سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

دیابت - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

دیابت

Loading the player...

دانلود

بیماری دیابت به بالابودن مداوم قند خون اطلاق می شود که در واقع ناکافی بودن میزان انسولین خون این مشکل را ایجاد می کند. انسولین هورمونی است که برای سوخت و ساز گلوکز (مهم ترین قند ساده) در بدن لازم است. وقتی انسولین به حد کافی در بدن نباشد، قند به مصرف سلول های بدن نمی رسد و در خون می ماند و این زمان است که گفته می شود قند خون بالا رفته است. بالابودن میزان قند خون و به عبارت بهتر عدم کنترل این بیماری به سلول های شبکیه چشم، بافت کلیه و سلول های عصبی و… آسیب می رساند و سبب عوارض جبران ناپذیری در این اعضاء خواهد شد.

هورمون انسولین به طور طبیعی از غده لوزالمعده یا همان پانکراس ترشح شده و وارد خون می شود. در افرادی که به هر دلیلی مانند دلایل ژنتیکی، خود ایمنی و… لوزالمعده انسولین ترشح نمی کند یا میزان اندکی انسولین می سازد، فرد به دیابت نوع یک مبتلا می شود. بدن این افراد نمی تواند از قند استفاده کند، بنابراین فرد لاغر شده و برای ادامه زندگی حتما باید انسولین تزریق کند. در مقابل در بیماری دیابت نوع ۲ که شایع تر هم هست، هورمون انسولین از لوزالمعده ترشح می شود، اما میزان آن ناکافی است یا سلول های بدن به آن واکنش ندارند. این بیماری معمولا با مصرف دارو های کاهنده قند خون و در مواردی نیز انسولین کنترل می شود.

آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض می کند، ناآگاهی از میزان قند خون است. این مساله بخصوص در بیماران دیابت نوع ۲ که علائم پرسر و صدایی ندارد و بیماری کم کم خود را نشان می دهد، بیشتر دیده می شود. به عبارت دیگر گاهی فرد از بیماری خود اطلاع ندارد و زمانی که بالا بودن قند خون صدماتی را بر اعضایی مانند کلیه، چشم و… وارد می کند به مراکز درمانی برای معالجه می رود. با توجه به این مساله واجب است که همه علائم دیابت را بشناسند.

رعایت رژیم غذایی مناسب در کنترل بیماری دیابت بسیار ضروری و مهم است

فعالیت بدنی و ورزش، در پایین نگه داشتن قند خون و بهبود کیفیت زندگی بسیار موثر است. انجام ورزش را به صورت منظم شروع نموده و سعی کنید آن را به صورت یک عادت در آورید.  

·        بهترین ورزش برای مبتلایان به دیابت پیاده روی است

·        روزانه دو نوبت و هر دفعه 20دقیقه پیاده روی انجام دهید