جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

زیست بیش از ٧۵۰ راس آهو در جزیره کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

زیست بیش از ٧۵۰ راس آهو در جزیره کیش

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، مریم محمدی با اشاره به رها سازی یک بره آهو درطبیعت پس از ۵ ماه مراقبت محیط بانان کیش، گفت: این آهو یکی از دهها بره آهویی است که با تصورات اشتباه ساکنان یا گردشگران مبنی بر رها و یا گم شدن درطبیعت در هفته‌های اول تولد از مادر جدا شده و به محیط بانان تحویل داده می‌شوند.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه آهوان هفته‌های اول بعد از تولد، بره هایشان را مخفی کرده و گاه تنها درمواقع شیردهی به آن‌ها سر می‌زنند، افزود: حدود ۵ ماه قبل این بره آهو به محیط بانان تحویل داده شدکه با مراقبت کافی امروز توان بازگشت به محیط طبیعی را پیدا کرد.

وی آهوی ایرانی را از گونه‌های حمایت شده محیط زیست برشمرد و گفت: آهوانی که به صورت دستی تغذیه می‌شوند نسبت به آهوانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند مقاومت بدنی کمتری دارند.

محمدی گفت: آهوی رها شده نیز به علت بیماری مدت بیشتری به مراقبت نیاز پیدا کرده بود.

وی با بیان اینکه از سال ٦٣ تنها ٣٠ راس آهو به جزیره آورده شد و هم اکنون بیش از ٧۵۰ راس آهو در جزیره کیش وجود دارد،گفت: حدود ٥۵٠ راس آهو به صورت آزاد و ۲۰۰ راس نیز در حصار پارک آهوان زندگی می‌کنند و از زمانی که توسعه جزیره به سمت غرب و جنوب نیز کشیده شده، تصادفات جاده‌ای منجر به مرگ و میر آهوان بیشتر شده است.

رییس اداره محیط زیست کیش خواستار توجه جدی ساکنان و گردشگران به حفظ محیط زیست و شرایط زندگی آهوان شد و گفت: از آنجایی که زیستگاه آهوان در کیش، نواحی اطراف فرودگاه، بخش جنوبی و جنوب شرقی و غربی جزیره است، رعایت سرعت مطمئنه در هنگام رانندگی در این مناظق تاثیر بسزایی در کاهش آمار مرگ و میر این موجودات زیبا خواهد داشت