سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

صادرات ۲۲ تن روغن صنعتی از کیش به آلمان - نمایش محتوای خبر

 

 

صادرات ۲۲ تن روغن صنعتی از کیش به آلمان

۲۲ تن محموله روغن صنعتی تصفیه اول حاصل بازیافت روغن‌های پسماند مصرفی کیش برای تولید سوخت پاک به آلمان صادر شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، شاه پسند مدیرعامل شرکت پترو ایمن کیش، گفت: دریک سال گذشته این شرکت با جمع آوری پسماند روغن‌های خوراکی از مبادی مختلف سطح جزیره از جمله رستوران‌ها و هتل‌ها مرحله اول تصفیه این روغن‌ها با موفقیت انجام داده و جهت آنالیز و طی مرحله دوم ۲۲ تن از این محصول را برای تبدیل شدن به سوخت پاک به آلمان صادر می‌کند.

وی افزود: شرکت پترو ایمن به زودی و پس از آغاز طرح توسعه‌ای خود با بکارگیری دانش بومی و تامین ماشین آلات و تجهیزات لازم امکان فراوری و تصفیه روغن‌های صنعتی و تبدیل آن به سوخت پاک را در جزیره کیش فراهم خواهد کرد.

درخشان مشاور شرکت پترو ایمن شریف با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر استفاده از روغن‌های پسماند خوراکی در کشور‌های پیشرفته به عنوان ماده اولیه تولید بایو دیزل رشد قابل توجهی پیدا کرده افزود: بایو دیزل از منابع طبیعی مانند روغن‌های گیاهی و یا چربی‌های حیوانی تولید می‌شود این سوخت در مقایسه با گازوئیل فاقد ترکیبات گوگرد و آروماتیک بوده ودر ساختمان مولکولی خود اکسیژن دارد که باعث کاهش آلاینده‌های خروجی از اگزوز موتور می‌شود.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این مراسم بر ضرورت حمایت همه جانبه از بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان فعال در عرصه محیط زیست و ترویج فرهنگ بازیافت برای تبدیل کیش به پایلوت طرح‌های زیست محیطی کشور تاکید کرد.

مظفری گفت: با وجود اینکه نخستین محموله از نظر حجم و ارزش ریالی رقم بالایی ندارد، اما به لحاظ اهمیت و جایگاه طرح به ویژه برای کیش به عنوان جزیره سبز و دوستدار محیط زیست بسیار ارزشمند و قابل توجهی است.

وی افزود: آغاز این فعالیت ارزشمند علاوه بر ارز آوری، اشتغالزایی و افزایش صادرات، نقش مهمی نیز در حفظ محیط زیست دارد و نمونه خوبی از تلاش جزیره کیش برای تبدیل شدن به الگوی موفق ملی در زمینه اجرای طرح‌های زیست محیطی و حمایت از فعالیت‌های نو آورانه شرکت‌های دانش بنیان است.
غلامحسین مظفری ابراز امیدواری کرد با تلاش جوانان با انگیزه کشورمان در جهت انتقال دانش و فناوری روز دنیا در زمینه تصفیه کامل روغن‌های پسماند خوراکی به زودی شاهد راه اندازی کامل خط تولید بایو دیزل از روغن‌های پسماند خوراکی در جزیره کیش باشیم.
به گفته مظفری راهبرد سازمان منطقه آزادکیش در برنامه‌های میان مدت و بلند مدت تبدیل این جزیره به مقصد مطلوب گردشگری و سکونت برای ساکنان و گردشگران است و یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تحقق این اهداف توجه جدی به مقوله محیط زیست و جلب مشارکت افراد جامعه برای رونق فعالیت‌های زیست محیطی است.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به حضور داوطلبانه ساکنان کیش در برنامه‌های زیست محیطی تاکید کرد: بی تردید با اطلاع رسانی گسترده و افزایش سطح آگاهی جامعه در خصوص مزایای تصفیه روغن‌های پسماند خوراکی، ساکنان کیش با مشارکت فعال خود استمرار اجرای این طرح و توسعه آن را تضمین می‌کنند.
حجت الاسلام و المسلیمن احمدی مدیر کل حقوقی و پارلمانی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد نیز اجرای این طرح را گام موثری در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: خود باوری و توجه به توانمندی‌های جوانان کشور که از مهم‌ترین دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و مسئولان نظام است گام اصلی در تحقق اقتصاد مقاومتی است.
حجت الاسلام و المسلیمن احمدی اجرای موفق این طرح در جزیره کیش را موجب بالندگی منطقه و مایه مباهات دانست و افزود: این که جوانان با انگیزه کشور با توکل به خدا و ظرفیت‌های بومی منطقه چنین فعالیت اقتصادی ارزشمندی را راه اندازی کرده اندکه هم زمان با صرفه اقتصادی به سلامت افراد و محیط زیست نیز کمک می‌کند در خور تحسین است و باید از آن حمایت کرد.
وی به تقویت فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در منطقه اظهار داشت: در منطقه آزاد کیش به مبحث اقتصاد مقاومتی توجه خوبی شده است و باید با حمایت از فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و جوانان با انگیزه به رونق اقتصادی کشورکمک کرد.
ابوالفضل طیبی مدیر عامل شرکت عمران، آب و خدمات کیش نیز با اشاره به اهمیت بهره برداری از طرح تصفیه روغن‌های پسماند خوراکی در حفظ محیط زیست ارزشمند کیش اظهار داشت: در مراحل ابتدایی طرح روغن‌های پسماند از هتل‌ها و رستوران‌ها جمع آوری می‌شود، اما با توجه به حجم بالای مصارف خانگی، مشارکت مردم نقش مهمی در موفقیت اجرای این طرح دارد.
وی ابراز امیدواری کرد در سایه سیاست‌های حمایتی سازمان منطقه آزاد کیش، تعامل بخش خصوصی و مشارکت ساکنان فهیم جزیره کیش شعار کیش شهر عاری از پسماند تحقق یابد.