رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

روز صداوسیما - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

روز صداوسیما

نهم مرداد 1375، سالروز بازدید تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی از سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، این روز با عنوان روز صدا و سیما نامگذاری گردید. حضرت آیت اللّه خامنه ای، مقام معظم رهبری، در بازدید سیزده ساعته خود از این سازمان، پس از آشنایی با واحدهای گوناگون سازمان، بیاناتی درباره فعالیت های سازمان ایراد فرمودند و از روند کلی فعالیت های آن، اظهار رضایت کردند. فرمودند: « در گردش گسترده امروز، دره عمیقی میان وضعیت کنونی، با گذشته ای که من آن را دیده بودم، مشاهده شد. بر روی هم، این جور می فهمم که صدا و سیما در حرکت خود ـ که گویا برای همه محسوس است ـ بحمداللّه سمت و سوی لازم را یافته و اراده اصلاح و تکمیل، آن را در پنجه خود گرفته است. ستایش نهایی آنگاه شایسته است که این راه تا پایان پیموده شود، اگرچه راه به سوی برتری و کمال را هیچ پایانی نیست»

نقش صدا و سیما در زندگی اجتماعی

صدا و سیما، تنها رسانه ای است که با دامنه ای گسترده از امواج و با انتشار افکار و ارائه راهکارهای متفاوت، زندگی اجتماعی را به طور محسوسی متحول می سازد. برنامه های مختلف و گوناگون رادیو و تلویزیون، دنیایی از خبر، اندیشه، صوت و تصویر را در برابر دیدگان مردم می گشاید و به این وسیله، در ابعاد گوناگون، نقش اساسی و حیاتی در زندگی مردم جامعه ما ایفا می کند.

صدا و سیما و پیام رسانی

صدا و سیما، از شمار مهم ترین وسایل ارتباط جمعی است. این رسانه، ابزاری اجتماعی ـ فرهنگی به معنای عالی آن است که اثر چشمگیری بر همه ابعاد زندگی انسان ها دارد، این در شرایطی است که عموم مردم جامعه، از هر قشر و طبقه ای و با هر نوع فرهنگ و آداب و رسومی، از این رسانه استفاده می کنند. بنابراین، پیام های برنامه ها ممکن است به شکل های مختلفی در بین مردم جامعه فرهنگ سازی کند.

صدا و سیما، یک بنیان دینی

کشور ما، کشوری اسلامی است که تمامی شالوده های آن، بر پایه اصول اسلامی بنیان نهاده شده است. بنابراین، باید همه بخش های آن، بر اساس اصول و مبانی اسلامی عمل کنند. صدا و سیما هم که یکی از ارکان اساسی این نظام است، باید در مسیر آموزش، افزایش رشد و آگاهی تمام بخش ها، تزکیه و اصلاح افراد، پاسداری از استقلال، آزادی و ارزش های اسلام و ریشه کن ساختن تمام زمینه های فساد وتباهی و در راه مصلحت های اسلام و ملت حرکت کند. صدا و سیما باید چنان حساب شده و دقیق عمل کند که نه تنها هیچ شبهه ای در بین مردم جامعه به وجود نیاورد، که جامعه را یک دست و همگام با هم به سوی اهداف عالی انسانی و اسلامی به پیش ببرد.

دانشگاهی همگانی

صدا و سیما که مهم ترین رسانه همگانی است، باید دانشگاهی باشد که در آن دین، اخلاق، ارزش های اسلامی، راه و رسم درستِ زندگی و تازه های جهان علم و سیاست و اندیشه های نوین به بهترین شیوه بازگو شود؛ دانشگاهی که تمام ملّت در آن سهیم هستند و هیچ محدودیتی برای هیچ فردی وجود ندارد. اگر این رسانه و تمام کسانی که هر یک به نوعی مشغول خدمت در این سازمان هستند، دلسوزانه و خالصانه با بهره گیری از رهنمودها و ارزش های والای دینی در راستای اطلاع رسانی و ساخت برنامه های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی گام بردارند، به راستی این رسانه همگانی، دانشگاهی خواهد شد که فرهنگ جامعه را به کمال خواهد رساند و بهترین الگوهای زندگی را در اختیار مردم قرار خواهد داد.

نقش صدا و سیما در تحولات اجتماعی

در عصر کنونی که عصر ارتباطات نامیده شده، رسانه ها و به ویژه صدا و سیما، با انتقال دانش و اطلاعات جدید و مبادله افکار، در راه پیشرفت جوامع نقش مهمی را ایفا می کنند. با آغاز این عصر، جوامع بشری در آستانه دگرگونی های مهمی قرار دارند و یکی از مهم ترین نتایج این دگرگونی ها، تغییر در عقاید و راه و رسم زندگی مردم است. صدا و سیما به عنوان یک رسانه عمومی و مردمی، هم تحت تأثیر تحولات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است و هم دگرگونی های جوامع را در خود منعکس می کند و در این بین، نقش بسیار اساسی و حیاتی به عهده دارد. در صورتی که این وسایل در راستای اهداف جامعه قرار گیرند، وسیله اصلاح، وحدت، کنترل درونی و اشاعه ارزش های به وجود آمده در جامعه خواهند شد و اگر بر خلاف اهداف جامعه عمل کند، به وسیله ای زیان بار مبّدل می شود.