سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین | دوشنبه، ۱۳ تیر ۱۴۰۱

رد شایعات وقوع سونامی ناشی از زمین لرزه در کیش - نمایش محتوای خبر

 

 

رد شایعات وقوع سونامی ناشی از زمین لرزه در کیش

دکترای زمین شناسی با بیان اینکه پوسته‌ای که جزیره کیش بر روی آن واقع شده قاره‌ای است، گفت: برای ایجاد سونامی باید کانون زمین لرزه در اعماق و پوسته اقیانوسی رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، دکتر محمد آریامنش در خصوص زمین لرزه‌های چند روز اخیر جزیره کیش، گفت: رخداد لرزه‌ای که اخیرا در جنوب کشور به وجود آمده و هموطنان بخصوص در کیش احساس می‌شود طبیعی است.

وی گفت: اینکه کدام گسل یا گسل‌ها مسبب رخداد زمین لرزه‌ها است نظریات مختلفی وجود دارد، اما براساس مطالعات انجام شده نشان می‌دهد این پهنه گسلی و خوشه‌های شناسایی شده بیشتر بر اثر فعالیت فرایش‌های گنبد‌های نمکی در منطقه هستند.

دکتر آریامنش افزود: ساز و کار زمین لرزه‌ها که اغلب گسلی محض هستند نشان دهنده این است که این گنبد‌های نمکی می‌توانند تحت تاثیر موقعیت نیرو‌های کشندی قرار بگیرند و ممکن است در آینده هم با توجه به تاریخ نوسان داشته باشد.

وی گفت: تحلیل‌های اخیر نشان دهنده است که تاریخ قمری و موقعیت ماه می‌تواند در این زمین لرزه‌ها تاثیر داشته باشد.

وی در خصوص شایعات رخداد سونامی در کیش، افزود: این مبحث را مردود اعلام می‌کنم چرا که پوسته‌ای که جزیره کیش بر روی آن واقع شده است قاره‌ای است و اقیانوسی نیست.

وی با بیان اینکه اغلب زمین لرزه‌های که در منطقه رخ داده است در خشکی رخ ثبت شده است، گفت: کانون این زمین لرزه در خشکی است و امکان به وجود آمدن سونامی وجود ندارد چرا که برای ایجاد سونامی باید کانون زمین لرزه در اعماق و پوسته اقیانوسی رخ دهد.

دکتر آریامنش گفت: مطالعات نشان دهنده این است که در جزیره کیش زمین لرزه بزرگی نداشته ایم و فعالیت گنبد‌های نمکی منطقه را بیشتر مطالعه کنیم، نباید احتمال زمین لرزه‌های قوی تری را در این منطقه داشته باشیم.

وی گفت: روند زمین لرزه‌ها نشان دهنده کاهش زمین لرزه‌ها از لحاظ بزرگی در منطقه است.