جهش تولید | جمعه، ۱۴ آذر ۱۳۹۹

سپید جامگان - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

سپید جامگان

Loading the player...

تهیه کننده و کارگردان :امین قدمی

گوینده متن:ناصر طهماسب

تصویر برداران:عرفان نوایی و عادل معمارنیا

مدیر تولید :مهدی خانپور

مشاور هنری:امین علی نیا

سپید جامگان حرفهای تازه از ناگفته های دوران دفاع مقدس است . این مستند تلاشی برای تکریم پزشکان اخلاق گرا و متخصصی که در طول جنگ تحمیلی حضور فعال داشته و اکنون با بهره گیری از تجارب پزشکی آن دوران خدمات قابل توجهی در حوزه پزشکی به مردم ارائه می کنند.در واقع این مستند به بررسی نقش و خاطرات پزشکان در طول هشت سال دفاع مقدس می پردازد..

جامعه پزشکی کشورمان در دفاع مقدس نمره قبولی آوردند و آمام (ره) هم به این جامعه نمره قبولی داد. خیلی مهم است که قشری از جامعه در مقطع مشکل ، پرمخاطره و بسیار تعیین کننده نمره قبولی بیاورد و این موفقیت به دلیل کارهای بزرگی است که در آن دوران انجام دادند.

جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس 100 هزار عمل جراحی حیات بخش انجام دادند که اگر این بیمارستان ها و جامعه پزشکی کشورمان نبود قطعا مجروحان به شهدا پیوسته بودند.

این مستند بخشی از ناگفته‌های زمان جنگ را با زبانی ساده روایت کرده است. امروز پزشکانی که از کشورهای اروپایی و آمریکایی تخصص می‌گیرند و به ایران می‌آیند از نظر علمی‌ در رده پایین‌تری از پزشکان ایرانی قرار دارند زیرا پزشکان ایرانی تجربیاتی اندوخته‌اند که بی نظیر است. در آن زمان کسی نمی‌دانست که با زخم مجروحان جنگی چگونه باید برخورد کرد. چون این زخم‌ها در اثر اصابت ترکش است و با سوختگی همراه است نباید بسته شود.

امین قدمی‌ تهیه کننده و کارگردان مستند «سپید جامگان»که خود متولد سال ۵۷ است، تصریح کرد: چیز زیادی از آن دوران جز موشک باران‌های تهران به یاد ندارم. اما وظیفه خود می‌دانم با افرادی که هم اکنون در بین ما حضور دارند و تاریخ زنده آن دوران هستند، صحبت کنم تا نسل‌های آینده بهتر با رشادت‌ها و از خود گذشتگی این دلیران آشنا شوند.

سال تولید: 1395