رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

عیدانه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

عیدانه

Loading the player...

تهیه کننده: یزدان قاسمی فلاورجانی

مجریان: فرهادفرهادی،سمیه ملک پور شهرکی،مهدی رشیدیان

تصویربرداران: مهدی روحی،محمد گودینی

صدبردار: حمید پورغلامحسینی

 

این ویژه برنامه در هنگام آغاز سال نو همزمان با سالروز ولادت امیر مومنان علی (ع) با دعوت از کارشناسان و مهمانان به مدت 210 دقیقه به صورت زنده از شبکه کیش پخش می شود.اهداف کلی  این ویژه برنامه: پاسداشت سنت حسنه تحویل سال نو با مناسک و آداب فرهنگ ملی ـ مذهبی و گرامیداشت سالروز ولادت  امیر مومنان علی (ع)  و روز پدر است.

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری می‌گویند.

نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها یعنی تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، عراق، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است و مردمان آن جشن را برپا می‌کنند

نوروز به عنوان یک جشن قدیمی و کهن از اقوام متعددی در منطقه به ارث رسیده‌است و با رنگ و انگ ویژه، شناسنامه ایرانی به خود گرفته و از آن به عنوان نماد پیوندگر افراد و اقوام ایرانی و ملت ایران یاد می‌شود. ایرانیان نوروز را آغازگر رستاخیز طبیعت، گاه رویش و زایش باغ و بوستان می‌دانند و بر این باور هستند که در نوروز، همزمان با طبیعت، باید روزگار نو و جدیدی را با روان و نگرش نو، در تن‌پوش تازه ای آغاز کنند.

این ویژه برنامه ازساعت 23:00  به مدت 210 دقیقه از شبکه کیش پخش می شود.

سال تولید: بهار 98