سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲ مرداد ۱۴۰۰

ضرورت نگاه سختگیرانه به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط استانداردسازی - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت نگاه سختگیرانه به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط استانداردسازی

ضرورت نگاه سختگیرانه به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط استانداردسازی

امام جمعه کیش بر ضرورت نگاه سختگیرانه به رعایت دستورالعمل‌ها و ضوابط استانداردسازی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، امام جمعه کیش در دیدار رئیس اداره استاندار با اشاره به اهمیت توجه به اصول و ضوابط استاندارد سازی در دین مبین اسلام، بر  تدوین واجرای شیوه نامه های استاندارد با بالاترین اصول  وضوابط جهانی تاکید کرد. 
حجت الاسلام حسن زاده با بیان اینکه استاندارد یعنی محکم کاری، توجه به مردم و رعایت همه جانبه حقوق  مصرف کنندگان، گفت: توجه به مصالح ساختمانی و حوزه ساخت و ساز یکی از مهمترین حوزه هایی است که باید اصول استاندارد در آن رعایت شود.
وی با تاکید بر اینکه مواد و مصالح ساختمانی که به کیش  وارد می شود از نظر کیفیت مورد بررسی قرار گیرد، افزود: در کیش باید توجه به استانداردها به خصوص در حوزه  مصالح ساختمانی دو چندان باشد.
امام جمعه کیش با تصریح بر تدوین اصول استانداردها توسط اداره استاندارد و مسئولان در حوزه های  مربوط به سلامت مردم به ویژه محصولات سلامت محور و مصالح ساختمانی، افزود: در کشور و همچنین در جزیره کیش هر محصولی که تولید و وارد می شود باید از  مهمترین و بالاترین واحدهای استاندارد برخوردار باشد.
وی با بیان اینکه باید استانداردهای تدوین شده به حدی سختگیرانه باشد که در صورت صادر کردن تولیدات به کشورهای اروپایی نیز تولیدات ایرانی بتوانند به سهولت استانداردهای اروپایی را دریافت کنند.
حجت اسلام حسن زاده بر تدوین اصول و شیوه نامه های  استاندارد تاکید کرد و افزود: اگر در بخش هایی استاندارد  های لازم را نداریم باید استانداردهای بین المللی را بومی  سازی کرده و بر اجرای استانداردها به طور کامل و با  سختگیری نظارت شود تا خدایی نکرده مردم متضرر نشوند.
وی بر استاندارد سازی آسانسورها نیز تصریح کرد و افزود: خروجی استاندارد با جان و سلامت مردم ارتباط دارد و  نهایت تلاش برای صیانت از حق مردم در حوزه استاندارد انجام شود.
علی مقدس زاده، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری  سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این نشست با تاکید بر اینکه استاندارد باید در تمام شئون زندگی انسان دیده  شود، گفت: اسلام دین استاندارد است و باید در تمام  شئون زندگی دیده شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از شرکت های طرف قرار داد با اداره استاندارد کیش از شرکت های مرجع است که نتایج آزمایش های آن در دنیا معتبر شناخته می شود، گفت: همانگونه که در حوزه های ترافیک و فضای سبز کیش از استانداردهای کشور متفاوت و در سطح بالاتری قرار دارد در دیگر حوزه ها نیز تلاش می شود تا استانداردسازی متناسب به استانداردهای جزیره کیش انجام شود.

سعید صومعه، رئیس اداره استاندارد کیش نیز در این نشست، با ارائه آمار عملکرد یکساله اداره استاندارد و نظارت بر ضوابط بهداشت انسانی کیش گفت: در  واحد نظارت بر اجرای استاندارد، بازرسی انجام شده از واحدهای تولیدی و خدماتی 160 مورد، تعداد  نمونه برداری از واحدهای تولیدی و خدماتی 75 مورد،  صدور گواهی ایمنی و عملکرد آسانسور 139 مورد،  بازرسی ادواری هتل ها 40 مورد، نمونه برداری محصولات سلامت محور از سطح عرضه 209 مورد، نمونه برداری از مصالح ساختمانی مورد مصرف درجزیره کیش 64 مورد  بوده است.
وی افزود: در واحد صادرات و واردات، صدور گواهی  انطباق(COC)  هفتاد  مورد ، پرونده وارداتی محصولات سلامت محور به جزیره 155 مورد، و نمونه برداری  از محصولات وارداتی سلامت محور 367 مورد انجام  شده است.
صومعه با اشاره به ظرفیت تولید ماسک در جزیره کیش که توانسته است بخشی از نیاز استان هرمزگان را در این  حوزه تامین کند، توضیح داد: در حال حاضر این واحد تولیدی روزانه 100 تا 120 هزار عدد ماسک تولید می کند و زمینه کار برای صنعتگر و تولید کننده را ایجاد کرده است.
رئیس اداره استاندارد کیش همچنین در حوزه استانداردسازی آسانسورهای جزیره کیش نیز گفت: با توجه به اهمیت استاندارد سازی این بخش که با جان مردم سروکار دارد باید فرهنگ سازی بالایی انجام شود.
وی گفت: با وجود اینکه دریافت پایان کار در ساختمان های درحال ساخت منوط به دریافت گواهی استاندارد است اما این گواهی  تنها یک سال اعتبار دارد و ضمانتی برای دریافت مجدد گواهی استاندارد در دوره های بعد لحاظ نشده است و این موضوع خطرساز است.
رئیس اداره استاندارد کیش گفت: باید ضمانت و الزامات لازم برای تمدید گواهی استاندارد تدوین شود و با وجود اینکه بارها درخواست هایی در این حوزه به  سازمان منطقه آزاد کیش ارسال شده اما هنوز مسیری  برای استاندارد سازی در این حوزه باز نشده است.