جهش تولید | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

راهنمای هوایی - نمایش محتوای نورور

 

 

راهنمای هوایی

راهنمای هوایی

راهنمای مسافران هوایی

1- مسيرهاي هوايي كيش

1-1- مسيرهاي هوايي داخلي:

درحال حاضر گردشگران داخلي مي‌توانند از طريق فرودگاه‌هاي بيش از 13 شهر ايران به كيش سفر ‌‌كنند كه اين مبادي پروازي عبارتند از تهران، شيراز، مشهد، اصفهان، بندرعباس، تبريز،‌ كرمان، كرمانشاه، اهواز، ‌يزد، رشت، ساري، عسلويه.بيش از 13 شركت هواپيمايي وظيفه جابه‌جايي مسافران ورودي به كيش را از مبادي مختلف برعهده دارند.به‌طور متوسط روزانه 45 پرواز داخلي در فرودگاه كيش انجام مي‌شود كه اين تعداد در ايام نوروز به 100 پرواز مي‌رسد.

1-2- مسيرهاي هوايي خارجي:

پروازهاي منظم خارجي همه روزه به مقاصد دبي و ابوظبي از كيش با متوسط 6 پرواز در روز صورت مي‌پذيرد.

2- نكات مهم و مورد نياز مسافران

- مسافرين بمنظور انجام امور فرودگاهي بايد به نحوي برنامه‌ريزي نمايند که در پروازهاي داخلي حداقل دو ساعت (بمنظور انجام امور تشريفات گمرکي) و در پروازهاي خارجي سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشند.

- مسافرين پيش از ورود به فرودگاه مندرجات داخل بليط با آرم شرکت هواپيمائي که به منزله قرارداد بين شرکت‌ هواپيمائي و دارنده بليط مي‌باشد را حتماً مطالعه نمايند.

- همراه داشتن بليط OK با آرم شرکت‌هاي هواپيمائي و کارت شناسائي معتبر در فرودگاه جهت ورود به سالن پذيرش مسافر و احراز هويت الزامي مي‌باشد. مسافران عزيز دقت نمايند كه كارت شناسايي خود را در داخل چمدان به قسمت بار تحويل ندهند.

- وزن بار مجاز به ازاي هر مسافر 20 كيلوگرم مي‌باشد.

- حداکثر وزن هر بسته و چمدان نبايستي از 25 کيلوگرم تجاوز نمايد. بالاتر بودن وزن هر بسته از ميزان مجاز، منتج به عدم پذيرش بار از سوي كانتر پذيرش و الزام تقسيم بار به بسته‌هاي سبك‌تر خواهد گرديد.

- حداكثر ابعاد مجاز براي هر بسته جهت تحويل به قسمت بار در هواپيماهاي متوسط 190*170 سانتي‌متر مي‌باشد و لازم است مسافران در زمان بسته‌بندي بار خود، اين مورد را مد نظر قرار دهند. جهت بارهاي با ابعاد بزرگتر بايستي ارسال از طريق بارنامه صورت گيرد.

- مسافرين جهت جلوگيري از آسيب بارهاي شکستني خود لازم است نسبت به بسته‌بندي مناسب قبل از تحويل اقدام نمايند. شركت‌هاي هواپيمايي، بارهايي كه داراي بسته‌بندي مناسب نمي‌باشد را پذيرش نمي‌نمايند.

- لازم است مسافران در زمان تاخير پرواز، آرامش خود را حفظ كرده و صبور باشند. ايجاد درگيري علاوه بر ايجاد فضاي متشنج براي خانواده و ساير مسافران، ممكن است با عواقب ناخوشايندي از جمله جاماندن از پرواز و ... همراه باشد. با توجه به اينكه فرودگاه مسئول تاخيرات پروازي نمي‌باشد، مسافران جهت كسب اطلاعات بيشتر بايد به دفتر ترافيك شركت هواپيمايي مربوطه مستقر در فرودگاه مراجعه نمايند.

- در صورت جاماندن مسافر از پروازهاي چارتري، بليط كنسل شده و هيچگونه وجهي به مسافر مسترد نمي‌گردد.

