جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

عید بندگی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عید بندگی

Loading the player...

این برنامه به تعداد 1 برنامه 45 دقیقه ای ویژه عید سعید فطر  با ساختار ترکیبی ساده زنده  است که در عید سعید فطر95 از سیمای مرکز کیش پخش می شود. .

در این برنامه با حضور مهمان و کارشناس و گزارش هایی از مراسم عید فطر و حضور مردم در این عید باشکوه به جشن و شادمانی میپردازیم تا یک ماه بندگی را گرامی بداریم.

عيد فطر يکي از دو عيد بزرگ اسلامي است که در روز اول ماه شوال برگزار مي‌شود. مسلمانان پس از يک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه اين روز بزرگ مي‌باشند و اين‌روز را جشن مي‌گيرند. عيد فطر بدرقه‌اي است بر ماه رمضان. در اين روز، روزه حرام است و گويي پس از يک ماه اطاعت از پروردگار، همگان در ضيافتي که از سوي رب‌العالمين تدارک ديده‌مي‌شود شرکت مي‌کنند.
در لغت به‌معني شکستن روزه و روزه‌گشودن آمده‌است و عيد فطر را عيد روزه‌گشادن نيز مي‌‌گويند. در صبح عيد فطر در همه‌ي شهرها و روستاهاي سرزمين‌هاي اسلامي نماز عيد فطر با تشريفات خاصي برگزار مي‌شود. گرچه نماز عيد فطر واجب نيست؛ اما تمام مسلمانان علي‌الخصوص آنان که موفق به روزه گرفتن شده‌اند، شرکت در نماز عيد فطر را مستحب مي‌دانند. برپايي نماز عيد فطر و ديگر مراسم مخصوص اين‌روز در نقاط مختلف بسيار ديدني و شنيدني است که به‌شرح يکايک اين آداب و مراسم مي‌پردازيم.

عید فطر روز جمع شدن مسلمانان، روز رفتن به سوى خدا، روز حمد خداوند، برای آن چه بر آنان منّت گذاشته است. روز عيد، روز اجتماع، روز افطار كردن، روز زكاة دادن، روز رغبت و سؤال، روز تضرّع و زارى است. روزی که، اولین روز از سال است. روزی كه خوردن و آشامیدن، حلال در آن شده است، روزی که اولین ماه سال نزد اهل حقّ، است. روزی است که، خدا دوست دارد تا مردم در محلّی جمع باشند كه او را حمد گويند و تقديس كنند.

سال تولید: 1395

تهیه کننده:ابراهیم بروغنی

کارگردان واحد سیار:جلال کرامتی

کارگردان پخش: مهسا طبیب

تدوینگر:یزدان قاسمی

مدیر تصویر برداری:علی قنواتی

تصویر برداران:کامبیز حسین زاده،محمد خلیلی، مهدی روحی

صدابردار:حمید پور غلامحسین

دستیار تصویر: محرم سالاری، مهدی سالار نسب، احمد مرادی