رونق تولید ملی | جمعه، ۹ اسفند ۱۳۹۸

میلاد امام حسین (ع)و حضرت عباس(ع) - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

میلاد امام حسین (ع)و حضرت عباس(ع)

حُسَین بن علی بن ابی‌طالب (به عربی: اَلْحُسَينُ بْنُ عَلیِّ بْنِ أبی‌طالِب) زاده ۳ شعبان ۴ هجری قمری در مدینهدرگذشت۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری در کربلا) فرزند علی بن ابی‌طالب و فاطمه زهرا(س) و نوهٔ محمد بن عبدالله پیامبر اسلام، امام سوم شیعیان و پدر سلسلهٔ امامان شیعه از سجاد تا حجت بن الحسن است. او با کنیه‌اش اَباعَبدِاللّٰه نیز شناخته می‌شود.امام حسین(ع) هفت سال اول عمرش را با پدربزرگش  حضرت محمد(ع) گذراند. روایاتی از علاقهٔ پیامبر اکرم نسبت به وی و برادرش امام حسن مجتبی (ع)نقل شده‌است؛ مانند: «حسن و حسین سید جوانان اهل بهشت‌اند». مهم‌ترین واقعهٔ دوران کودکی حسین شرکت در رویداد مباهله و نامیده شدن با کلمه «ابناءَنا» در آیهٔ مباهله است. در دوران خلافت علی، حسین در رکاب پدرش بود و او را در جنگ‌ها همراهی می‌کرد. در دوران برادرش حسن، به پیمان صلح او با معاویه پایبند ماند و اقدامی علیه معاویه انجام نداد. اما تقاضای معاویه برای پذیرش یزید به‌عنوان ولیعهد معاویه را به این دلیل که بر خلاف صلحنامه و بدعتی در اسلام است، نپذیرفت.

عباس بن علی (به عربی: العباس بن علی) مشهور به ابوالفضل و قمر بنی‌هاشم (زاده ۴ شعبان ۲۶ هجری قمری و درگذشت۱۰ محرم ۶۱ هجری قمری) شهرت و محبوبیت او نزد مسلمانان به ویژه شیعیان بیشتر به خاطر جنگیدن و همچنین وفاداریش نسبت به حسین بن علی در نبرد کربلا می‌باشد.

در میان اعراب عربستان رسم بود که اگر کودکی، زیبایی فوق‌العاده داشت و دارای قامتی بلند و چهره‌ای جذاب بود، او را با عنوان ماه می‌نامیدند. مثلاً عبدمناف جد سوم پیامبر اکرم را که چهره‌ای زیبا و نورانی داشت، قمر بَطحاء (ماه سرزمین مکه) و عبدالله پدر ارجمند پیامبر را که سیمایی نورانی و چشمگیر داشت، قمر حرم خواندند.

عباس بن علی نیز بواسطه بهره وافری که از زیبایی و جمال برده بود و قامتی رشید داشت، مشمول این سنت شد و او را به عنوان «قمر بنی هاشم» (ماه دودمان بنی هاشم) نامیدند.

به او بعدها القاب دیگری مانند علمدار، سقای کربلا و باب‌الحوایج نیز داده شد. نام قمر بنی هاشم کاربردی‌ترین لقب وی می‌باشد