سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

روایت عاشقی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

روایت عاشقی

Loading the player...

تهیه کننده : علی قنواتی

 کارگردان هنری:سید جلال کرامتی،مهسا طبیب.

تصویربرداران:کامبیز حسین زاده ،مهدی روحی ،محمد خلیلی.

صدابردار:حمید پور غلامحسین.

مجری :مهدی سلیمی.

این برنامه به تعداد 4 برنامه 180  دقیقه ­ای ویژه شب و روز تاسوعا و عاشورای حسینی  ، در ساختار گزارشی به منظور انعکاس مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی از سیمای مرکز کیش پخش ­شد . آیتم های برنامه شامل : آرم و تیتراژابتدایی ، گزارش از هیات های مساجد،حسینیه ها،تکیه ها و...  می باشد.

 انعکاس  مراسم عزاداری هیأت­های کیش از مناطق مختلف سطح جزیره در ظهر وشب تاسوعا ، ظهر و شب عاشورا و نماز ظهر عاشورا توسط واحد سیار تلویزیونی برای پخش زنده  از شبکه کیش و شبکه های سراسری از اهداف مهم این برنامه می باشد.

 توجه به چهار عنصردین،اخلاق،امید وآگاهی  ، تلاش برای معرفی آداب و رسوم ایام محرم کلیه اقوام ایرانی ساکن در کیش به عنوان رنگین کمانی زیبا از فرهنگ دینی مردم،معرفی هیأت­های مذهبی و مراسم­های آیینی اقوام ایرانی که در کیش حضور دارند از موارد بسیار مهم و محوری در این برنامه است .

رویکرد مردم محور و اشاره به حضور پرشور مردم در دهۀ اول محرم، تاسوعا و عاشورا از موارد بسیار مهم به حساب می­ آید.

درباره رویداد عاشورا بسیار گفته و نوشته‏ اند. باز هم جاى گفتن و نوشتن باقى است، چرا که این رویداد از چنان ابعاد بزرگ و گسترده‏اى برخوردار است که هر چه بیش‏تر به تحلیل و بررسى آن پرداخته شود زوایاى نوتر و تازه‏ترى از آن آشکار خواهد شد. عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگى برخاسته از متن اسلام ناب که نقش حیاتى را در استحکام ریشه ها، رویش شاخه ها و رشد بار و برهاى آن ایفا کرده است. عاشورا هیچ گاه در محدوده زمان و جغرافیاى خاصى محصور نمانده است، بلکه همواره الهام بخش تشیع در راستاى حرکت ها، جنبش ها و قیام هاى راستین شیعه ـ پل بسیارى از نهضتهاى دیگر ـ در برابر کانون هاى ظلم و کفر و نفاق بوده است. قیام عاشورا از سال ۶۱ هجرى تا امروز همچون چشمه‏اى جوشان و خروشان از آب زلال و گواراى خود تشنگان معرفت و حقیقت را سیراب کرده، و الهام‏بخش بسیارى از نهضت‏هاى حقّ علیه باطل بوده است

سال تولید: 1396