سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

مبارزه با مواد مخدر، اولویت سازمان منطقه آزاد کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با مواد مخدر، اولویت سازمان منطقه آزاد کیش

مبارزه با مواد مخدر، اولویت سازمان منطقه آزاد کیش

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: یکی از اولویت‌های اصلی در حوزه آسیب‌های اجتماعی مبارزه با مواد مخدر و اقدامات پیشگیرانه در جامعه است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، غلامحسین مظفری در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، گفت: با توجه به اینکه در همسایگی کشور‌هایی قرار گرفته ایم که بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر دنیا در آن مناطق تولید می‌شود و هزینه‌های سنگینی را برای ایران به دنبال داشته؛ اقدامات موثری در سطح کلان و ملی در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در کیش، در ادامه به نقش ارزشمند ۴ هزار شهید و ۱۲ هزار جانباز در امر مبارزه با مواد مخدر در دفاع از نوجوانان و جوانان دنیا اشاره داشت و افزود: برای آنان تفاوتی نداشت که این مواد خانمان سوز کدام جوان در کدام نقطه از دنیا را مورد هدف قرار داده است، در واقع فرزندان ایران با یک هدف کلی و امر انسانی، اخلاقی و بشر دوستانه برای مبارزه با مواد مخدر پیشگام این میدان شدند.
وی مبارزه با مواد مخدر را دفاع از انسانیت و سر آمد جامعه‌ای که فراتر از مرز‌های کشور ایران است عنوان کرد و افزود: کشور‌های اروپایی و غربی به عنوان هدف اصلی و بخش عمده‌ای از مواد مخدر در دنیا هستند و به دور از انصاف است که در کمک به جهموری اسلامی کوتاهی می‌کنند.
رئیس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش هدف اصلی ایران در مبارزه با مواد مخدر را یک وظیفه انسانی و اخلاقی دانست و گفت: ایران با جدیت تمام نقش مهمی را در مبارزه با مواد مخدر ایفا کرده حتی اتهام‌هایی را از سوی برخی از نهاد‌های به ظاهر بشر دوستانه به ایران نسبت دادند.
غلامحسین مظفری گفت: زمان ورود امریکا به حوزه افغانستان به بهانه مقابله با تروریسم؛ حجم تولید مواد مخدر در افغانستان از ۲ هزار تن به بیش از ۱۰ هزار تن افزایش یافت و در حال حاضر تولید مواد مخدر بیش از ۵ برابر شده است.
مظفری با اشاره به این که جزیره کیش یک مقصد پر تردد و پر طرف دار گردشگری هست؛ وظیفه و مسئولیت سنگینی بر عهده داریم، گفت: پاکی جزیره، آب و هوا، دریا، آرامش و امنیت یکی از ویژگی‌های مثبت و برجسته جزیره کیش است و کسانی که این منطقه را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می‌کنند باید خاطرات خوبی را از سفر خود به ثبت برسانند و با هر گونه نا هنجاری در این منطقه برخورد قانونی خواهد شد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش نیز از مشارکت و اطلاع‌رسانی حداکثری مسئولین ادارات از جمله آموزش و پرورش، متخصصین، کارشناسان، دانشجویان، دانش آموزان، حفاظت و صیانت از سلامت نوجوانان و جوانان که به عنوان مهمترین سرمایه‌های اجتماعی هستند خبر داد.
علی فائقی، گفت: با تشکیل کارگروهی با حضور مسئولین دبیرخانه شورای مبارزه با مواد مخدر، معاونت فرهنگی و اجتماعی، اداره کل حراست، شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، ناجا، اداره اطلاعات و ناحیه مقاومت بسیج سپاه کیش آگاهی بخشی به عموم جامعه در بستری فضای مجازی برای جامعه هدف انجام شده است.
