سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

رعایت ۷۵ درصدی ضوابط بهداشتی در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

رعایت ۷۵ درصدی ضوابط بهداشتی در کیش

رعایت ۷۵ درصدی ضوابط بهداشتی در کیش

دبیر شورای سلامت کیش، گفت: رعایت شرایط بهداشتی در جزیره کیش حدود ۷۵ درصد گزارش شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، سعید پورعلی در بیست و هشتمین جلسه ستاد اقدامات پیشگیرانه ویروس کرونا با قدردانی از ۸ ماه تلاش مستمر و شبانه روزی دستگاه‌های اجرایی مستقر در جزیره کیش گفت:با آغاز فصل پاییز و زمستان باید اقدامات پیشگیرانه با جدیت تمام برای مقابله با کرونا در این منطقه ادامه داشته باشد.

وی افزود: براساس سیاست‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، تلاش بر این ایجاد تعادل میان سلامت؛ اقتصاد، فرهنگ، آموزش، و فعالیت‌های اجتماعی در کیش است.

پورعلی با اشاره به کاهش حساسیت و عادی جلوه دادن شرایط در کشور، گفت: نباید چنین تفکری به مردم القا شود تا مشارکت مردم را بیش از پیش شاهد باشیم.

وی افزود: تبلیغات محیطی نیز برای آگاهی بیشتر جامعه در مسیر اطلاع رسانی و آموزش با حساسیت بالا در جزیره کیش دنبال شود.
دبیر شورای سلامت کیش، گفت: براساس آمار اعلام شده شورای سلامت کیش، رعایت شرایط بهداشتی در جزیره حدود ۷۵ درصد گزارش شده که آمار امیدوار کننده‌ای است.

پورعلی گفت: انتظار داریم رضایت به ۹۵ درصد برسد و اجرای نظام نظارتی سه لایه تشکیل شده از سازمان و بخش‌های مختلف آن، صنوف و مردم و رسانه‌ها که همیشه از ابتدای شیوع ویروس مورد تاکید بوده، باید به نحو احسن و در سطوح بالاتری انجام شود.

وی گفت: در مسیر کنترل شیوع کرونا هیچ راهی جز رعایت شیوه نامه های بهداشتی وجود ندارد و دنیای علم نیز همچنان در مرحله آزمون و خطا است.
دبیر شورای سلامت کیش همچنین با بیان اینکه در سیستم حمل و نقل همچنان نیاز به نظارت‌های بیشتر مسئولان این حوزه است، گفت: مدیریت حمل و نقل عمومی با تقویت عملکرد باید نظارت‌ها را بیشتر کند تا درصد رعایت قوانین و مقررات به میزان مطلوبی برسد.
سعید پور علی تاب آوری اقتصادی را بحثی بسیار مهم عنوان کرد و افزود: این موضوع در صورت عدم مدیریت صحیح باعث بسیاری از مشکلات جدی اقتصادی و حتی سیاسی خواهد شد و رفتار‌های فرهنگ پایه می‌تواند بر کاهش سرعت شیوع بیماری و کم شدن مشکلاتی که به طبع آن به وجود می‌آید نقش بسزایی ایفا کند.
وی همچنین با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در آگاهی بخشی به جامعه کیش برای کنترل شیوع کرونا افزود: تمام تلاش ما این است که مجدد به شرایط ایجاد محدودیت‌ها نرسیم و راه حل آن، رعایت مقررات از سوی مسافران، گردشگران و کیشوندان است که باید به خوبی در فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای تشریح شود.
دکتر محمد رضا رضانیا سخنگوی شورای سلامت کیش نیز در این نشست با بیان اینکه از شروع اپیدمی کرونا تا کنون ۷ هزار و ۵۳۶ آزمایش از اشخاص مشکوک به بیماری گرفته شده است و از این تعداد ۲ هزار و ۴۸۰ آزمایش مثبت اعلام شده، گفت: رقم مرگ و میر بر اساس جمعیت ساکن در جزیره بالا و ۲/۴ درصد است.
وی گفت: در روز‌های آینده با توجه به تغییر فصل و شرایط آب و هوایی و همچنین شرایط کلی کشور، شاهد افزایش تعداد مبتلایان خواهیم بود و با این روند تعداد بستری ها، احتمالا به دوبرابر می‌رسد.

دکتر رضانیا گفت: در صورت رعایت نکردن مقررات بهداشتی، برخلاف نظارت‌های حداکثری؛ درهفته‌های آینده نیز باید منتظر ورود موج سوم کرونا به جزیره و به دنبال آن افزایش تعداد مبتلایان، بیماران بستری و افزایش مرگ و میر‌ها با رقم بالا باشیم.
سخنگوی شورای سلامت کیش، گفت: بررسی‌های میدانی در هفته گذشته افزایش ۲۰ درصدی رعایت شیوه نامه های بهداشتی در اماکن عمومی و جامعه کیش را نشان می‌دهد، اما بهبود وضعیت رعایت مقررات و قوانین بهداشتی به صورت جدی در بخش حمل و نقل عمومی جزیره باید مد نظر قرار گیرد.
وی همچنین بر تبلیغات موثر در فضای شهر برای رعایت تمامی موارد تعیین شده از سوی ستاد مقابله با کرونا تاکید کرد.
دکتر رضانیا در خصوص برگزاری کنسرت‌ها در جزیره کیش،  افزود: اولین کنسرت برگزار شده در کیش به صورت آزمایشی با توافق بر ۳۰ درصد فروش بلیط‌ها و الزام بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فضای باز برگزار شد، اما متاسفانه وضعیت رضایت بخش نبود و در این صورت اگر تذکرات جدی به منظور رعایت شیوه نامه های بهداشتی از سوی گروه هنری بر روی صحنه به تماشاگران گوشزد نشود، مجبور به توقف اجرای برنامه‌ها خواهیم شد.
کمک به ایجاد تعادل روانی تحمیل شده بر مردم در پی شیوع ویروس کرونا، درنظر گرفتن برنامه‌های آموزشی از سوی اداره امور زنان کیش، تصمیم گیری در خصوص عدم برگزاری کنسرت‌ها در صورت رعایت نشدن قوانین، تاکید بر غیر حضوری بودن کلاس‌های درسی دانش آموزان، کاهش ۳۲ درصدی پرواز‌ها و ۳۳ درصدی مسافر در ۷ ماهه نخست امسال همچنین کاهش ۵۰ درصدی ورود خروج از بندرگاه کیش نسبت به سال گذشته در همین بازه زمانی، در این جلسه بررسی شد.
همچنین حمایت از مراکز گردشگری برای جلوگیری از بروز مشکلات اقتصادی برای آن‌ها در کنار آن رعایت مقررات بهداشتی و حفظ سلامت مردم، وضع ضوابط سختگیرانه‌تر در ماه‌های پیش رو و همچنین تذکر کتبی در موارد خاص با ضمانت اجرایی به نقض کنندگان شیوه نامه های بهداشتی ، برنامه ریزی برای تخصیص بودجه برای افزایش تعداد ناظران آموزش دیده در حوزه سلامت در کیش، نظارت بر پروژه‌های عمرانی و ارائه آمار دقیق از تعداد کارگران اتباع بیگانه در کمپ ها، ساخت و تجهیز درمانگاه اختصاصی کووید ۱۹ برای اطمینان خاطر به ساکنان و از بین بردن ترس از مراجعه به مراکز درمانی با جدا سازی درمانگاه مبتلایان به ویروس از دیگر موارد در این نشست بود.