- به منظور سرعت بخشيدن به فرايند مسافرگيري و جلوگيري از بروز تاخيرات، لازم است مسافران حتي‌الامكان از به‌همراه داشتن وسايل اضافه و غير ضروري به كابين هواپيما خودداري فرمايند. با توجه به ابعاد محفظه بار داخل كابين، حداكثر ابعاد مجاز براي هر بسته 40*30 سانتي‌متر و حداكثر وزن مجاز بار براي هر نفر 7 كيلوگرم مي‌باشد.

- حداكثر مبلغي كه بابت مفقود شدن بار به مسافران تعلق مي‌گيرد 100 دلار است. لذا لازم است مسافران از قرار دادن اشياء قيمتي و ارزشمند خود در چمدان جداً خودداري فرمايند. در خصوص اشياء گمشده و خسارت وارده به بار مسافران در طول پروازها، فرودگاه هيچگونه مسئوليتي ندارد و لازم است مسافران جهت اعلام مفقودي يا خسارت وارده، به دفتر جامه‌دان شركت هواپيمايي مربوطه مراجعه نمايند.

- لازم است مسافران حتي‌الامكان از به‌همراه داشتن مواد يخ‌زده و فاسدشدني اجتناب نمايند تا در زمان بروز تاخير در انجام پرواز، با مشكل روبه‌رو نگردند.

- به موجب ابلاغيه سازمان محيط‌زيست خروج مرجان، صدف و ماسه دريايي و مواردي از اين قبيل در حد غير متعارف كه باعث آسيب به محيط زيست جزيره مي‌شود، ممنوع مي‌باشد.

- كشيدن سيگار در كليه سالن‌هاي فرودگاه ممنوع مي‌باشد.

3- اشياء ممنوعه

به منظور رعايت اصول ايمني و امنيتي، محدوديت‌هايي جهت حمل بعضي از اقلام همراه مسافر وجود دارد كه به شرح ذيل مي‌باشد

3-1- حمل اقلام ذيل بطور كلي با هواپيماي مسافري ممنوع است.

- انواع مواد آتش‌زا و منفجره و سريع‌الاشتعال

- انواع اسپري‌هاي خوشبو كننده، پاك‌كننده، تافت و همچنين كپسول و اسپري‌هاي شيميايي تحت فشار مانند گاز اشك‌آور، بيهوش‌كننده، دفاع شخصي و گاز مايع و ...

- انواع مواد اسيدي و خورنده مانند سركه، آبليمو، اسيد و ...

3-2- ورود اقلام ذيل به داخل كابين هواپيما ممنوع است.

- انواع اشياء و ابزار برنده مانند تيغ موكت‌بري، بطري، شيشه، چاقو، دشنه، قيچي، ناخن‌گير، تيغ جراحي، پنجه بكس، تيغ‌اصلاح و اشياء مشابه

- انواع ابزار مانند پيچ‌گوشتي، آچار، چكش، سيم، طناب و ...

- انواع اسلحه اسباب‌بازي كه شباهت زيادي به اسلحه حقيقي دارند.

- انواع سلاح‌هاي گرم شامل سلاح‌هاي نظامي، شكاري و ساچمه‌زن

- انواع فشنگ جنگي، شكاري و ورزشي

4- مقررات گمركي

4-1- مقررات کالاي همراه مسافرين در ورود به كيش

- همراه داشتن دوربين فيلمبرداري غيرحرفه‌اي، کامپيوتر شخصي (لپ‌تاپ) و تلفن همراه جزو لوازم شخصي مسافر بوده و نياز به ثبت گمرک ندارد.

- مسافرين به هنگام ورود به کيش چنانچه کالاهاي خارجي به همراه دارند که نياز به ثبت گمرک دارد (کالاهايي غير از لوازم شخصي) قبل از ترک سالن ورودي مراتب را به گمرک اطلاع دهند تا تمهيدات لازم جهت ثبت و تطبيق در برگشت معمول گردد.

- مسافراني كه از كشورهاي خارجي وارد منطقه مي‌شوند، مي‌توانند به ميزان 160 دلار كالا بدون پرداخت عوارض و مازاد بر آن تا سقف 500 دلار با پرداخت عوارض ترخيص نمايند، به شرط آن‌كه كالاي مذكور جنبه تجاري نداشته و از نوع كالاهاي ممنوعه قانوني و شرعي نباشد.

