سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

صادق آل محمد - نمایش محتوای صدا

 

 

صادق آل محمد

تهیه کننده:سید امیر رضا هاشمی

گوینده:فرهاد فرهادی

صدابردار:کوروش یحیی زاده

نویسنده:سید امیر رضا هاشمی

این برنامه با ساختار ترکیبی نمایشی بصورت زنده در روز شهادت امام جعفر صادق (ع)  از رادیو کیش پخش شد.

آیتمها این برنامه شامل:گزارش در دو بخش انعکاس مراسم سوگواری مردم در مساجد و گفتگوی مردمی درباره سیره امام جعفرصادق (ع) ، در بخش کارشناسی برنامه ،به مبحث تاریخی و چگونگی تولد و دوران امامت و شهادت امام پرداخته شد ، بخش معرفی کتاب ، در بخش معرفی اماکن مذهبی به معرفی یکی از بقاء متبرکه معروف ایران پرداخته شد، در بخش روایت و حکایت یک حکایت اخلاقی پخش شد و ارتباط یا اماکن مقدسه

تبیین سیره و شرایط تاریخی و اجتماعی امام جعفر صادق (ع) از اهداف مهم این برنامه بود.

حضرت امام جعفر صادق(ع) پيشواي ششم مسلمانان، در اين روز به دست خليفه ي عباسي، منصور دوانيقي مسموم و در مدينه به شهادت رسيد. امام صادق(ع) به شيخ الائمه نيز معروف است زيرا عمر ايشان از تمامي ائمه اطهار(ع) طولاني تر است. حضرت را در قبرستان بقيع در كنار پدر، جدّ و امام حسن مجتبي(ع) دفن كردند.

آن امام به هنگام شهادت شصت و پنج سال داشته و مدت سي و چهار سال از امامت حضرتش مي گذشت.

در ميان امامان معصوم(ع)، براي هيچ كدام همانند امام صادق(ع) فرصت و شرايط مساعدي پيش نيامد تا بتوانند در سطح وسيع به انقلاب فرهنگي بپردازند و با تشريح فرهنگ غني و پُرمايه ي اسلام، بر گسترش اين دين آسماني بيفزايند. ولي براي امام صادق(ع) اين فرصت، در گير و دار كشمكش ها و رودرويى بني اميه و بني عباس و جنگ قدرت به دست آمد. آن بزرگمرد علم و عمل از اين فرصت استفاده ي كامل كرد و اسلام و فقهِ آن را از ديدگاه ائمه ي اهل بيت(ع) معرفي نمود و با تربيت شاگردان بسيار و برجسته، حيات تازه اي به اسلام و مسلمين بخشيد و فرهنگ ناب تشيّع را كه از متن اسلام محمدي و علوي نشأت گرفته بود به جهانيان عرصه كرد. امام صادق(ع) به عنوان رييس مذهب جعفري حوزه ي علميه ي اسلامي در سطح عميق و وسيع تشكيل داده و علوم اسلامي را تدريس مي نمود. در اين حوزه، چهار هزار نفر به فراگيري علوم آل محمد(ص) مي پرداخته و حضرت در اين زمان، اسلام اصيل را از زير حجاب تيره و تار اسلام بني اميه و بني عباس آشكار ساخت.

سال تولید: 1396