رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

مستند طبیعت جزیره - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

مستند طبیعت جزیره

دانلود

جزیره کیش 200 میلیون سال پیش از آسمان بیکران و خلیج فارس بیرون آمد و داستان با آفتاب و باد شد تا روزی که سرنوشت خاک تغییر کرد چرا که حضور انسان آبادانی است. اما آنچه که در این شروع و پایان به حیات پنهان و آشکار خود ادامه می دهد طبیعت جزیره است طبیعتی ساده گوناگون افتاده و سربزیر بی نظم و منظم و نوعی زیبایی گنگ و مبهم که می خواهد خویشتن را حفظ کند.

حیات وحش در جزیره کیش به 4 دسته پستانداران، پرندگان، خزندگان و آبزیان تقسیم می گردد

پستانداران: از مهمترین حیوانات این دسته، آهوی ایرانی می باشد که بصورت آزاد در جزیره کیش گردش می کنند و شکار آن ممنوع است. دلفین معمولی، گربه، موش، خارپشت ایرانی، خدنگ و جربیل بلوچستان نیز از دیگر پستانداران جزیره کیش محسوب می گردند.

پرندگان: بدلیل شرایط مناسب آب و هوایی در جزیره کیش، پرندگان زیادی به این مکان مهاجرت می کنند که از جمله آنها می توان به چکاوک کاکلی، سبز قبای هندی، عقاب ماهیگیر، بلبل، حواصیل خاکستری و ... اشاره نمود.

خزندگان: تنوع خزندگان موجود در جزیره کیش عمدتا محدود بوده و تنها شامل مارمولک ها، لاک پشت ها و مارها می باشند. مارمولک ها که عمدتا به تعداد بیشتری نسبت به سایر خزندگان در این جزیره وجود دارند، تقریبا بدون خطر می باشند و از حشرات دیگر تغذیه می کنند. آنها برای تخم ریزی به کنار ساحل می آیند. دو نوع مار نیز در جزیره کیش وجود دارد که یک نوع از آنها مار قیطانی است که غیر سمی است و هیچ خطری ندارد و نوع دیگر، مار جعفری است که سمی است و بسیار خطرناک می باشد.

آبزیان: تعداد بسیار زیادی از آبزیان موجود در خلیج فارس به جزیره کیش که پناهگاهی آرام و مناسب برای آنها محسوب می گردد، پناه آوردند. از جمله این آبزیان می توان به قباد (شاه ماهی)، شوریده، حلوای سفید و ده ها گونه ماهی تزئینی دیگر اشاره نمود. بطور کلی آب های ساحلی جزیره کیش فاقد هر گونه کوسه خطرناک می باشند و شنا در آن هیچ گونه خطری ندارد. کوسه هایی که گاها در ساحل کیش رویت می شوند از ماهی های کوچک تغذیه کرده و هیچ گونه خطری را برای شناگران ایجاد نمی کنند.

مستند طبیعت جزیره  که از تولیدات سیمای مرکزکیش می باشد به نوع زندگی (خدنگ ها ،غزال،مارجعفری،مارقیطانی،لاک پشت ها،طاووس و...)در جزیره کیش اشاره می کند...