- ورود حيوان از خارج از كشور تنها پس از دريافت مجوزهاي لازم از اداره دامپزشكي كيش و ارائه به گمرك مقدور مي‌باشد.

4-2- مقررات کالاي همراه مسافرين در خروج از كيش

- با توجه به زمانبر بودن انجام تشريفات گمركي، لازم است مسافران مدت زمان لازم براي انجام اين تشريفات را در نظر گرفته تا بتوانند به موقع در سالن ترانزيت فرودگاه حاضر شده و باعث جاماندن ايشان از پروازشان نگردد.

- مسافران هنگام خروج به سرزمين اصلي، علاوه بر اشياء شخصي مستعمل خود كه به شرط غير تجاري بودن از پرداخت حقوق و عوارض گمركي معاف است، مي‌توانند براي يكبار در سال، كالاي مجاز تا سقف80 دلار (به‌ازاي هر نفر) به شرط غيرتجاري بودن را با معافيت از پرداخت عوارض گمركي خارج نمايند. همچنين مي‌توانند مازاد بر ارزش ذكر شده را با پرداخت حقوق و عوارض گمركي خارج نمايند.

تذكر: در صورتي كه به تشخيص ماموران گمرك، جهت خروج كالا به سرزمين اصلي نياز به ثبت معافيت گمركي باشد لازم است مسافران مشمول معافيت با به‌همراه داشتن بليط و شناسنامه يا گذرنامه (براي مسافران خارجي)، جهت خريد کارت سبز گمركي معتبر اقدام نمايند. دفتر صدور كارت سبز در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي فرودگاه واقع شده است. قيمت خريد كارت سبز 75هزار ريال مي‌باشد.

- مسافران لازم است هرگونه کالاي همراه خود را به گمرک اظهار نموده و از اختفاء يا جاسازي نمودن آن يا عبور کالا از مسيرهاي غيرگمرکي خودداري نمائيد. در غير اينصورت قاچاق تلقي و پيگرد قانوني دارد.

- خروج لوازم‌خانگي بزرگ از قبيل تلويزيون، يخچال، فريزر و همچنين داروي مازاد بر مصرف شخصي توسط مسافران ممنوع مي‌باشد.

- خروج مواد اوليه و قطعات و لوازم فني مورد استفاده در واحدهاي توليدي توسط مسافران ممنوع مي‌باشد.

- خروج كالاهاي زير از كشور ممنوع مي‌باشد:

* اشياء عتيقه و كتب خطي، مسكوكات قديمي، آثار اصيل فرهنگي، تابلوهاي نقاشي عتيقه و هر نوع اشياي تاريخي و ميراث فرهنگي ممنوع است.

* خاويار به ميزان بيش از يك كيلوگرم به ازاي هر مسافر (براي كمتر از يك كيلوگرم بايد ممهور به مهر و يا پلمب شركت شيلات باشد)

* فرش دستبافت بيش از 20 متر مربع به ازاي هر مسافر. (محدوديتي از نظر تعداد قطعات فرش در سقف متراژ ذكر شده وجود ندارد)

* وجه نقد بيش از پنج هزار دلار و يا معادل آن به ارزهاي ديگر براي هر مسافر.

* وجه رايج کشور بيش از پانصد‌هزار ريال

* خروج زيورآلات شخصي به ميزان حداكثر 150گرم از انواع مصنوعات طلا به ازاي هر مسافر مجاز مي‌باشد.

* خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هديه و سوغات به ميزان حداكثر 3كيلوگرم به ازاي هر مسافر مجاز مي‌باشد مشروط بر اين‌كه در زمره آثار فرهنگي و تاريخي نباشد.

