جهش تولید | دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹

حنابندان داماد ( اَلحِنه المعرس ) - نمایش محتوای فضای مجازی

 

 

حنابندان داماد ( اَلحِنه المعرس )

Loading the player...

دانلود

حنابندان داماد ( اَلحِنه المعرس ) :

ابتدا ، یکی از نزدیکان داماد و یا یکی از دوستان و یا یکی از همسایه ها و اخیراً بعضی خانواده های شیعه خانواده عروس ، سینی حنا را آماده می کنند .

سینی حنا ،عبارت است از مجمعه ی بزرگی که گرد می باشد و در آن یک کاسه حنایی که به صورت خمیر درآورده شد ، گلابدان ، بخوردان و گلدان های زیبا که درون آن گل است که به آن ( براقی ) و وسایل داخل سینی را بوسیله گچ به سینی می چسبانند تا نیفتد .

سپس برگ های ( مشموم ) ( مشموم که به آن ریحان عربی هم می گویند .گیاهی است شبیه ریحان اما با بوته ای بزرگتر که دارای عطر خاص و خوبی است) مراسم حنابندان در حدود ساعت 11-10 شب شروع می شود .

یکی از مردان سینی حنا را بر سر می گیرد و دو نفر نیز همراه داماد در حالیکه دست او را گرفته اند او را مشایعت می کنند و گروه مردها همراه با نوازنده ها در پشت سر آن حرکت می کنند و با فاصله ای دورتر ، زنان در پشت سرشان در حرکت هستند . این گروه در محله ها و کوچه های آبادی دور می زنند و سپس به طرف « فیش » ( سایبان ) می روند ، و داماد بر روی تشکچه نشسته و بر بالشتی سبز تکیه می دهد و سینی حنا را مقابل او قرار می دهند .

در گذشته قبل ازحنا بستن به دست و پای داماد مولودی خوان ، مولودی خود را به نام (بان الصبح بانیه وابه ) را می خواندند .

گرچه امروزه در خانواده های مذهبی و سنتی هنوز این مولودی خوانده می شود .

بان الصباح بان و بان                           واجینی مابان وایه

یجیبی کلما یجیب ملیتون                   او کلما طالت العشره تغالیتون

یجیبی دود البطیح من لبه                   وضعیت البخت یبعضی وان احبه

سپس مردی میانسال و یا یکی از زنان میانسال فامیل که قبلاً آرزوی این کار را کرده ، کار حنا بستن را انجام می دهد . داماد بروی تشکچه می نشیند و بر پشتی تکیه می کند و چهار متکای کوچک سبز رنگ را زیر دست و پای داماد قرار می دهند ، تا هم داماد وضعیت راحتی داشته باشد و هم از کثیف شدن تشکچه جلوگیری شود . سپس کف پاها و دست های داماد را کاملاً با حنا می پوشانند و سپس دست و پاهای داماد را با نوارهای سبز رنگی که مخصوص همین کار است می پوشانند .

در موقع حنابندان بعضی از دوستان نزدیک داماد هم در دو طرف داماد می نشیند که معمولاً دو نفر هستند ، و بر دست و پای این دو نفر نیز حنا بسته می شود . به این حنا بستن داماد و جوان ها ( گصه) می گویند.

در حین حنا بستن نوازنده ها نیز با ساز و آواز مجلس حنابندان را شاد می کنند .

بیشتر ترانه هایی که درحنابندان خوانده می شود .

« حوالی لصبیان »

( حوالی لصبیان ، حوالی لصیبان ، معرس ایحنونه ، حوالی لصیبان

مخلوط مسباحه لولو و مرجان

فوق الصطوحی یا زارع الریحان ، فوق الصطوحی

یا غالی ، غربت روحی )

ساز و پایکوبی تا نیمه شب ادامه دارد و یک نفر با صدای بلند مردم را برای فردا دعوت می کند .

صبحانه و ناهار در گذشته وجود داشته اما امروزه مختص فامیل های درجه 1 می باشد .

در قدیم داماد تا صبح با این حنا می خوابید تا رنگ حنا سرخ شود . اما امروزه داماد بعد از رفتن مهمانان حنا را می شویند . بعد از رفتن جمعیت داماد و دوستانش شب را در «فیش» سپری می کنند و داماد حق رفتن به خانه ی پدری را ندارد .