رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۳ بهمن ۱۳۹۸

هوای بارانی و بارش دردسر در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

هوای بارانی و بارش دردسر در کیش

هوای بارانی و بارش دردسر در کیش

بارش باران در کیش همیشه دردسر‌های فراوانی برای شهروندان به وجود می‌آورد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما مرکز کيش، همه مردم با آغاز بارندگي خوشحال مي شوند چون زمينه ساز شادابي و سرسبزي است و لطافت هوا را به دنبال دارد اما بارش باران در کيش قدري با شهرهاي ديگر کشورمان تفاوت دارد.
با ريزش نخستين قطرات باران، دردسرها آغاز مي شود و بهتر است بگوييم ونيز ديگري شکل مي گيرد.
همه معابر، خيابانها، کوچه ها و ميادين شهر، از آب انباشته مي شود.
شايد بايد در معماري و شهرسازي خود تجديد نظر کنيم، مردم قديمي با دانش اندک خود مي دانستند چگونه ساخت و ساز کنند تا بارندگي برايشان دردسر درست نکند اما در قرن بيست و يکم  همه ي شهر را آب فرا مي گيرد و عبور و مرور را مشکل مي کند.
خيابانهاي کيش به گونه اي ساخته شده اند که آب باران به جاي حرکت به سمت حاشيه ي خيابان، به سمت وسط خيابان حرکت مي کند و آب فراواني جمع مي شود.
ميادين شهر نيز به استخرهاي بزرگي تبديل مي شوند، شيب ميدان به طرف وسط ميدان است و همه ي آب بارندگي وسط و اطراف ميدان جمع مي شود.

 در اين شرايط عبور و مرور وسايل نقليه بسيار دشوار مي شود، عابران پياده که ديگر گفتن ندارد.
کوچه هاي شهر نيز از آب لبريز مي شود، ساکنان اين کوچه ها براي عبور و مرور ناچارند کفش هاي خود را بيرون بياورند و شلوار خود را بالا بزنند.
تردد خودروها در خيابانها موجب مي شود که هر لحظه دهها ليتر آب از زير چرخ خودروها روي عابران پياده ريخته شود.
شهروندي که کنار خيابان منتظر تاکسي ايستاده بود گفت:معلوم نيست که اين خيابانها چگونه ساخته شده اند که همه ي آب بارندگي، وسط خيابان جمع مي شود و عبور و مرور را هم براي خودروها و هم براي عابران پياده دشوار مي کند.
با اين آبهاي انباشته شده در ميادين و خيابانها چه بايد کرد.
بايد آنقدر خودروها تردد کنند و آب جمع شده از زير لاستيک خودروها به اين طرف و آن طرف ريخته شود تا کم کم آب باران خشک شود.
البته راه حل ديگري نيز وجو دارد، بعد از بارندگي، کارگران خدمات شهري کيش، بيل و جارو به دست، آب جمع شده در خيابانها و ميادين را به اين طرف و آن طرف مي ريزند.
يکي از اين کارگران مي گفت: هميشه زير بارش باران بايد اين کار را انجام بدهيم اما هر ماشيني که عبور مي کند مقدار زيادي آب روي ما مي پاشد و سر تا پاي ما را خيس مي کند و سالهاست که بعد از هر بارندگي، همين کار را انجام مي دهيم.
البته شهر سازي ما نيز اصولي نبوده است و از همان ابتدا در مسيل ها و محل عبور روان آبها به ساخت و ساز پرداخته ايم و اکنون با کمترين باراني دچار مشکل مي شويم.

زير سازي معابر و خيابانهاي کيش، اصولي و کارشناسي شده نيست، با بارش باران هر از گاهي گوشه اي از خيابان نشست مي کند و آب باران در آن انباشته مي شود که بسياري از خودروها در اين چاله ها مي افتند و آسيب می بينند.
راننده تاکسي مي گفت: اين چاله ها اصلا مشخص نيستند و آب باران که در آن جمع شده، هم سطح خيابان است و بسياري از خودروها در آن مي افتند و به همين علت هر سال بايد ميليونها تومان براي تعمير زيربندي خودروها هزينه کنيم.
بعضي ها مي گويند بايد در مکانهايي که آب باران جمع مي شود چاه هاي جذبي ايجاد کنند تا آب باران وارد اين چاه ها شود.
معاون عمراني و زيربنايي سازمان منطقه ي ازاد کيش گفت: ايجاد چاه هاي جذبي در کيش جواب نمي دهد زيرا پس از چند متر حفاري، به گل (مارن) سرشور برخورد مي کنيم که اصلا آب باران را جذب نمي کند و در نهايت در هر کدام از اين چاه ها مي توان هفت متر مکعب آب ذخيره کرد.
خانزادي گفت: بهترين راهکار براي جمع آوري آبهاي سطحي در کيش زهکشي است که بايد با کار کارشناسي و مطالعه ي دقيق در اين زمينه گام برداريم.
وي افزود: راهکار ديگري نيز وجود دارد و آن هم هدايت روان آبها به سمت درياست که البته اين کار، وقت و هزينه ي زيادي مي طلبد.
مديرعامل شرکت عمران آب و خدمات کيش خبر خوبي در اين زمينه داشت و گفت: با مشاور و پيمانکار متخصص در اين زمينه در حال قرار داد هستيم تا در مدت شش ماه و پس از مطالعه ي دقيق و کامل، راهکار مناسبي را براي جمع آوري روان آبها ارائه دهد که با اين کار مشکل روان آبها براي هميشه برطرف خواهد شد.
مهندس مقدس زاده افزود: براي رفع اين مشکل در کوتاه مدت هم، محل آبگرفتگي ها مشخص شده که در اين مکان ها حوضچه هايي ساخته خواهد شد تا آب باران وارد اين حوضچه ها شود. البته تعدادي پمپ آب نيز خريداري شده تا به کمک اين پمپها ، آبهاي انباشته شده تخليه شود.
وي ادامه داد: در برخي از مناطق نيز کانال هايي در حال ساختن است تا آب باران به اين کانال ها هدايت شود.
اميدواريم با تدابير مناسب، مشکل انباشته شدن روان آبها، بخصوص در هنگام بارندگي هاي شديد برطرف شود.