رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲ خرداد ۱۳۹۸

روزه و رمضان از ديدگاه روايات - نمایش محتوای رمضان

 

 

روزه و رمضان از ديدگاه روايات

روزه و رمضان از ديدگاه روايات

روزه و رمضان از ديدگاه روايات

روزه و رمضان از ديدگاه روايات

روزه و رمضان در روايات:

 از امام علي(ع) و امام باقر(ع) روايت شده است: رمضان نگوييد چون نام خداست، بلکه اسم «ماه» را به آن اضافه کنيد يعني ماه رمضان بگوييد تا مشخص شود که اسم ماهي از ماه‏هاست.

حضرت زهرا(س) درباره فلسفه روزه مي‏فرمايند: «خداوند روزه را براي تثبيت اخلاص واجب کرد. (فَرَضَ اللّهُ الصِّيامَ تَثْبيتا لِلْأخْلاصِ)»    (بحار، ج 93، ص 368.)

چرا روزه واجب شده است؟

 امام رضا(ع) درباره علت وجود روزه مي‏فرمايد: «تا مردم درد گرسنگي و تشنگي را بدانند و از اين راه به فقر و بي‏زاد و توشگي آخرت پي ببرند؛ و روزه‏دار بر اثر ناراحتي که از گرسنگي برايش پيش مي‏آيد فروتني کند و کوچکي کند و نيازمندي نشان دهد تا اجر برد و به حساب آورد کار خويش را و بشناسد و پايداري و مقاومت کند؛ از اين که در مقابل طغيان و شهوات و هواهاي نفس مي‏ايستد مستحق اجر شود؛ و براي آنها در اين دنيا موجب عبرت و موعظه شود؛ و براي انجام تکاليف آنها تمريني باشد و براي آنها در عالم ديگر راهنمايي باشد و شدت مشکلات فقرا و بينوايان را در دنيا بشناسد و آنچه را که خداوند در اموالشان براي مساکين و تهيدستان واجب کرده است، ادا کنند.»

همچنين امام رضا(ع) در پاسخ به اين سؤال که «چرا روزه فقط در ماه رمضان واجب شده است نه در ماههاي ديگر؟» (همان، ج 93، ص 370.)

مي‏فرمايد: ماه رمضان ماهي است که خداوند در آن، قرآن را نازل فرموده است. و در آن ماه، ميان حق و باطل کاملاً جدايي افتاده، چنان که حق تعالي در سوره بقره آيه 185 نيز به آن اشاره کرده است.

در اين ماه به پيغمبر وحي شد، در اين ماه شب قدر است، شبي که از هزار ماه بهتر است؛ شبي که تقديرات و مسائلي که در آن سال از نيکي و بدي، سود و زيان، زندگي و مرگ، وجود دارد رقم زده مي‏شود و به همين جهت آن شب را «قدر» مي‏گويند.

زمان روزه:

 پيامبر اسلام(ص) در پاسخ به اين سؤال که چرا روزه در اسلام سي روز است مي‏فرمايند: به دليل اين که آدم وقتي از درخت (ممنوعه) خورد، 30 روز در بدنش باقي بود؛ پس خداوند بر فرزندان او 30 روز گرسنگي و تشنگي را واجب کرد و کسي که روزه‏اش را افطار مي‏کند، فضل و رحمت خداوند شامل حال او مي‏شود، و آدم                هم اين گونه بود.

پس خداوند روزه 30 روز را بر امت من واجب کرد. همچنين ايشان درباره پاداش روزه‏دار فرمودند: هيچ مؤمني نيست که ماه رمضان را فقط به حساب خداوند روزه بگيرد، مگر اينکه خداوند 7 خصلت را براي او واجب کند: حرام را از بدنش ذوب مي‏کند؛ او را به رحمت خدا نزديک مي‏کند؛... خداوند سکرات مرگ را بر او آسان مي‏کند؛ خداوند او را از گرسنگي و تشنگي روز قيامت در امان مي‏دارد؛ خداوند به او برات از آتش را عطا مي‏کند؛ از طيبات بهشت به او مي‏خوراند. (بحارالانوار، ج 93، ص 369)