رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۸

ويژگي‏هاي ماه رمضان - نمایش محتوای رمضان

 

 

ويژگي‏هاي ماه رمضان

ويژگي‏هاي ماه رمضان

ويژگي‏هاي ماه رمضان

ويژگي‏هاي ماه رمضان:

 خداوند در هر شبي از ماه رمضان، هنگام افطار، هفتاد ميليون نفر را از آتش جهنم نجات مي‏دهد، در حالي که همه سزاوار آتش بوده‏اند. (ترجمه المراقبات (روزه از دیدگاه عارفان) میرزا جواد ملکی تبریزی، چاپ اوّل، ص 27(.

 پس در شب پايان ماه رمضان برابر آنچه در همه ماه آزاد فرموده، آزاد مي‏کند. همچنين در روايت ديگري آمده است: هنگام رسيدن ماه رمضان، خداوند هرکس را که بخواهد مي‏بخشد و چون شب ديگر آيد آمرزيده شدگان را دوچندان کند و در شب بعد بخشيده شدگان را چند برابر کند و در شب آخر تعداد همه بخشيده شدگان در شبهاي گذشته را دو چندان نمايد.

رمضان حقيقت است يا خيال : نقل شده است که امام سجاد(ع) چند بار به اين ماه سلام مي‏کند، در حالي که اگر اين ماه باطن، حقيقت و روح و جاني نداشت، اين قدر مورد توجه امام سجاد(ع) قرار نمي‏گرفت. آيا اين سلام‏ها ـ معاذاللّه ـ مانند اشعار خيالي شعرا است که بر خطابه ‏هاي خيالي حمل مي‏شود و به کوه و دشت، دريا و... خطاب مي‏کنند؟

امام(ع) مي‏فرمايد: ما خيلي دوست داشته و داريم، اما هيچ دوستي به عظمت اين ماه نبود يک ماهي که نه هيچ روزي مثل روزهاي او بود و نه هيچ شبي مثل شب‏هاي او (اَلسَّلامُ عَلَيکَ يا اَکرمَ مصحوبٍ مِن الاوقاتِ وَ يا خَيرَ شَهرٍ في الاَيامِ وَالسّاعات) (صحیفه سجادیه، دعای وداع با ماه رمضان، دعای 45(.

خواب و بيداري و خنديدن و خنداندن روزه‏ دار:

 امام صادق(ع) مي‏فرمايد:

نومُ الصّائمِ عِبادةٌ و صُمْتُهُ تَسبيحٌ وَ عَمَلُهُ مُتِقَبَّلٌ و دُعائُهُ مُسْتجابٌ؛

خواب روزه‏ دار عبادت است و خاموشي و سکوت او تسبيح خداوند و عملش مقبول و دعايش مستجاب است.

اشتياق بهشت :

  پيامبر(ص) مي‏فرمايد: بهشت مشتاق چهار نفر است، کسي که گرسنه‏اي را سير کند، آن که حافظ زبان خود باشد، کسي که قرآن را تلاوت کند، و کسي که در ماه رمضان روزه بگيرد. (انَّالجنّةَ مُشتاقةٌ اِلي اَربعةِ نفرٍ: الي مُطعم الجيعانِ و حافِظِ الِلّسان و تالِي القرآنِ و صائِمِ شهرِ رمضان) (مستدرک الوسائل، ج 7، ص 400.)

پاداش روزه‏ داران:

رسول اکرم(ص) مي‏فرمايد: در بهشت درختي است که از آن اسب‏هاي ابلق (سياه و سفيد) با دو بال و با زينت‏هايي از ياقوت بيرون مي‏ آيند. اولياي خدا بر آنها سوار مي‏شوند به هر جاي بهشت بخواهند به پرواز در مي‏ آيند، اهل بهشت از خدا مي‏پرسند، خدايا! اين بندگان تو چگونه به اين مقام و جايگاه رسيده‏اند که ما از آن محروم هستيم. جواب مي‏شنوند: آنها کساني هستند که در دنيا شب‏ها از بستر خواب بيرون مي‏ آپند و به نماز و راز و نياز مشغول مي‏شوند، در حالي که شما در خواب بوديد و روزها که شما مي‏ خورديد و مي‏ نوشيديد، آنها روزه مي‏ گرفتند و هميشه از ترس و شوق من مي‏ گريستند.