5- قوانين پزشكي و بهداشتي

5-1- بيماران

بيماري که شرايط پرواز موجب تشديد بيماري و يا به خطر افتادن سلامت او مي‌گردد بايد قبل از حضور در فرودگاه و هنگام تهيه بليط، با اخذ گواهي پزشکي و تأئيد پزشک به دفاتر مرکزي شرکت هواپيمائي مربوطه مراجعه نمايد. شرکت‌هاي هواپيمائي از پذيرش مسافر توانخواه که فاقد فرم پزشکي مي‌باشد معذور بوده و هيچگونه مسئوليتي در اين خصوص ندارند. مسافران بيماري كه مشمول يكي از گروه‌هاي زير مي‌گردند، بايد قبل از خريد بليت، فرم پزشكي خود را پس از تكميل و تائيد پزشك معالج به تائيد پزشكي شركت هواپيمايي مربوطه برسانند.

- بيماري‌هاي اعصاب (مانند صرع)

- هرنوع شكستگي استخوان

- بيماران مبتلا به سكته قلبي تحت درمان

- بيماران تحت درمان بعد از عمل جراحي

- بيماري‌هاي عفوني مانند (سينوزيت حاد) و بيماري‌هاي واگيردار (سرخك و غيره)

همچنين بهتر است مسافراني كه داراي هر يك از بيمار‌هاي ذيل مي‌باشند، جهت حفظ سلامتي خود و برخورداري از يك سفر آرام، پيش از انجام سفر با پزشك معالج خود مشورت نمايند.

- بيماري‌هاي قلبي و عروق

- بيماري‌هاي خوني

- بيماري‌هاي ريوي از قبيل آسم (تنگي نفس) و غيره

- بيماري‌هاي مغزي و پاراپلژي

- سوختگي و عفونت ناشي از آن

- بيماراني كه به تشخيص پزشك معالج احتياج به اكسيژن مصنوعي و همراه (پرستار و پزشك) داشته باشند.

5-2- خانم‌هاي باردار:

مسافرت‌هاي كوتاه مدت و داخلي براي خانم‌هاي باردار تا 32 هفتگي به شرط ارائه گواهي پزشك و تعيين تاريخ تقريبي وضع حمل مجاز مي‌باشد. در مسافرت‌هاي طولاني و بين‌المللي گواهي پزشكي مربوطه مبني بر بدون اشكال بودن پرواز زنان باردار بايد قبلاً به تائيد قسمت پزشكي شركت هواپيمايي مربوطه برسد.

5-3- موارد بهداشتي:

در بعضي كشورها از مسافريني كه از نقاط معيني از دنيا وارد مي‌شوند كارت مخصوص بهداشت و واكسيناسيون مطالبه مي‌شود. لذا بهتر است قبل از تهيه مقدمات سفر و خريد بليت از مقررات كشور مقصد خود در اين مورد مطلع شويد. مقررات ياد شده درباره دام‌ها، حيوانات زنده و گياهان نيز مصداق دارد. در صورتي كه به هنگام مسافرت حيوان زنده و يا گل و گياهي همراه شما باشد، كسب اين اطلاعات بسيار ضروري و سودمند خواهد بود. همراه داشتن سگ در پروازهاي خروجي فقط با اوراق شناسايي و گواهي دامپزشكي و همچنين حمل در سبد مخصوص حيوانات امكان‌پذير مي‌باشد. لازم است مسافران قبل از تهيه بليط، امكان همراه داشتن سگ در سفر را از شركت هواپيمايي مربوطه استعلام نمايند.

 6- رواديد:

براي ورود اتباع خارجي به كيش نيازي به در اختيار داشتن رواديد نمي‌باشد ولي چنانچه ايشان قصد ورود به داخل كشور را داشته باشند، لازم است نسبت به دريافت رواديد پيش از انجام سفر از نمايندگي وزارت امور خارجه اقدام نمايند. بديهي است افراد ياد شده هنگام ورود به كيش بايستي گذرنامه معتبر ارائه نمايند.

تلفن مستقيم دفتر گذرنامه فرودگاه: 4443470-0764

7- خدمات قابل ارائه در فرودگاه كيش

از خدمات قابل ارائه در فرودگاه كيش مي‌توان به وجود بانك، رستوران، صرافي، مراكز خدمات توريستي، آژانس مسافرتي، مركز خدمات پستي، خدمات تشريفات فرودگاهي، فروشگاه، اورژانس، بخش امانات و .... اشاره كرد كه شرح مختصر آن در ادامه آمده است.

