عملی زشت، مکروه و نا پسند می‌دانند.

تش عنصر اصلی جشن چهارشنبه سوری است و پس از برپایی آتش مردم گرد آن حلقه زده، از روی آتش می‌پرند و غم‌ها و دشواری‌هایشان را به آتش می‌سپارند.

سال تولید: 22 اسفند 96