سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

رهسپار نور - نمایش محتوای صدا

 

 

رهسپار نور

Loading the player...
رهسپار نور

رهسپار نور برنامه ای ویژه اربعین حسینی است که به انعکاس این روز ارزشمند می پردازد. بخش های مختلف برنامه شامل : آرم، متن و گفتار، گفتگو ،موسیقی با کلام و بی کلام مناسبتی ، گزارش از مراسم شب قبل در مساجد کیش و عزاداریهای مردم ، همچنین (زائران امام حسین (ع)) .

کارشناسی در دو بخش ، آموزه های قیام عاشورا ، سیر تاریخی و آنچه که پس از واقعه عاشورا بر اهل بیت گذشت تا چهلم امام حسین (ع) ،معرفی کتاب ، ارتباط با زائران کربلا ، ريالرآم ، ادعیه ،اذان ، سخن بزرگان ، قطعه نمایشی مرتبط ، وکس پاپ ( کربلا) ،  روضه خوانی، تواشیح، معارفی (اذان) تلفن و پیامک است.

بیستم ماه صفر، چهل روز پس از شهادت امام حسین علیه السلام و یاران با وفای آن حضرت، در تاریخ به "اربعین" حسینی مشهور شده است .

 اربعین واژه ای است عربی که در متون دینی ما زیاد به آن توجه شده است. به گونه ای که این کلمه از قداست خاصی برخوردار است. در رقم اربعین خصوصیتی وجود دارد که در سایر ارقام آن خصوصیت وجود ندارد. غالب انبیا در سن چهل سالگی به مقام رسالت رسیده اند. مدت مناجات حضرت موسی علی نبینا و آله و علیه السلام در کوه طور چهل شب بود.1 گفته اند در نماز شب 40 مومن را دعا کنید...برای حسین بن علی علیهما السلام آسمان و زمین چهل روز گریستند.2

در برخی از روایات به بزرگداشت این روز اشاره شده است. در حدیثی از امام حسن عسکری علیه السلامزیارت اربعین به عنوان یکی از نشانه های مومن شمرده شده است. در این حدیث  آن حضرت می فرمایدعلایم مومن پنج چیز است:1 - پنجاه و یک رکعت نماز در هر شبانه روز (17 رکعت واجب،  بقیه مستحب) 2 - انگشتر به دست راست کردن 3- پیشانی به خاک مالیدن 4- بلند گفتن" بسم الله الرحمن الرحیم" در نماز 5 - زیارت اربعین. 3

در این زیارت که متن آن را شیخ طوسی به نقل از امام صادق علیه السلام آورده است،4 جملات بسیار ارزنده ای آمده است. در بخشی از این زیارت آمده است: "و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة و حیرة الضلالة"5 امام حسین علیه السلام جان  خویش را فدا کرد تا بندگان را از جهالت و سرگردانی و گمراهی نجات  دهد. آیت الله جوادی آملی می نویسد: این کلمه "لیستنقذ عبادک" معنایش این است که همه کارهای حسین بن علی علیهماالسلام برای آن بود که هدف رسول گرامی صلی الله علیه و آله عمل شود. یعنی آگاه کردن مردم به تکالیف، سپس عمل کردن به آن.

 

تاریخ تولید: 1394

تهیه کننده:محمد چگینی

گوینده:ثمره رشیدی

صدابرداران:نیما نجم،افسون توحیدی

نویسنده:لیلا تاجرزاده