7-1- خدمات ويژه پاويون فرودگاه (CIP)

خدمات پاويون فرودگاه بين‌المللي کيش از لحظه فرود هواپيما آغاز مي‌شود. مسافران با خودروهاي لوکس اختصاصي به سالن CIP هدايت مي‌شوند. طراحي زيبا و منحصر به فرد اين سالن، فضاي آرام و دلپذيري فراهم آورده است تا مسافران فارغ از هياهوي سالن اصلي فرودگاه بتوانند به استراحت بپردازند، از سيستم اينترنت بي‌سيم بهره‌مند گردند، تلويزيون تماشا کنند، به مطبوعات دسترسي پيدا کنند و از موسيقي لذت ببرند. مسافران و استقبال‌کنندگان در اين سالن پذيرايي مي‌شوند در حاليکه امور گمرکي، گذرنامه‌اي و دريافت بار آنها به سرعت در حال انجام است.

تلفنخانه فرودگاه: 4443300-0764

داخلي CIP: 317

7-2- دسترسي به اينترنت

در فرودگاه كيش اينترنت بي‌سيم به‌صورت رايگان در اختيار مسافران گرامي قرار داده مي‌شود كه از طريق سيستم‌هاي مجهز به تكنولوژي بي‌سيم نظير لپ‌تاپ و تلفن همراه قابل استفاده مي‌باشد.

7-3- دسترسي آنلاين به اطلاعات پرواز

مسافران گرامي مي‌توانند با ارسال شماره پرواز مورد نظر خود به شماره پيامك 09347680199 از آخرين وضعيت پرواز باخبر شوند. همچنين مي‌توانند از طريق وب‌سايت فرودگاه به آدرس www.kishairport.ir بخش اطلاعات پروازها، بصورت آنلاين به اطلاعات پرواز مورد نظر خود دست يابند.

7-4- رستوران

رستوران فرودگاه در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي واقع شده است. زمان پذيرايي اين رستوران با انجام اولين پرواز آغاز و تا پاسي از شب و انجام آخرين پرواز ادامه دارد. در اين رستوران با انواع غذاهاي با كيفيت ايراني از مسافران گرامي پذيرايي مي‌شود.

تلفنخانه فرودگاه: 4443300-0764

داخلي رستوران: 354

7-5- صرافي فرودگاه

صرافي فرودگاه در ترمينال ورودي پروازهاي خارجي واقع شده است و همه روزه در دو شيفت كاري صبح و عصر آماده ارائه خدمات به مسافران مي‌باشد.

ساعات فعاليت صرافي صبح‌ها 14-9 و عصرها 22-17 مي‌باشد.

تلفن مستقيم صرافي فرودگاه: 4441831-0764

7-6- خدمات اورژانس پزشكي و بهداشتي

خدمات اورژانس پزشكي فرودگاه توسط پزشكان عمومي بيمارستان كيش در فضائي به متراژ 25مترمربع در ترمينال ورودي پروازهاي داخلي به منظور پاسخگويي به نيازهاي اورژانسي پزشکي و دارويي ايجاد به مسافران ارائه مي‌گردد. اين مرکز در تمام ساعات کارکرد فرودگاه فعال بوده و آماده انجام خدمات و مراقبت‌هاي پزشکي اورژانس به مسافران مي‌باشد.

تلفن مستقيم دفتر اورژانس فرودگاه: 4444895-0764

 7-7- خدمات بانكي

شعبه بانك ملي واقع در ترمينال پروازهاي داخلي فرودگاه در دو شيفت كاري صبح و عصر آماده ارائه كليه خدمات‌ ريالي به مسافران مي‌باشد.

شنبه-چهارشنبه صبح‌ها: 13:30-7:30 عصرها: 19:30:17:30

پنجشنبه صبح‌ها: 12:30-7:30

تلفن مستقيم بانك ملي فرودگاه: 4443972-0764

7-8- پاركينگ فرودگاه

پاركينگ فرودگاه بين‌المللي كيش در مجاورت ترمينال مسافري داخلي واقع شده است و با مساحت حدود 6400 مترمربع و ظرفيت پذيرش 200 خودرو، خدمت‌رساني به مسافران را به‌صورت شبانه‌روزي انجام مي‌دهد.