ماه رمضان، بهار قرآن:

امام باقر(ع) مي‏فرمايد: هرچيزي بهاري دارد و بهار قرآن ماه رمضان است: (لِکُلِّ شَي‏ءٍ رَبيعٌ وَ رَبيعٌ الْقُرآنِ شَهْرِ رَمَضان) (وسائل، ج 7، ص 218(.

روزه و روح ايمان :

امام صادق(ع) مي‏فرمايد: اگر کسي (بدون عذر) روزه يک روز از ماه رمضان را بخورد، روح ايمان از او خارج مي‏شود. (مَن اَفطَر يوما مِن شهر رمضان خَرَجَ روحُ الايمان مِنه)

روزه سپر بلا:

 پيامبر(ص) مي‏فرمايد: روزه در برابر آفات و بلاهاي دنيا سپر و در برابر عذاب آخرت پرده است. (اَلصّومُ جُنَّةٌ مِن آفاتِ الدُّنيا و حِجابٌ مِن عَذابِ الاخرة)

آمرزش :

 پيامبر اسلام(ص) مي‏فرمايد: کسي که در ماه رمضان براي ايمان و (به دست آوردن) رضاي خدا روزه بگيرد، خداوند گناهان گذشته او را مي‏بخشد. (مَن صامَ رَمضانا و احتسابا غفَر اللّه لَهُ ما مَضي مِن ذُنوبه) ثواب الاعمال، ص 160

قلب ماه رمضان:

 امام صادق(ع) مي‏فرمايد: برترين ماه‏ها، ماه خدا يعني ماه رمضان است و قلب ما رمضان، شب قدر است. (فَغَرَّةُ الشُهورِ شهرُاللّه، شَهر رمضان و قلب شهرِ رَمضانِ لَيلَةُ‏القَدرِ)

 

 

خشنودي خداوند:

 پيامبر اسلام(ص) مي‏فرمايد: کسي که ماه رمضان را روزه بگيرد و از کارهاي حرام و بهتان اجتناب ورزد، خداوند از او راضي شده، بهشت را بر او واجب مي‏کند. (مَن صامَ شَهْرَ رَمَضانِ فَاجْتَنبَ فيهِ مِنَ الْحَرامِ و الْبُهْتانِ رَضِي اللّه عَنْهُ و اَوجَبَ لَهُ الجَنان)( بحار، ج 93، ص 346)

زکات بدن، روزه است:

اين روايت در کتاب‏هاي زيادي از کتب حديث از رسول اللّه(ص) نقل شده که فرمود :  هر چيزي را  زکاتي  است و

 زکات بدن، روزه است. (لِکُلِّ شَي‏ءٍ زکاةٌ و زَکاةُ الْاَبْدانِ الصِّيام)

زکات در معناي نموّ و يا تزکيه و پاکي، با آنچه در روايات ذکر شده، مناسب است؛ زيرا روزه بدن را از نظر ظاهري و معنوي پاک و پاکيزه کرده و انسان را براي اطاعت و فرمانبرداري از خداي تعالي آماده مي‏کند.

روايات ديگري نيز از رسول خدا(ص) در اين باره نقل شده است مانند: روزه بگيريد تا صحيح و سالم شويد (صُومُوا، تصحّوا) يا حضرت امير(ع) مي‏فرمايد: روزه يکي از دو بخش سلامتي است (الصِّيامُ اَحَدُ الصِّحَتينِ).