رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

خورشید کیش - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

خورشید کیش

خورشید ستاره‌ای از ستارگان رشته اصلی است که ۵ میلیارد سال از عمرش می‌گذرد. این کره آتشین عمدتا از گاز هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. به نظر می‌رسد که خورشید لبه تیزی داشته باشد، چرا که بیشتر نوری که از خورشید به زمین می رسداز لایه فوتوسفر که چند صد کیلومتر ضخامت دارد ساطع می‌شود. بالای سطح خورشید، کروموسفر یا رنگین کره و هاله خورشیدی قرار دارند که با همدیگر جو خورشید را تشکیل می‌دهند.

وسعت خورشید تقریبا ۱. ۴ میلیون کیلومتر و جرم این ستاره ۷ برابر جرم یک ستاره معمولی است و حدود۷۵۰ برابر جرم تمام سیاراتی که به دورش می‌چرخند.

در هسته خورشید، واکنشهای هسته‌ای، جرم را تبدیل به تشعشعات الکترومغناطیسی که نوعی انرژی هستند، می کند. این انرژی به سمت بیرون تابانده شده و باعث درخشندگی خورشید می‌گردد. سایر اجسام آسمانی موجود در منظومه شمسی که توسط جاذبه خورشید در مدار‌هایشان قرار گرفته‌اند نیز گرمایشان را از این انرژی می‌گیرند.

مرکز خورشید مانند کوره‌ای هسته‌ای با دمای ۱۵ میلیون درجه سانتیگراد است. تحت چنین شرایطی هسته‌های اتم هیدروژن باهم ترکیب شده و تبدیل به هسته‌های هلیووم می‌شوند. در این حال از ۵۹۰ میلیون تن هیدروژنی که در هر ثانیه در مرکز خورشید ترکیب می‌شوند، ۳. ۹ میلیون تن به انرژی تبدیل می‌شود. این سوخت هیدروژنی، تا ۵ میلیارد سال دیگر دوام خواهد داشت.

در کیش ساعات آفتابي ، در طول سال به 3183 تا 3200 ساعت مي رسد . بيشترين ساعات آفتابي در ماههاي گرم و کمترين آن در ماههاي سرد سال است . طلوع خورشید در کیش در اسکله مرجان و غروب آن در کشتی یونانی منظره ای زیبا و تماشایی دارد که برای مردم و مسافران یکی از جاذبه های زیبای کیش محسوب می شود و معمولاً گردشگران و کیشوندان برای تماشای این زیبایی وقت می گذارند و غروب خورشید را درکشتی یونانی تماشا می کنند .