جهش تولید | شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

نمایش رادیویی خورشید بی غروب - نمایش محتوای صدا

 

 

نمایش رادیویی خورشید بی غروب

محقق و نویسنده  دکتر نجف جوکار

کارگردان : مهدی خدایی

صدا بردار و افکتور : سعید بخشی

تهیه کننده: رضا داداشی

بازیگران :حسین توسلی ،مهدی خدایی ،محسن گیلک زاده ،ابراهیم میر قاسمی ،میر شهرام میر وحابی ،عمار رسول ،میثم گودرزی ،حجت یوسفی ،محمد قویدل ،آرش نیکو ،سید محمد بهره بردار ،اکبر نظری ،داود امام قلی،کامران خدابنده ،سحر نجفی ،رهام رحمانی 

 یکی از دانشمندان بزرگ ایرانی است که در  سال 615 در جزیره کیش  دیده به جهان گشود حکیم فرزانه شمس الدین محمد بن احمد کیشی است .

شوق دانش وی را از همان سالهای نوجوانی به دارالعلم شیراز کشاند . شمس الدین پس از طی مدارج علمی و مراتب فضل در شیراز عازم بغداد گشت و به عنوان استاد نظامیه بغداد به پرورش جان های مشتاق پرداخت . سرانجام پس از مسافرت های گو نا گون و ریاضت ها و مجاهدت ها ی فراوان دوباره به شیراز بازگشت و به دستگیری شیفتگان علم وطریقت مشغول گشت و در سال 694 در همین شهر روی در نقاب خاک کشید و در محله دزک (سر دزک) جاودانه آرام یافت .

از افتخارات وی همین بس که بزرگانی چون علامه حلی و علامه قطب الدین شیرازی ، از خرمن دانش وی توشه برگرفتند و عارفانی چون کمال الدین عبدالرزاق کاشانی ، فیض حضور او را دستمایه سلوک و ره توشه جان دانستند .

 هر چند برخی از کتاب ها و رسائل وی از بین رفته است اما خوشبختانه  برخی از آثار این عارف و اصل حکیم روشن بین پس از قرن ها فراموشی به جا مانده و دریچه ای به عالم اندیشه وی تواند بود .

سال تولید: زمستان 1396