جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

عقیق سرخ - نمایش محتوای صدا

 

 

عقیق سرخ

تهیه کننده و نویسنده: لیلا تاجر زاده

گوینده: بیژن منصوری فرد

صدابردار: محمدزاهدی

گزارشگر: مهدی رشیدیان

این برنامه به تعداد 1 برنامه 120 دقیقه­ای ، ویژه شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی  ، در ساختار ترکیبی نمایشی از صدای مرکز کیش پخش بصورت زنده پخش شده است

سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نظامی ایرانی بود که تا زمان کشته شدنش توسط آمریکاعنوان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت می‌کرد. او در طول جنگ ایران و عراق، فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله کرمان بود. وی در ۴ بهمن ۱۳۸۹ درجهٔ سرلشکری دریافت کرد. سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران که پیش‌تر در تقدیر از عملکرد سلیمانی، وی را «شهید زنده» نامیده بود؛ پس از کشته شدنش در ۱۳ دی ۱۳۹۸ از وی به عنوان سپهبد یاد کرد.

سلیمانی نقش مهمی در دادن قدرت نظامی به حزب‌الله لبنان، عقب راندن اسرائیل از جنوب لبنان، جنگ افغانستان، شکل‌دهی به فضای سیاسی عراق پس از سرنگونی صدام حسین، تغییر روند جنگ داخلی سوریه و مقابله با داعش در عراق داشته‌است. وی تا پیش از حضور آشکار در جنگ علیه داعش در عراق، از حضور در انظار عمومی پرهیز می‌کرد؛ ولی حکومت ایران از زمان حضورش در عراق در نبرد علیه داعش و انتشار تصاویر متعددش با نیروهای عراقی، شروع به معرفی و شناساندن چهرهٔ وی کرد. سلیمانی در رسانه‌ها، به عنوان فرماندهٔ سایه توصیف می‌شد.

وی در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ در حمله راکتی بالگردهای آمریکایی به فرودگاه بین‌المللی بغداد، به همراه ابومهدی المهندس و ده نفر دیگر از همراهانشان توسط ارتش ایالات متحده و به دستور دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور ترور شد.

این برنامه در روز جمعه ساعت 18:45 به مدت 120 دقیقه بصورت زنده از رادیو کیش پخش شده است

سال تولید: زمستان 98