رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

روز غزه - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

روز غزه

غزه (به عربی: غزة) نام یک شهر با جمعیت حدود ۴۱۰ هزار نفر است که از اعراب فلسطینی تشکیل شده و در نوار غزه قرار دارد. غزه در درگیری نیرو‌های جنبش فتح، تحت کنترل گروه «حماس» در آمد. در انتخابات سال ۲۰۰۵ حماس با رای قاطع در انتخابات شهرداری‌های غزه پیروز شد.

نوار غزه با ۴۰ کیلومتر طول و ۱۰ کیلومتر عرض در کنار دریای مدیترانه واقع شده و با مصر و فلسطین اشغالی هم مرز است. در منطقه نوار غزه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.این منطقه که در پایان جنگ اعراب و اسراییل در سال ۱۹۴۸ توسط مصر اشغال شده بود؛ در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ به اشغال رژیم صهیونیستی در آمد و بالاخره در سپتامبر ۲۰۰۵ با عقب نشینی نیرو‌های رژیم صهیونیستی تحت کنترل حکومت فلسطین قرار گرفت. در سال ۲۰۰۸ نیز مورد حمله رژیم صهیونیستی قرار گرفت، اما با مقاومت ۲۲ روزه حماس و مردم غزه، اشغالگران را مجبور به عقب نشینی مفتضحانه کرد.
این منطقه مهم که هم اکنون تحت کنترل جنبش حماس قرار دارد، دارای ۱۱ کیلومتر مرز مشترک با مصر، ۵۱ کیلومتر مرز مشترک با فلسطین اشغالی، و ۴۰ کیلومتر ساحل مدیترانه‌ای است. مهم‌ترین بخش نوار غزه «شهر غزه» است که از نظر تراکم جمعیتی متراکم‌ترین شهر جهان است.

هفتم دی ماه سال ۱۳۸۷ (۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۸) روزی است که رژیم صهیونیستی به غزه حمله کرد و کشتار بی رحمانه به نام «عملیات سرب گداخته» علیه مقاومت آغاز شد. رژیم ستمگر صهیونیستی فکر می‌کرد طی یک دوره کوتاه ۷ تا ۱۰ روزه می‌تواند جریان مقاومت را از بین ببرد و یا آن را آنقدر تضعیف کند که توانایی مخالفت با طرح‌های اسرائیلی-آمریکایی را نداشته باشد! در این جنگ رژیم صهیونیستی برای اولین بار با تمام توان و نیرو‌های خود و با حمایت قدرت‌های بیرونی مثل آمریکا در صدد حذف کامل حماس بود، اما حماس نشان داد که توان ایستادگی و مقاومت در مقابل رژیم مسلح و مورد حمایت صهیونیستی را دارد. صهیونیست‌ها  پس از ۲۲ روز یعنی در تاریخ ۲۹ دی ماه با سرافکندگی از نوار غزه مجبور به عقب نشینی شدند. ۲۹  دی ماه به این مناسبت و به پاسداشت مقاومت سلحشورانه حماس و مردم غزه به نام «روز غزه» نامگذاری شد.