سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

غنچه های جزیره - نمایش محتوای صدا

 

 

غنچه های جزیره

تهیه کننده:اسماء بدیعیان پور

گوینده:ویدا فرجامی

نویسنده:مریم سلیمانیان

صدابردار: اسماء بدیعیان پور

غنچه های جزیره در ساختار کلامی ، روایی از شنبه تا پنج شنبه، ساعت ۲۱:۳۰  الی ۲۱:۴۰ برای مخاطبان کودک و نوجوان قصه روایت می کند. در این قصه ها موضوع خانواده ،مسایل فرهنگی و محیط زیست در اولویت قرار گرفته اند آیتم های برنامه شامل : آرم،، قصه خوانی، موسیقی بی کلام و افکت می باشد.

پرداختن به آموزه های دینی و اخلاقی و اجتماعی با زبان کودک ،پرداختن به بحث آموزش و تعمیم فرهنگ سلامت ، ترویج احترام به والدین ، اعضای خانواده و بزرگترها ،معرفی زیبایی های زندگی به عنوان نماد لطف و محبت خدا نسبت به بندگان و ... از جمله اهداف این برنامه می باشد. استفاده مناسب از موسیقی کودک اعم از باکلام و بی کلام، انتخاب موضوعی مناسب ، پرداخت مطلوب و انتخاب قصه های مناسب برای برنامه دارای اهمیت است. قصه گویی از بهترین روش های آموزش کودکان خرد سال است که لذت بردن از قصه و کتاب را به آن ها می شناسد و به آنان فرصت کسب مهارت های اجتماعی، حل مسئله، گوش دادن فعال،تمرکز،تقویت مهارتهای کلامی و پرورش خلاقیت را عرضه می کند.
 اهداف قصه گویی :وقتی کودکان قصه می شنوند، بهتر گوش می دهند،از زبان محاوره ای یا نوشتاری قصه بیشترین لذت را می برند، آماده به کارگیری زبان در بازی ها و یادگیری هایشان می شوند
نسبت به آنچه می شنوند با ارائه پیشنهاد و طرح سئوال ، واکنش فعال نشان می دهند
صداها و کلمات و مفاهیم را درک و کشف و تجربه می کنند برای مثال ، صداهای اول و آخر و مشابه را پیدا می کنند یا با آشنایی با کلمات جدید دایره لغات خود را گسترش می دهند یا آنچه را در قصه تکرار می شود، شناسایی می کنند،همچنین با افکار و علایق جدید آشنا می شوند.
از کلام برای شکل دادن و دسته بندی و روشن کردن افکار و نظریه ها و احساساتشان استفاده می کنند و به وضوح و با رسایی و تسلط و اعتماد به نفس صحبت می کنند.

مهارت های مناسب گفتاری و شنیداری کسب می کنند و آن را در ارتباطات اجتماعی به کار می گیرند و تعامل بیشتر پیدا می کنند.
از زبان درست و بجا استفاده می کنند، مثلا در دفاع از خود (اذیتم نکنید) یا در استدلال منطقی (بعد از شام مسواک می زنم
کودکان خود در قصه گویی مهارت پیدا می کنند و مثلا می توانند از روی تصویر قصه بگویند.
انتخاب قصه های مناسب:
دنیا شگفت انگیز ادبیات کودکان، دنیای پرهیجان است، اصل مهم در انتخاب قصه تناسب آن با مراحل رشدی و سن کودکان است.

سال تولید: 1396