جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

قافله جان - نمایش محتوای صدا

 

 

قافله جان

تهیه کننده:اسماءبدیعیان پور

نویسنده و دستیار تهیه کننده:لیلاتاجرزاده

گوینده: ویدا فرجامی

صدابرداران:حسین پناه خواه،محسن صبری،کوروش یحیی زاده

گزارشگر: علیرضامقدسی

این ویژه برنامه به مدت 120 دقیقه­ای ، به مناسبت دهه اول ماه محرم ، در ساختار ترکیبی نمایشی از صدای مرکز کیش بصورت زنده پخش ­می شود

آیتم های آن شامل : گزارش-معرفی هیئت های عزاداری-معرفی مداحان و ذاکران اهل بیت(ع)-گزارش مردمی درخصوص موضوع برنامه-ارتباط تلفنی با مراکز بیان آداب و رسوم مردم- بخش نمایشی شامل تعزیه،هر روز یک مجلس تعزیه باتوجه به روزشمار دهه ی محرم که متعلق به یکی از شخصیتهای واقعه عاشوراست پخش می شود.- شعر عاشورایی و ارتباط تلفنی با شاعران.- معرفی کتاب به صورت بسته صوتی- کارشناسی هر روز در برنامه به صورت موضوعی.- موسیقی های باکلام و بی کلام و مداحی و سینه زنی که در فواصل برنامه پخش می شود.

حماسه کربلا، بزرگترین و دلخراش ترین واقعه تاریخ است که پس از ۱۴۰۰ سال هنوز هم زنده مانده و پس از چهارده قرن به یاد آن واقعه اشکها ریخته می شود و ناله و فریاد به پا است.مراسم عزاداری امام حسین(ع) نخستین بار در روز یازدهم محرم سال ۶۱ هجری در کنار اجساد مطهر شهیدان توسط اهل بیت‌ علیه السلام برگزار گردید.پس از آن هنگام ورود کاروان اسیران به کوفه، امام زین‌العابدین و حضرت زینب و ام‌ کلثوم علیهم السلام برای مردم کوفه که برای تماشا آمده بودند، سخنرانی کردند. در پی این سخنرانیها صدای ضجه و گریه از خانه‌ها و مردم کوفه بلند شد. که به نوعی عزاداری برای شهدا و افشاگری امویان بود.

پس از ورود کاروان اسراء به شام و خطابه خوانی امام سجاد(ع) در شام، یزید به اهل بیت امام حسین اجازه داد که عزاداری کنند و اهل ‌بیت ‌به مدت سه روز به طور رسمی در شام عزاداری کردند.در پی آن خطابه و این عزاداریها، انقلاب بزرگ فکری در شام پدید آمد و اکثر قریب به اتفاق مردم نسبت ‌به دستگاه حاکمه بدبین شدند.عزاداری بعدی در مدینه برپا شد. پس از ورود اهل بیت به مدینه عزای عمومی بر پا گردید و تمامی مردم مدینه ناله و ضجه کردند. پس از آن حلقه‌های عزاداری توسط اشخاص و افراد سرشناس بر پا شد.

این ویژه برنامه در ایام دهه اول محرم در ساعت 18:45 بصورت زنده از رادیو کیش پخش میشود.

سال تولید: تابستان99