سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

عزاداری روز عاشورا - نمایش محتوای محرم

 

 

عزاداری روز عاشورا

مراسم شب عاشورا

در ابتدا می بایست به دو مراسم شاخص در جزیره کیش که هر سال با عظمت و باشکوه زاید الوصف برگزار می گردد اشاره ای کوتاه نمود. مراسم شب عاشورا و ظهر عاشورا از طرفی و مراسم اربعین امام حسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت در جزیره کیش شور حال دیگری دارد، شورای هماهنگی هیئت های مذهبی با جلسات پی در پی با مسئولین هیئات جهت هماهنگی بیشتر و نظم خاص مراسم آخرین برنامه ریزی ها را تنظیم می نمایند و طبق برنامه زمانبندی وسایل حمل و نقل برای انتقال هیئات به محل مورد نظر که میدان ساحل جزیره باشد وارد عمل می شوند . با توجه به هماهنگی های به عمل آمده هر هیئت در ساعت معین به ابتدای مسیر حرکت منتقل شده و با درنظر داشتن زمان راهپیمایی دستهجات سینه و زنجیر زنی را به مقابل جایگاه می رساند و در این محل چند دقیقه ای را به اجرای مراسم می پردازند. تجمع دیسته جات مذهبی در شب عاشورا مقابل میدان ساحل را می توان نمایش باشکوه از حضور فعال هیئات و مردم دیندار جزیره کیش دانست .

مراسم ظهر عاشورا:

از جمله مراسم های شاخص ایام محرم در جزیره کیش می توان از مراسم ظهر عاشورا نام برد که غالب هیئات دسته جات سینه زنی     و زنجیر زنی را به صورت هماهنگ و منظم سازماندهی نموده و طبق برنامه زمانبندی شورای هیئت های مذهبی جزیره راس ساعت مقرر با وسائل حمل ونقل از پیش محیا شده به سمت محل برگزاری مراسم رهسپار می شوند. پس از طی مسیر معین دسته جات عزاداری به داخل مصلی بزرگ کیش وارد شده و در آنجا به برگزاری مراسم مقابل جایگاه می پردازند .

این روند تا اذان ظهر به وقت محلی ادامه می یابد و کلیه  هیئت ها مراسم عزاداری را متوقف نموده و به اقامه نماز جماعت ظهر عاشورا می پردازند.نماز پر صلابت ظهر عاشورا در جزیره کیش همپای دیگر نقاط ایران اسلامی دیر زمانی است که در حال برگزاری است و عزاداران حسینی(ع)  در کنار شور عزاداری شعور اقامه عزای سالار شهیدان را نیز تجربه می نمایند که این شعور بر مینای شالوده و تربیت دینی مردم این دیار می باشد.پس از اقامه نماز جماعت که همگی مسئولین و هیئات و اقشار مختلف مردم در آن شرکت دارند