سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

شو نشینی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

شو نشینی

Loading the player...

تهیه کننده: فرهاد فرهادی

صدابردار: حمید پورغلامحسینی

تصویربرداران: کامبیزحسین زاده،محمدخلیلی

مجریان:مهدی رشیدیان،ایمان خدادادی

گزارشگر: ایمان خدادادی

ویژه برنامه شو نشینی بمنظور گرامیداشت سنت باستانی شب یلدا تولید شده است ..

که ایرانیان نزدیک به چند هزار سال است که شب یلدا آخرین شب پاییز را که بلندترین شب در طول سال است جشن میگیرند. در واقع مراسم جشن شب یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانی است. ویژه برنامه ای به این مناسبت از شبکه کیش پخش شد.شب یلدا یا شب چله آخرین روز آذرماه، شب اول زمستان و درازترین شب سال است.ایرانیان باستان با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردندآیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستندیکی از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است. مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می گشایند و فال دل خویش را از او طلب می کنند.
در برخی دیگر از جاهای ایران نیز شاهنامه خوانی رواج دارد. بازگویی خاطرات و قصه گویی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده ایرانی دلپذیرتر می کند. اما همه اینها ترفندهایی است تا خانواده ها گرد یکدیگر آیند و بلندترین شب سال را با شادی و خرسندی به سپیده برسانند.
در سراسر ایران زمین، جایی را نمی یابید که خوردن هندوانه در شب یلدا جزء آداب و شیوه آن نباشد. در جاهای گوناگون ایران، گونه های تنقلات و خوراکی ها به تبع ژیرامون و شیوه زندگی مردم منطقه بهره برده می شود اما هندوانه میوه ای است که هیچ گاه از قلم نمی افتد، زیرا شمار زیادی به این باورند که اگر مقداری هندوانه در شب چله بخورند در سراسر چله بزرگ و کوچک یعنی زمستانی که در پیش دارند سرما و بیماری بر آنها غلبه نخواهد کرد...

این ویژه برنامه روز جمعه( آخرین روز پاییز) از سیمای مرکزکیش تولید و پخش شده است

سال تولید: پاییز 97