رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

نماز گل - نمایش محتوای صدا

 

 

نماز گل

Loading the player...
نماز گل

نماز گل در  1  برنامۀ 120 دقیقه­ای ، به مناسبت شهادت مولای متقیان حضرت علی علیه السلام، روز چهارشنبه 17/4/94  از ساعت 10:30 الی 12:30 پخش شد. آیتم ها ی برنامه شامل  تیتراژ، داستان کوتاه، فرازهایی از وصیت­نامه مولای متقیان علی (ع)، گزارش، مداحی، با شاعران آئینی، متن و گفتار، کارشناسی، معرفی یاران و دشمنان حضرت علی، موسیقی­ های مناسب میان برنامه، سیری در نهج البلاغه و آوازهای معارفی و ... می باشد.

علی(ع) اینک به نماز نافله فجر ایستاده است. اما این نماز حال و هوای دیگری دارد. رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. علی(ع) او را به معراج می برد. لحظه موعود فرا رسیده است. همین که سر از سجده رکعت اول بر می دارد «شبیبن بحره»، آهنگ قتل آن حضرت می کرد. اما شمشیر او به طاق اصابت کرد و خطا نمود. ابن ملجم مرادی، تیره روزترینِ مردمان که در تاریک اندیشی و فضیلت سوزی گوی سبقت ربوده بود، به آن حضرت نزدیک می شود و شمشیر زهرآلود خود را بر فرق مبارک آن رهبر آزاده فرود می آورد؛ ضربتی که به جای زخم عمروبن عبدود می نشیند و تا جای سجده را می شکافد. آن ضربت دین را از وجود علی(ع)، محروم کرد. انسانیت را در سوگ رهبری والا نشاند و عدالت را بی مقتدا ساخت.

فُزْتُ و رَبِّ الْکَعْبَة

مسجد کوفه، آن شب نظاره گر آخرین مناجات و نماز مولای پارسایان بود. علی(ع) دیگر خود را آزاد می دید. به آستانه وصال رسیده بود. دیگر از رنج ها و دردهایی که مردمان نابکار برای او آفریده بودندر هایی می یافت. آری وعده ای که به او داده بودند تحقق پیدا کرده بود. پس همین که ضربه آن دشمن پاکی ها بر فرق او فرود آمد سر برداشت و در حالی که چشم به آسمان دوخته بود فریاد کرد: بِسْمِ اللّهِ وَبِاْاللّهِ وَ عَلَی مِلَّةِ رَسُولِ اللّهِ فُزتُ و رَبِّ الْکَعْبَة؛ به پروردگار کعبه سوگند که رستگار و کامروا شدم».

تاریخ تولید: 1394

تهیه کننده:پروانه صالح

گوینده:سارا رضایی

نویسنده:پروانه صالح

صدابردار:نیما نجم،کوروش پناه خواه