جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

دیابت ، عامل 2 درصد مرگ و میر سالانه در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

دیابت ، عامل 2 درصد مرگ و میر سالانه در کشور

Loading the player...

دانلود

کیش /خبرگزاری صدا و سیما /علمی

بیش از 2 درصد مرگ و میرها در کشور ، مربوط به دیابت و عوارض ناشی از این بیماری خاموش است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما: دکتر مائده معلم پزشک مرکز توسعه سلامت کیش گفت: اضافه وزن بالا(بیش از 15 کیلوگرم ) کم تحرکی و بی تحرکی ، مصرف غذاهای چرب و خوراکی های شیرین مانند کیک ، رولت ، بستنی و نوشابه ، خطر ابتلا به دیابت را تا 40 درصد افزایش می دهد.

وی افزود: وراثت یکی دیگر از عوامل موثر در ابتلا به دیابت است.

دکتر معلم با اشاره به اینکه 2 درصد مرگ و میرها مربوط به دیابت و عوارض ناشی از آن است گفت: یکی از اهداف چهارگانه وزارت بهداشت برای حفظ سلامت جامعه پیشگیری از ابتلا به دیابت و کنترل آن است.

این پزشک مرکز توسعه سلامت با تاکید بر انجام آزمایش های دوره ای دیابت گفت: فرد مبتلا به دیابت باید روزانه با دستگاههای سنجش  ، میزان قند خون خود را اندازه بگیرند و افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند هر شش ماه یکبار برای اندازه گیری قند خون به آزمایشگاه مراجعه کنند.

در گفتگو با بانوی بارداری که مبتلا به دیابت بارداری  بود متوجه شدیم اگر رژیم غذایی مناسب در بارداری رعایت و به توصیه های پزشک معالج نیز توجه شود ، امکان برطرف شدن این بیماری پس از زایمان بسیار بالاست.

پرویز حیدری کارشناس ورزش نیز یکی از عوامل کاهش دیابت و درمان این بیماری خاموش را ، ورزش مرتب ، به ويژه پیاده روی  حدود 2 کیلومتر در روز ، عنوان کرد و گفت: ورزش کردن و مصرف خوراکی های سالم طول عمر افراد دیابتی را افزایش می دهد.

همایش های مختلفی با عنوان پیشگیری و کنترل دیابت به همت بیمارستان و مراکز درمانی کیش همه ساله  برگزار می شود و البته کارشناسان مرکز توسعه سلامت نیز سالانه بیش از 10 جلسه آموزشی در مدارس بر گزار می کنند.

یکی از اقدامات موسسه ورزش و تفریحات سالم کیش نیز برای حفظ سلامت جامعه ، برگزاری پیاده روی های همگانی در روزهای تعطیل و ورزش های همگانی صبح ها در بوستانهای اصلی شهر است.

14 نوامبر همزمان با 24 آبان ، روز جهانی دیابت است و شعار امسال سازمان بهداشت جهانی ،  دیابت را شکست دهیم  .