جهش تولید | چهارشنبه، ۵ آذر ۱۳۹۹

مستند مادستان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند مادستان

Loading the player...

 تهیه کننده، کارگردان، نویسنده، تصویربردار، تدوین و صداگذاری : عبدالخالق طاهری،

پژوهش و گرداوری: مرضیه طاهری و عبدالخالق طاهری

مدیر تولید: علی جهانبخشی

دستیاران تصویر: ارژنگ ضرغامی، سجاد حیدری
گوینده : موسی طالبیان

 

مادستان مستندی که به کندوکاوی در تاریخ و تمدن استان همدان می پردازد.این برنامه در هر قسمت به معرفی پایتخت تاریخی مادها و آثار به جا مانده از گذشته آن ،همچنین  معرفی انواع اشیاء و وسایل تاریخی پرداخته است.مادستان همراه با تصویر و صحبت های گوینده متن و صحبت های کارشناسان تاریخی برنامه ای جالب را برای مخاطبان به نمایش در می آورد.

مادستان» مجموعه مستندی است که به مسائل گوناگون اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، تاریخی، مذهبی و باستانی استان همدان می پردازد.

مستند «مادستان» جزوی از مجموعه مستندهای مستقلی است که از موضوعات تاریخی، فرهنگی و گردشگری پیرامون چهار شهرستان ملایر، تویسرکان، همدان و بهار تشکیل شده است.

در این مجموعه علاوه بر آشنایی با تاریخ گذشته و آثار فرهنگی و باستانی این چهار شهرستان، تاثیر جغرافیای طبیعی و جایگاه استان همدان در سرزمین ایران را بر سه هزار سال زندگی  مردم در گذشته و روزگار کنونی می بینیم.

بازارهای ملایر، همدان و تویسرکان، انگور و نقش اقتصادی و فرهنگی آن در زندگی مردم جوزان ملایر، موزه ها و گنجینه های همدان، بوعلی سینا و آرامگاه او که نماد همدان شده، آرامگاه دیگر بزرگان و بقاع متبرکه، کلیساهای همدان با نگاهی به تاریخ ارامنه در همدان، تپه هگمتانه و داستان به یغما رفتن آثار فرهنگی و باستانی مادستان، گردو و  منبت کاری بر چوب گردو در تویسرکان، آشنایی با دیدنی ها و جاذبه های گردشگری چهار شهرستان و ... از جمله موضوعات این مجموعه مستند است.

مهمترین منبع من در این مستند کتاب «بیست گفتار» درباره مادستان و همدان است که توسط دکتر پرویز اذکایی نوشته شده است. این مستند پژوهش محور است و شیوه کار نیز از گونه مستند توضیحی است و گفتار متن پیش برنده است

هگمتانه نام باستانی شهر همدان است.هگمتانه پایتخت شاهنشاهی مادها و پایتخت تابستانی ایران در زمان هخامنشیان و اشکانیان بوده است.

 

سال تولید: 1372