به گفته وی، مکان‌های بلا استفاده که محل تجمع افراد هنجار شکن در جامعه وجود داشت؛ تعیین تکلیف و یا تخریب شده است.
وی با بیان این که گرایش به سوء مصرف مواد مخدر میان افرادی که دچار فقر فرهنگی و اقتصادی هستند به مراتب بیش از دیگر اقشار جامعه است افزود: این شورا به‌منظور ایجاد امکان دسترسی مناسب بیماران به امکانات یک واحد کلینیک درمان سرپایی جهت ترک اعتیاد، مورد نیاز این منطقه بوده و این مهم در دستور کار شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کیش قرار گرفته است.
حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده امام جمعه کیش هم با اشاره به این که مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مواد مخدر در حوزه پیشگیری تاکید داشتند، گفت: ۵۰ درصد بودجه ستاد مبارزه با مواد مخدر به اقدامات پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر اختصاص داده شده است؛ بنابراین بخاطر اهمیت موضوع باید در زمینه پیشگیری اقدامات آموزشی و تبلیغاتی به منظور آگاهی بخشی از خطرات ناشی از مصرف مواد مخدر به عموم جامعه و دانش آموزان انجام شود.
حجت الاسلام و المسلمین حسن زاده اقدامات عالمانه در خصوص مبارزه با مواد مخدر را از اولویت‌های این ستاد برشمرد و افزود: بیش از ۴۰ سال در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت می‌کنیم و تجارب خوبی در زمینه پیشگیری به دست آوردیم و باید این مبارزه عالمانه با برنامه ریزی و استخراج آمار دقیق با محوریت ستاد مبارزه با مواد مخدر تحقق یابد.
حاج یعقوب شمس امام جماعت اهل سنت کیش نیز در رابطه با افزایش ده برابری کشت مواد مخدر و عرضه آن در دنیا افزود: بر اساس آمار کارشناسان رصد ۷۰۰درصدی انواع مخدر و روان گردان شناخته شده است به ابزار‌های سیاسی و بین المللی مبدل شده است و بیش از یک میلیون سوداگر به قاچاق مواد مخدر در دنیا مشغولند.
وی مواد مخدر را از جمله معضلات اساسی جامعه که بشریت را تحت تاثیر قرار داده است اشاره کرد و افزود: نباید از این موضوع غافل شد به دلیل این که کوچکترین غلفت در این زمینه موجب متلاشی شدن کانون خانواده خواهد شد.
یاسین مطهری زاده رییس دادگستری کیش با بیان این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به جز دهه ۶۰ شاهد رشد مصرف مواد مخدر در جامعه هستیم افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد جرایم و زندانیان به طور مستقیم و یا زمینه‌ای ریشه در مواد مخدر دارند و بخش بزرگی از دعاوی و طلاق‌های صورت گرفته در خانواده‌ها مربوط به این موضوع است.
مطهری زاده حمایت دستگاه‌های امنیتی در کانون مبارزه با مواد مخدر و میزان کشفیات و کنترل خوبی که در این حوزه انجام شده نشان دهنده تلاش‌های مداوم دستگاه‌های مربوطه دانست و گفت: بر اساس سیاست‌های دستگاه قضایی و از جمله در حوزه قضایی کیش؛ همکاری مستمر و همه جانبه با تمام اعضای ستاد و دستگاه‌های عضو در مبارزه با مواد مخدر هستیم.
سرهنگ جمالی فرمانده نیروی انتظامی و دریابانی کیش یکی از مهمترین موضوعات مهم کمیته‌ها و اعضای سازمان‌ها را در بحث فرهنگ سازی و جلوگیری از اعتیاد نوجوانان و جوانان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در حوزه‌های فرهنگی و آموزشی لایه‌های مختلف جامعه اقدامات موثری انجام شده است و از ابتدای سال سه طرح اصلی کنترل مواصلاتی، خرده فروشی و محیط‌های آلوده برنامه ریزی و با هم افزایی اعضای این شورا در دستور کار قرار گرفته است.