جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

ویژه برنامه رحلت پیامبر(ص) - نمایش محتوای صدا

 

 

ویژه برنامه رحلت پیامبر(ص)

Loading the player...

این برنامه به تعداد 1 برنامه 120 دقیقه­ ای و در مجموع 120 دقیقه، در تاریخ 19/09/94  به مناسبت رحلت پیامبر اسلام (ص) از ساعت 10:30  الی 12:30 از صدای مرکز کیش پخش ­شد.

این برنامه در ساختار  کلامی ،پیامی ،آوایی متشکل از آیتم های   آرم، گفتار، موسیقی با کلام و بی کلام ، ارتباط تلفنی، پیامک و تلفن ، کارشناسی  ، بسته تدوینی ، معرفی کتاب، ارتباط با مراکز ، بسته صوتی اذان ظهر ، نوحه و مداحی  به صورت ویژه برنامه پخش شد و به مناسبت های رحلت پیامبر و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در این برنامه پرداخته شد .

در ویژه برنامه شهادت امام رضا و رحلت پیامبر (ص) به موضوعات امام شناسی و تبیین چگونگی رحلت پیامبر و شهادت ائمه پرداخته شد .

معرفی کتاب و قرائت بخشی از کتاب های مرتبط با سیره ائمه و قرائت بخشی از نهج الفصاحه  از دیگر بخش های این برنامه بود.

پیامبر اکرم، حضرت محمد بن عبداللّه صلی الله علیه و آله ، در سال 570 بعد از میلاد مسیح علیه السلام به دنیا آمد و در چهل سالگی، به مقام نبوت مبعوث گشت. آن حضرت، سیزده سال در مکه مردم را به اسلام دعوت نمود ودر این مدت، سختی های بسیاری در راه دین خدا به جان خود و نزدیک ترین کسانش خرید. پس از آن، به مدینه هجرت نمود و در آن جا، حکومتی اسلامی تأسیس نمود و در مدت ده سال که در شهر مدینه بود، آزادانه دین مبین اسلام را تبلیغ کرد و همواره با دشمنان و سرکشان عرب در جنگ های مختلف به مبارزه پرداخت. پس از این ده سال، همه جزیرة العرب مسلمان شدند و شیفتگی عجیبی به قرآن و شخصیت رسول اکرم صلی الله علیه و آله پیدا کردند. دیری نپایید که در یازدهمین سال هجرت، پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حالی که 63 سال از عمر نورانی شان می گذشت، رحلت فرمودند و جامعه اسلامی را که سراسر نشاط و روح ایمان بود، در سوگ خود فرو بردند

امام حسن مجتبی علیه السلام در هنگام شهادت چهل و هفت بهار را پشت سر گذاشته بود، مدت خلافت ظاهری آن حضرت شش ماه و دوران امامتش ده سال به طول کشید و قبر شریف آن حضرت در قبرستان بقیع در مدینه منوره است. لازم به یادآوری است که در سال 95 ه. ق، بارگاه با شکوهی بر روی قبر آن حضرت ساخته شد که دارای صندوق و ضریح، و روضه و قبّه و بارگاه و کفش کن و ایوان و رواق بود؛ اما متاسفانه در هشتم شوال سال 1344 بقعه و بارگاه آن حضرت توسط وهابیان تخریب شد و از آن تاریخ تاکنون، مزار شریف آن امام مظلوم، همچنان بی شمع و چراغ و بارگاه است.

 

تاریخ تولید: 1394

تهیه کننده:محمد چگینی

دستیار تهیه:لیلا تاجر زاده

نویسنده و گوینده:بیژن منصوری

گزارشگر:سارا رضایی

صدابردار:سعید رضا صداقت