جهش تولید | پنج‌شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۹

در سوگ عشق«ویژه اربعین حسینی» - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

در سوگ عشق«ویژه اربعین حسینی»

Loading the player...

این برنامه به تعداد 1 برنامه 30 دقیقه­ای به مناسبت اربعین حسینی، از سیمای مرکز کیش پخش ­شد. این برنامه با حضور کارشناسان به بررسی ابعاد مختلف قیام عاشورا از منظر تاریخی، فرهنگی، عرفانی، فلسفی و سیره امام حسین (ع) و یاران ایشان می­ پردازد. در بخش گزارشی نیز به انعکاس تلاش­های خودجوش همه اقشار مردم در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) پرداخته خواهد شد و وسعت و زیبایی عزاداری اقوام ایرانی در کیش منعکس خواهد شد. پخش کلیپ­های مناسب با موضوع محرم و وُله­ های مختلف از دیگر بخش های این برنامه می باشد.

روز 20 صفر ـ یعنی اربعین ـ زمانی است که حرم امام حسین (ع‌) یعنی کاروان‌اسرا، از شام به مدینه مراجعت کردند. و روزی است که جابر بن عبدالله بن‌حرام انصاری‌، صحابی رسول خدا (ص‌)، از مدینه به کربلا رسید تا به زیارت‌ قبر امام حسین (ع‌) بشتابد و او نخستین کسی است از مردمان که قبر آن‌حضرت را زیارت کرد.

در این روز زیارت امام حسین (ع‌) مستحب است واین زیارت‌، همانا خواندن زیارت اربعین است که از امام عسکری (ع‌) روایت ‌شده که فرمود: علامات مؤمن پنج تاست‌: خواندن 51 رکعت نماز در شبانه‌روز ـ نمازهای واجب و نافله و نماز و شب ـ به دست کردن انگشتری دردست راست‌، برآمدن پیشانی از سجده‌، و بلند خواندن بسم الله الرحمن‌الرحیم در نماز.

شیخ طوسی سپس متن زیارت اربعین را با سند به نقل از حضرت صادق علیه ‌السلام آورده است‌: السلام علی ولی الله و حبیبه‌، السلام علی خلیل الله ونجیبه‌، السلام علی صفی الله و ابن صفیه‌...

این مطلبی است که شیخ طوسی‌، عالم فرهیخته و معتبر و معقول شیعه در قرن‌پنجم در باره اربعین آورده است‌. طبعا بر اساس اعتباری که این روز میان ‌شیعیان داشته است‌، از همان آغاز که تاریخش معلوم نیست‌، شیعیان به حرمت‌ آن‌، زیارت اربعین می‌خوانده‌اند و اگر می‌توانسته‌اند مانند جابر بر مزار امام ‌حسین (ع‌) گرد آمده و آن امام را زیارت می‌کردند. این سنت تا به امروز درعراق با قوت برپاست‌ و شاهدیم که میلیونها شیعه عراقی و غیر عراقی در این روز بر مزار امام حسین (ع) جمع می شوند

سال تولید: 1394

تهیه کننده:ابراهیم بروغنی

مجری:محمد احسان خرامید

تدوین:ابراهیم بروغنی

تصوبربرداران:کامبیز حسین زاده،مهدی روحی

صدابردار:حمید پور غلامحسین