7-9- خدمات بسته‌بندي بار

بخش بسته‌بندي بار در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي قرار دارد و مسافران مي‌توانند جهت دريافت خدمات بسته‌بندي به‌منظور حفظ ايمني بار خود به اين بخش مراجعه نمايند.

تلفنخانه فرودگاه: 4443300-0764

داخلي بخش بسته‌بندي بار: 384

7-10- خدمات پستي

شعبه پست فرودگاه در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي قرار دارد و افراد مي‌توانند پس از طي مراحل گمركي در بخش گمرك فرودگاه و در صورت عدم وجود كالاهاي ممنوعه، نسبت به پست كردن كالاي مورد نظر خود به اقصي‌ نقاط كشور اقدام نمايند. ساعت كار اين شعبه پست از 8صبح الي 15 مي‌باشد.

هزينه‌هاي انجام خدمات پستي مطابق با قيمت مصوب در ساير نقاط كشور مي‌باشد.

تلفنخانه فرودگاه: 4443300-0764

داخلي پست: 338

7-11- بخش اشياء گمشده

مسافراني كه وسايل خود را در محدوده فرودگاه گم كرده‌اند مي‌توانند جهت پيگيري دريافت اين وسايل با ارائه كارت شناسايي معتبر به بخش اشياء گمشده واقع در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي فرودگاه مراجعه نمايند.

تلفنخانه فرودگاه: 4443300-0764

داخلي بخش اشياء گمشده: 388

لازم به توضيح است در خصوص اشياء گمشده و خسارت وارده به بار مسافران در طول پروازها، فرودگاه هيچگونه مسئوليتي ندارد و مسافران جهت اعلام مفقودي يا خسارت وارده، بايد به دفتر جامه‌دان شركت هواپيمايي مربوطه مراجعه نمايند.

7-12- بخش امانت بار

بخش امانت بار در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي قرار دارد و مسافران مي‌توانند كالاي خود را در صورتي كه جز كالاهاي خطرناك نباشد و اصول ايمني لازم در خصوص آن رعايت شده باشد را در اين بخش با پرداخت هزينه نگهداري نمايند. ساعت كار اين بخش از ساعت 6 صبح تا زمان انجام آخرين پرواز (بازه عملياتي فرودگاه) مي‌باشد.

تلفنخانه فرودگاه: 4443300-0764

داخلي بخش امانت بار: 367

7-13- فروشگاه‌ها

- غرفه ساعت‌فروشي واقع در ترمينال خروجي پروازهاي داخلي

- غرفه فروش صندلي ماساژور و لوازم مرتبط واقع در ترمينال خروجي

- غرفه جزيره طلائي عرضه‌كننده محصولات فرهنگي از قبيل نقشه و بروشورهاي اطلاعاتي جزيره كيش در ترمينال‌هاي ورودي و خروجي پروازهاي داخلي

- كافي‌شاپ واقع در ترمينال‌هاي خروجي داخلي و خارجي

- غرفه فروش ماهي

8- اطلاعات آماري پروازها و مسافران

آمارها نشان مي‌دهد كه ورود مسافران هوايي به كيش داراي روندي مثبت بوده و هرساله به تعداد مسافران هوايي افزوده شده است. به طور ميانگين در هر سال حدود 20 هزار پرواز داخلي و خارجي در فرودگاه كيش صورت مي‌گيرد و 2 ميليون مسافر از طريق سفرهاي هوايي به كيش تردد مي‌نمايند كه از اين تعداد 82 درصد كل سفرها و 94 درصد كل مسافران به سفرها و مسافران داخلي اختصاص دارد.

آدرس سايت فرودگاه و شماره‌هاي تماس

آدرس سايت فرودگاه: www.kishairport.ir

شماره تماس فرودگاه: 4443300-0764

شماره تماس دفتر مديريت: 4443301-0764

شماره تماس اطلاعات پرواز: 199

سامانه پیامکی اطلاعات پرواز:09347680199