رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

راول - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

راول

Loading the player...

دانلود

راول

جزیره کیش با پهنه ای حدود 457/90 کیلومتر مربع، یکی از زیباترین جزایر خلیج فارس است که در 18 کیلومتری کرانه جنوبی ایران بین مختصات جغرافیایی 53 درجه و 53 دقیقه تا 54 درجه و 4 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 26 درجه و 29 دقیقه تا 26 درجه و 35 دقیقه عرض شمالی واقع است.

طول جزیره کیش 15 کیلومتر در محور شرقی – غربی و پهنای آن 7 کیلومتر در محور شمالی جنوبی است.

كيش نامي باستاني و بسيار كهن است ، زيرا شهري به همين نام در شرق بابل وجود داشته است، درست در شرق بابل، شهر قديمي اكدي و بعد سومري يعني كيش را مي بينيم كه جايگاه كهن ترين فرهنگ شناخته شده در اين ناحيه است. 

 ظاهرا هيچ ارتباطي بين شهر سومري كيش و جزيره كيش وجود ندارد، ولي با توجه به قدمت و تثبيت واژه كيش به عنوان نام يكي از جزاير معروف و كهن خليج فارس و مشابهت آن با نام شهر باستاني بابل ، مي توان گفت كه اين هم نامي بي ارتباط نبوده است و به نظر مي رسد كه در دوراني كهن به دليل مهاجرت اقوامي  از ساكنان اوليه يا بعدي شهر باستاني كيش در بابل به خليج فارس نام اين شهر به جزيره اي كه امروز كيش خوانده مي شود ، نهاده شده است.

تاریخ نگاران عرب از جزیره کیش به نام قیس یاد کرده اند. ابن بلخی در فارس نامه، نوشته است :

«عثمان بن ابی العاص ثقفی، برادرش حکم بن ابی العاص با لشکر از عبدقیس، ازد، تمیم، بنی ناجیه و غیر ایشان بفرستاد و جزایر بنی کاوان بستدند و اصل این جزایر، جزیره قیس بود و آن را جزیره قیس نگفتندی، اما چون عرب آن را بستدند، بنی عبد قیس نام نهادند.»

منظور ابن بلخی از قیس، همان جزیره قشم است ولی سرویلیام اوزلی درباره نامگذاری قیس بر این جزیره، بر پایه یک افسانه، آنرا به پسر بیوه تنگدستی بنام قیس نسبت داده است.

میرزا حسن حسینی فسایی، نویسنده کتاب فارس نامه ناصری، می نویسد:

«این جزیره را در قدیم کیش می گفتند... و چون پسران قیصر، ناخدای سیرافی، جزیره را آباد کردند، جزیره کیش را به مناسبت قیس پسر بزرگ قیصر، جزیره  قیس گفتند»

در نامگذاری کیش، افسانه هایی در آثار تاریخی و جغرافیایی چون تاریخ وصاف، تنسوخ نامه، عرایس الجواهر و ... آمده است، ولی نام این جزیره در همه متون فارسی و برخی عربی، کیش یاد شده و واژه قیس، شکل عربی کیش است. بنابراین قیس نام شخص نیست، بعضی ها خواسته اند پدری برای قیس بسازند و آنرا «قیس بن عماره» نوشته اند که این نامگذاری درست نیست.

برگرفته از پژوهش «تحقیق جامع اولویت های برنامه سازی با توجه به اقتضائات بومی»