جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

موج جوونی - نمایش محتوای صدا

 

 

موج جوونی

تهیه کننده:راحله اکبری

گویندگان:مریم سلیمانیان،ثمره رشیدی

گزارشگر:فرهاد فرهادی

صدابرداران:حسین پناه خواه،کوروش یحیی زاده،حمید پور غلامحسینی،محمد زاهدی

برنامه موج جوونی در ساختار کلامی،پیامی،آوایی با هدف تشويق و ترغيب جوانان به انجام فعاليت هاي مفيد و پرهيز از آسيب هاي اجتماعي به صورت زنده از رادیو کیش پخش می شود.

موضوعات برنامه شامل اشتغال و کار آفرینی، تحصل و تهذیب، تقويت مهارتهاي فردي و اجتماعي جوانان،موضوع سال و توصيه هاي رهبر به جوانان و ... می باشد.

هنگامی که انسان پای به عرصه هستی می گذارد دوره های مختلفی مانند کودکی، نوجوانی، جوانی و … را پشت سر می گذارد.
جوانى بهار زندگى است، بهارى ارزشمند اما زودگذر.دوران جواني ،‌ بهترين و با نشاط ترين دوره زندگي است . فرصت جواني ، ‌استثنايي و زمينه اي مناسب براي برداشتن گامهاي بلند است . اهميت دوره جواني و جايگاه ويژه جوانان ، ضرورت آشنايي والدين و مربيان را با ويژگيهاي اين دوران دو چندان مي کند . دوران نوجواني با زمان بلوغ همراه است . در اين دوران ، نوعي بي ثباتي عاطفي ، رواني و فکري بر نوجوانان حاکم مي شود . آنها در پي کسب هويت خويش و به دنبال اثبات شخصيت خود هستند . اگر دوران نوجواني به خوبي طي شود ، دوران جواني از وضعيت مطلوب تري برخوردار خواهد بود .
جواني ، بهار عمر و سپيده صبح زندگي است . بزرگان دين اسلام ، ‌جوانی را يکي از نعمت هاي پر ارزش الهي و از سرمايه هاي بزرگ زندگي بشر معرفي کرده اند . پيامبر اسلام (ص)‌ فرموده است : " در قيامت ، هيچ بنده اي قدم از قدم بر نمي دارد ، مگر اينکه به اين پرسش ها پاسخ دهد : اول آنکه عمرش را در چه راهي صرف كرده است و دوم آنکه جواني را چگونه و در چه راه گذرانده است . از نگاه اسلام ، جواني دوره توانمندي و سازندگي است و فرصت بسيار مغتنمي براي بهره بردن از نعمت زندگي است . پيامبر اسلام (ص) براي جوانان اهميت زيادي قائل مي شد و در موارد مختلف ، به جوانان شايسته و خلاق مسئوليتهاي مهمي را مي سپرد . نگاه پيامبر گرامي اسلام (ص)‌ به جوانان ، همراه با تکريم شخصيت و توجه به قلب پاک و احساسات زلال آنها بود . آن حضرت مي فرمود که جوانان گرايش بيشتري به خوبي و نيکي دارند ، چرا که آنها داراي قلبي فضيلت پذير هستند ..
حال باید دید که چگونه از بهار جوانى کاملا بهره بریم و از این سرمایه عظیم پاسدارى و حراست نماییم؟
این جاست که باید با تلاشى پى‌گیر و مستمر، دنبال راه و روش صحیح و کاملا بى‌عیب و نقص بود؛ راهى که انبیا و پیشوایان معصوم (علیهم السلام) در پیش گرفتند و نتیجه روشن و مطلوب آن را براى ما بازگو نمودند.
حضرت علی قلب نوجوان را مانند زمین کاشته نشده ولى آماده بذر پاشى می‌داند که اگر آن چه را که باعث سعادت و کامیابى یک جوان است، بذر افشانى نکنیم، خواه ناخواه دیگران بذرافشانى خواهند کرد
در نظر پیامبر (صلى الله علیه وآله)، این دوران آن‌چنان مهم و ارزشمند است که به ابوذر غفارى دستور می‌دهد تا این فرصت طلایى را به عنوان غنیمت تلقى کرده و از آن کاملا بهره بردارى کند و می‌فرماید: «یا أباذر اغتنم شبابک قبل هرمک.
اى ابوذر از جوانى خود پیش از فرا رسیدن دوران پیرى کاملا استفاده کن»
پیرى دوران استفاده از ذخیره‌هاست نه ذخیره سازى. بدین جهت پیامبر از ابوذر می‌خواهد تا قدر جوانى خویش را شناخته و آینده را پیشاپیش بیمه کند

همه ما هدف های بزرگ و کوچک زیادی داریم که درجه اهمیت شان با یکدیگر فرق می کند. وقتی هدف قطعی مان را انتخاب کردیم، باید دنبال راهی درست برای رسیدن به آن باشیم و آن چیزی نیست جز «نحوه برنامه ریزی و مدیریت برای رسیدن به اهداف
واقعیت آن است که ما به اندازه همه عمرمان فرصت نداریم و اگر اولویتی برای سامان بخشی به زندگی مان در این دنیای شلوغ نداشته باشیم، باید تمام مدت در نقطه آغاز یک کار در حال دست و پا زدن باشیم، بی آنکه بویی از پیشرفت مشاممان را نوازش کند.

سال تولید: 1396