رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

عروج مهر - نمایش محتوای صدا

 

 

عروج مهر

تهیه کننده : سید امیر رضا هاشمی

گوینده : بیژن منصوری

نویسنده : سید امیر رضا هاشمی

گزارشگر : علیرضا مقدسی

صدابردار : محسن صبری

کارشناس : حجت الاسلام یوسف پور

دستیار و هماهنگی : خانم کشتکار

ارزیاب : خانم فراهانی

تهیه آیتم : سید امیر رضا هاشمی

عروج مهر عنوان ویژه برنامه ایست که به مناسبت فرارسیدن ۳۰ صفر شهادت حضرت امام رضا علیه السلام روز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰ الی ۱۲ از صدای مرکز کیش  صدای گردشگری،فرهنگ و زندگی روی موج FM ردیف ۹۹/۲ دهم مگاهرتز پخش شد..

بخشهای مختلف برنامه عبارتند از : آرم، بخش گزارشی برنامه، حدیث از حضرت امام رضا علیه السلام، بخش کارشناسی، ارتباط تلفنی با شهرهای مقدس مشهد و شیراز، بخش نمایشی برنامه، معرفی کتاب، چراغ مطالعه،بخش اذانگاهی ظهر، تلاوت قرآن مجید، نیایش، ادعیه، مناجات، مداحی، نوحه خوانی، مرثیه خوانی، موسیقی های باکلام و بی کلام که از بخش های متنوع این ویژه برنامه هستند.

مفاهیم و موضوعهای مطرح شده در ویژه برنامه عروج مهر :

مروری بر زندگی حضرت علی ابن موسی ایها الرضا علیه السلام

مروری بر شخصیت و الگوهای اخلاقی رفتاری حضرت امام رضا علیه السلام

بررسی دلایل شهادت حضرت امام رضا علیه السلام به دست مأمون عباسی

مروری بر سیره عبادی، اخلاقی، رفتاری، تربیتی و علمی حضرت امام رضا علیه السلام

همزمان با سالروز شهادت امام رضا (ع) ویژه برنامه ای به همین مناسبت از سیمای مرکز کیش پخش شد.

زندگانی امام علی بن موسی الرضا علیه السلام ، از ابتدا تا شهادت ، دارای نکات بسیار ارزشمند و آموزنده‏ای است. مدّت طولانی امامت امام علیه السلام از یک سو، و شکل‏گیری جریانات انحرافی و رخدادهای سیاسی از سوی دیگر، زندگی ایشان را از زندگی دیگر امامان ، ممتاز ساخته است.
امام رضا(ع) در سال ۱۴۸ هجری قمری یعنی حدود (۱۲۵۰) سال پیش در شهر مدینه به دنیا آمد و روز آخر صفر ۲۰۳هجری قمری به شهادت رسید. امام هشتم شعیان جهان همواره در زمان عمر با برکت خود با سخنان گهربارش درصدد سعادت مردم در دنیا و آخرت بود.

نام ایشان (علی ) است، ولی بر اساس شیوه ای که در میان اعراب مرسوم است، به وی (ابوالحسن) می گفتند. این گونه اسمها را (کنیه) می نامند. علاوه بر نام و کنیه، گاه عنوان دیگری نیز به افراد می دهند که آن را (لقب) می گویند. امام هشتم دارای لقب های متعددی است. از جمله معروف ترین این القاب، (رضا)، (عالم آل محمد)، (غریب الغرباء)، (شمس الشموس) و (معین الضعفاء) است. نامیدن هر فرد به این نامها، یعنی اسم، کنیه و لقب دلیل خاصی دارد. گفته اند که وی را به این جهت (رضا) لقب داده اند که خدا از او راضی است. دوران کودکی و نوجوانی و جوانی امام در مدینه گذشت. اخلاق نیکو، دانش فراوان، ایمان و عبادت بسیار از ویژگی هایی بود که امام را مشخص می ساخت

مأمون که روز به روز گرایش بیشتر مردم به امام رضا(ع) را می دید، در برابر هم مسلکان خود، یعنی خاندان عباسی هیچ بهانه ای نداشت. پس تصمیم گرفت راهی بغداد شود تا از نزدیک با ایشان به گفت و گو بنشیند. اما آیا او در این سفر چه ارمغانی برای آنان به همراه داشت؟ آیا می توانست امام را از ولایتعهدی برکنار کند؟ آیا می توانست بیعت گسترده ای که از مردم گرفته بود، نادیده بگیرد؟ آیا می توانست واکنش مردم به برکناری امام را تحمل کند؟ آیا می توانست در برابر ناخرسندی انبوه شیعیان و پیروان امام، دلیل قانع کننده ای بیاورد؟ این جاست که باردیگر مأمون چهره واقعی خود را نمایان می سازد و به خشونت پنهان و سیاست بازی روی می آورد.
او نخست، وزیرش فضل بن سهل را می کشد و بر جنازه او اشک می ریزد و برای یافتن قاتلان او جایزه تعیین می کند و آن گاه که آنان را دستگیر می کنند، آنان شهادت می دهند که مأمون خود به این کار فرمان داده است، اما او ناباورانه آنان را می کشد.
سپس برنامه حذف امام رضا(ع) را دنبال می کند، اما می کوشد که این برنامه را به گونه ای عملی سازد که دامان خود او از این امر پاک نشان دهد. پس در راه سفر به بغداد، در توس توقف می کند و در همان جا با خوراندن انار یا انگور زهرآلود به حضرت، امام رضا(ع) را مسموم می سازد و مانند آن چه پس از قتل فضل بن سهل کرد، در این جا نیز بر پیکر پاک امام اشک می ریزد و حضرت را در کنار قبر پدر خود هارون الرشید دفن می کند.
امام رضا(ع) پیشتر، شهادت خود به دست مأمون را به برخی از یاران خود گوشزد کرده بود. از جمله یک بار به دو تن از اصحاب خویش فرموده بود: اینک هنگام بازگشت من به سوی خدا فرا رسیده و زمان آن است که به جدم رسول خدا(ص) و پدرانم بپیوندم. تومار زندگی ام به انجام رسیده است. این حاکم خودکامه (مأمون) تصمیم گرفته است که مرا با انگور و انار مسموم به قتل برساند.
در میان نقل قول های گوناگون درباره روز و ماه و سال شهادت امام رضا(ع)، مشهورتر آن است که حضرت در روز جمعه، آخر ماه صفر سال ۲۰۳ هجری قمری به شهادت رسیده، در حالی که ۵۵ سال از عمر مبارک امام سپری شده است. محل شهادت امام هم به گفته همه تاریخ نویسان، شهر توس و محل دفن ایشان نیز در باغ حمید بن قحطبه در سناباد بوده که بعدها (مشهد الرضاـ محل شهادت امام رضا علیه السلام) نام گرفته و اینک به نام مشهد شهرت دارد

سال تولید: یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹6