جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

قدر غدیر - نمایش محتوای صدا

 

 

قدر غدیر

تهیه کننده و نویسنده: سید امیررضاهاشمی

گوینده: مریم سلیمانیان

صدابردار:اسماءبدیعیان پور

ویژه برنامه قدر غدیر به مناسبت گرامیداشت عیدسعید غدیرخم در ساختار ترکیبی ،نمایشی به مدت 90دقیقه از رادیو کیش تولید و پخش شده است. آیتم های این ویژه برنامه : مسابقه، مباحث کارشناسی،ارتباط مستقیم با شهرهای مقدس مشهد و قم،طنز و لطیفه،موسیقی با کلام و بی کلام ،شرح خطبه غدیر و...می باشد.

واقعه غدیر

پیامبراکرم (ص) در ۲۴ یا ۲۵ ذی‌القعده سال ۱۰ هجری همراه با هزاران نفر برای به جای آوردن مناسک حج، از مدینه به طرف مکه حرکت کرد. از آنجا که این حج، آخرین حج پیامبر (ص) بود به حجة الوداع مشهور شد. وقتی اعمال حج پایان یافت و پیامبر(ص) همراه مسلمانان مکه را ترک و به طرف مدینه حرکت کرد، ۱۸ ذی‌الحجه به غدیر خم رسیدند، در این مکان جبرئیل آیه تبلیغ را بر پیامبر(ص) نازل کرد و از جانب خداوند، به رسول خدا(ص) امر نمود تا علی(ع) را به عنوان ولی و وصی بعد از خود، به مردم معرفی کند.

خطبه غدیر

بنابر روایات، رسول خدا(ص)، در غدیر خم مردم را گرد آورد و دست علی(ع) را بلند نمود تا همگان او را ببینند و فرمود: «ای مردم، آیا من از خود شما، بر شما بیشتر ولایت ندارم؟» مردم پاسخ دادند: «آری،‌ای رسول خدا.» حضرت فرمود: «خداوند ولیّ من است و من ولیّ مؤمنین‌هستم و نسبت به آنان از خود آنان بیشتر ولایت دارم. پس هر کس که من مولای اویم، علی مولای اوست.» رسول خدا(ص) سه‏ بار این جمله را تکرار کرد و فرمود:

«خداوندا، دوست بدار و سرپرستی کن، هر کسی که علی را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر کسی که او را دشمن می‌دارد و یاری نما هر کسی که او را یاری می‌نماید و به حال خود رها کن، هر کس که او را وا می‌‏گذارد»

سپس خطاب به مردم فرمود: «حاضران این پیام را به غایبان برسانند»

این ویژه برنامه در روز عید سعید قربان ساعت 10:30 از رادیو کیش بصورت زنده پخش شده است...

سال تولید: تابستان99