سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

در سوگ عشق«ویژه شهادت امام رضا (ع)» - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

در سوگ عشق«ویژه شهادت امام رضا (ع)»

Loading the player...

این برنامه به تعداد 1 برنامه 30 دقیقه ای به مناسبت شهادت امام رضا(ع)، از سیمای مرکز کیش پخش  شد.

امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در یازده ذیقعده 148 ق در شهر مدینه به دنیا آمد. پدر بزگوار آن حضرت، امام موسی کاظم علیه السلام نام مبارک او را «علی» گذاشت.

کینه آن حضرت «ابوالحسن» و مشهورترین لقبش «رضا» است. دیگر القاب آن امام همام عبارتند از: «صابر»، «فاضل»، «رضیّ»، «وفّی»، «صدّیق»، «زکی»، «سراج اللّه» و «نورالهدی».

نام اصلی امام هشتم علی بن موسی علیه السلام است لقب یا نام مشهور آن حضرت رضا علیه السلام می باشد. درباره علت نام گذاری آن حضرت به رضا علیه السلام چنین گفته اند: «او را رضا ملقب گردانیده اند برای آن که پسندیده خدا بود در آسمان و پسندیده رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم و ائمه علیه السلام بود در زمین برای امامت». وجه دیگری که برای آن بیان داشته اند این است که «آن حضرت به رضای پروردگار راضی بود و این خصلت ارزشمند را که مقامی بالاتر از مقام صبر است، به طور کامل داشت».

مأمون که برای حفظ حکومت خود امام رضا علیه السلام را از مدینه به مرو آورده بود و با ترفندهای خود و اطرافیان به اهداف خود نرسیده بود، وقتی که رفتار و قاطعیت آن حضرت را دید، دریافت که گفتار و رفتار آن حضرت در نهایت موجب ضعف و تزلزل حکومت او می شود و از سوی دیگر عباسیّان همواره در مورد ولایت عهدی امام رضا علیه السلام مأمون را تهدید می کردند و به او هشدار می دادند. در نتیجه وی تصمیم گرفت که آن حضرت را به گونه ای از میان ببرد. ولی کاملاً مراقب بود که این عمل به طور کاملاً محرمانه انجام گیرد تا مسئله جدیدی برای حکومتش پیش نیاید. لذا با مسموم کردن آن حضرت به هدف خود رسید. امام علیه السلام در روز آخر صفر بر اثر زهر مسموم و دعوت حق را لبیک گفت و به اجداد پاکش پیوست.

سال تولید: 1394

تهیه کننده:ابراهیم بروغنی

مجری:محمد احسان خرامید

کارشناس:حجت الاسلام یوسف پور

تصویر برداران:ناز محمد خلیلی،کامبیز حسین زاده

صدابردار:حمید پور غلامحسین

تدوین:ابراهیم بروغنیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام برنامه خوبي بود باتشكر از آقاي خراميد از... سوري سوري ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۰۵:۴۵
khaili ali bud , sohbataye hajagha yousefpor... z.a ۱۳۹۴/۱۱/۱۲ ۰۵:۳۶

سوري سوري
سلام
برنامه خوبي بود
باتشكر از آقاي خراميد
از صحبت هاي حاجاقا در رساي علي ابن موسي الرضا استفاده كرديم
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ ۰۵:۴۵
z.a
khaili ali bud , sohbataye hajagha yousefpor vaghean zibast
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۴/۱۱/۱۲ ۰۵:۳۶