جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

لبخند خلیج فارس - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

لبخند خلیج فارس

Loading the player...

تهیه کننده:سارا رضایی

دستیار:مژگان ملک محمدی

مجری:سارا رضایی

تصویر برداران:مهدی روحی،کامبیز حسین زاده،محمد خلیلی

صدابردار:حمید پور غلامحسینی

تدوین:مهدی اسماعیلی

گزارشگر:مژگان ملک محمدی

 

ویژه برنامه »لبخند خلیج فارس» به مناسبت روز ملی خلیج فارس جهت ارتباط با شبکه های سراسری از کنار سواحل جزیره کیش ،به مدت 60 دقیقه و به صورت زنده پخش شد.

در این برنامه با حضور دکتر افشار سیستانی با بیش از نیم قرن تحقیق و پژوهش در زمینه های ایران شناسی، تاریخ، فرهنگ، زبان شناسی و مردم شناسی که آثار ارزشمندی برای فرهنگ و تاریخ کشور بر جای گذاشته است به پیشینه های تاریخی جزیره کیش و دریای خلیج فارس پرداخته شد.

کیش و دریای پارس، کیش مروارید خلیج فارس و هندورابی ، جزایر فارور و فارورگان مختص جزیره مرجانی کیش

«کرانه های مکران دروازه ورود به اقیانوس هند است» از آثار ارزشمند دکتر افشار سیستانی می باشد

افشار سیستانی که لقب پدر خلیج فارس شناسی را گرفته تاکنون ۱۲۰ عنوان کتاب را به رشته تحریر درآورده است و برای نگارش این کتابها که اغلب در زمینه تاریخ جوامع و ایران شناسی است سفرهای میدانی به آمریکای شمالی، کانادا، هندوستان، ایتالیا، انگلستان، تایلند و سنگاپور داشته است..

در این برنامه پرچم مقدس جمهوری اسلامی توسط مردم کیش در کنار خلیج نیلگون همیشه فارس به اهتزاز درآمد.
همچنین شناور های دریایی با برافراشته کردن پرچم سه رنگ ایران اسلامی و مانور دریایی بر پهنه خلیج فارس این روز را گرامی داشتند

اردیبهشت روزی افتخارآمیز در تاریخ ایرانیان است. در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴، هیات دولت مصوبه ای را تایید کرد که به موجب آن دهم اردیبهشت هرسال ، "روز ملی خلیج فارس" نام گرفت .

دهم اردیبهشت در تاریخ ایران روز مهمی است. روزی که یادآور ازخودگذشتگی های ملت سرافراز ایران و فرار اشغال‌گران متجاوز پرتغالی بعد از ۱۱۷ سال تسلط جابرانه‌ بر سواحل جنوبی کشور (۲۱ آوریل ۱۶۲۲ میلادی) در پی رشادت‌های سپاه ایران به رهبری امیرالامرای فارس(امام قلی‌خان) می باشد

سال تولید: 1397/02/12