حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۷

زنگ خطر ابتلای زنان به بیماری ایدز در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

زنگ خطر ابتلای زنان به بیماری ایدز در کشور

زنگ خطر ابتلای زنان به بیماری ایدز در کشور

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش گفت: حدود 100 هزار نفر در کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند و تنها یک سوم آنها شناسایی شده اند.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، دکتر محمدرضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش در نشست خبری به مناسبت هفته اطلاع رسانی بیماری ایدز با اشاره به اهمیت آشنایی افراد با بیماری اچ آی وی  و راههای انتقال این بیماری گفت: آگاهی بخشی و آشنایی اقشار مختلف جامعه با بیماری ایدز و همچنین کنترل شیوع  بیماری  ازمهم ترین اهداف سازمان بهداشت جهانی  است.

وی گفت: براساس برنامه ریزی استراتژیک 5 ساله برای کنترل بیماری ایدز و اهداف برنامه 90،90،90  این سازمان، مقرر شد تا سال دو هزار و بیست 90 درصد بیماران مبتلا به ایدز شناسایی شوند و از این تعداد  90 درصد تحت درمان قرار بگیرند و 90 درصد تحت درمان قرار گرفته  باید ویروس ایدز خونشان منفی شود و درمان آن ها موثر واقع شود.

وی با بیان اینکه تاکنون  واکسن  ودرمان قطعی برای این بیماری شناسایی نشده،افزود: بر اساس آمارهای اعلام شده 36 میلیون و 700 هزار نفر در دنیا مبتلا به ایدز هستند و پار سال یک میلیون و هشتصد هزار نفر  به این بیماری مبتلا شده اند و حدود یک میلیون نفر نیز بر اثر ابتلا  به ویروس اچ آی وی فوت کرده اند.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با اشاره به اینکه در ایران  36 هزار نفر مبتلا به بیماری اچ آی وی شناسایی شده است، پیش بینی می شود  که حدود 100 هزار نفر به این بیماری مبتلا شده باشند و از این تعداد تنها یک سوم آنها شناسایی شده اند. دکتر رضانیا با اشاره به اینکه این بیماری دارای مراحل مختلف است، افزود: در مرحله اول که فرد به عنوان اچ آی وی مثبت شناخته می شود ویروس وارد بدن فرد مبتلا شده است اما هنوز علائم بیماری ظاهر نشده است در مرحله دوم فردبه عنوان بیمارمبتلا به ویروس اچ آی وی یا ایدز  شناخته می شود در این مرحله سیستم ایمنی فرد مبتلا مختل  می شود  که در این مرحله می توان با استفاده  از داروها بیماری را کنترل کرد  تا فرد مبتلا زندگی طولانی تری داشته باشد.

وی افزود: چنانچه این بیماری به موقع شناسایی شود، در مرحله تشخیص اچ آی وی مثبت می توان با درمان دارویی از تکثیر این ویروس در بدن بیمار جلوگیری کرد.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش انتقال ازراه خون و فرآورده های خونی انتقال از مادر به فرزند،انتقال به وسیله وسایل آلوده به خون وترشحات خونی مانند سرنگ های تزریقی مشترک در معتادان تزریقی و تماس جنسی محافظت نشده را از مهم ترین روش های انتقال این بیماری برشمرد.

دکتر محمدرضا رضانیا با اشاره به شروع موج سوم این بیماری در کشور، گفت:  افزایش شیوع انتقال بیماری از راه ارتباط جنسی محافظت نشده، افزایش ابتلای زنان و همچنین کاهش سن مبتلایان به این بیماری زنگ خطری برای تمام افراد جامعه است.

وی با اشاره به نقش رسانه ها در افزایش  آگاهی بخشی به  جامعه  در خصوص آشنایی با این بیماری  ترغیب افراد جامعه به تست های رایگان و مشاوره را از مهم ترین راهکارهای  مقابله با گسترش بیماری در جامعه برشمرد.

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با اشاره به  فعالیت های گسترده آموزشی این مرکز در راستای آگاهی بخشی در جامعه گفت: علاوه بر ارائه خدمات رایگان درمانی و مشاوره در کلینیک های بیماری های رفتاری، کلاس های آموزشی در مدارس،دانشگاه ها،حضور در بازارها و ارائه پیام های رادیویی و کارشناسی از طریق رسانه ملی ،تهیه و توزیع بروشور های آموزشی  از مهم ترین فعالیت های مرکز توسعه سلامت در راستای کنترل ،پیشگیری و درمان بیماری ایدز است.