جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱ آبان ۱۳۹۹

روزه و رمضان در اسلام - نمایش محتوای رمضان

 

 

روزه و رمضان در اسلام

روزه و رمضان در اسلام

روزه و رمضان در اسلام

-  روزه و رمضان در اسلام

صيام (روزه) در لغت به معناي امساک و ترک مطلق چيزها؛ اعم از خوردني‏ها، آشاميدني‏ها و يا هر عملي و سخني مي‏باشد؛ و در اصطلاح شرع به معناي بازداشتن نفس از کلّ مفطرات1 در وقت معين و با شرايطي خاص ـ که در رسائل عمليه آمده است ـ مي‏باشد.

رمضان در لغت: رمضان از ريشه «رمض» به معناي سوزاندن مي‏باشد که با احتراق فرق دارد. به آن گونه سوزاندني رمض گفته مي‏شود که دود و خاکستري نداشته باشد؛ مثل سوزاندن با اشعه ايکس، وجه نامگذاري آن به اين جهت است که در اين ماه، گناهان انسان سوزانده مي‏شود. (تفسیر نور، قرائتی، ج 1، ص 370.)

رمضان از ديدگاه قرآن

خداوند درباره وجوبِ روزه مي‏فرمايد: يا ايها الَّذينَ ءامنوا کُتِبَ عَلَيکم الصِّيامُ... اَياما معدودات... اَن تَصُومُوا خَيرٌ لَّکُم... يريدُ اللّهُ بِکُم اليسر وَلا يريدُ بِکُم العُسرَ...؛  بقره / 185 ـ 183.

اي افرادي که ايمان آورده‏ايد روزه بر شما واجب شده است همان گونه که بر کساني که قبل از شما بودند، نوشته شد تا پرهيزگار شويد.

 چند روز معدودي را (بايد روزه بداريد) و کساني که از شما بيمار يا در سفر باشد پس بايد (به همان تعداد) از روزهاي ديگر را به جاي آن روزه بگيرد و بر کساني که قدرت انجام آن را ندارند                                     (همچون بيماران مزمن، پيرمردان و پيرزنان) لازم است کفاره بدهند : مسکيني را طعام دهند، و کسي که کار خير کند (بيش از مقدار طعام مسکين بدهد) براي او بهتر است، و اين که روزه گرفتن برايتان بهتر است اگر بدانيد.

 (آن چند روز معدود) ماه رمضان است، ماهي که قرآن براي راهنمايي مردم همراه با دلايل روشن از هدايت و جدا کننده حق از باطل در آن نازل شده است... خداوند براي شما راحتي مي‏خواهد، نه زحمت و سختي را....

مواردي که در آيه شريفه فوق، جلب نظر مي‏نمايد، عبارت است از:

در اين آيه، مؤمنان با جملاتي زيبا و دلنشين مورد خطاب قرار گرفتند که اين به جهت تأثيرگذاري پيام است. در روايات آمده است: «خطاب خداوند با جمله «يا اَيهَا الَّذين امَنوا» براي روزه‏داران چنان لذت بخش است که سختي روزه را آسان مي‏کند.»

يکي از شگردهاي موفق ابلاغ دستورات مشکل، آسان جلوه دادن آن است، چنان که در اين آيه آمده است: فرمان روزه مختص شما نيست، بلکه در امت‏هاي پيشين نيز اين قانون عمل مي‏شد.

در اين آيه، به آثار و نتايج روزه نيز اشاره شده است: «لَعَلَّکم تَتَّقون» خداوند مؤمنان را نويد مي‏دهد که آن‏ها را به زينت تقوا مزين و مفتخر مي‏سازد.

در اين آيه، به محدود بودن زمان روزه نيز اشاره شده است: «اَياما معدودات» خداوند به سبب لطف و عنايت خود بر بندگان تنها 121 سال را روزه مقرر فرموده تا به سهولت از عهده آن برآيند.

در اين آيه، ارزش ماه رمضان به خاطر نزول قرآن ذکر شده است، چه بسا ارزش انسان‏ها نيز به واسطه نفوذ روح قرآن در دل آنها مي‏باشد.

توفيقات، رشد و ترقي و هدايت را از خدا بدانيد (عَلي ما هَديکُمْ)

روزه عبادتي منظم و انعطاف‏پذير است: علي رغم اين که روزه در زمان معيني بر همه افراد مکلّف واجب مي‏شود، اما در عين حال انعطاف‏پذير است؛ يعني آنهايي که به نحوي نمي‏توانند در آن زمان معين روزه بگيرند، در صورت توانايي، بايد قضاي آن را به جا آورند و يا کفاره بدهند:

«فَمَن کان مريضا اَوْ عَلي سَفرٍ فَعِدَّةٌ مِن أيامٍ أُخَر؛ زيرا خداوند، هرگز تکاليف دشوار و با مشقت را بر عهده انسان‏ها قرار نمي‏دهد: «يريدُ اللّهُ بِکُم اليسر و لا يريد بکم العسر»