سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

حسینیه شب های جزیره«ویژه اربعین» - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

حسینیه شب های جزیره«ویژه اربعین»

Loading the player...

این برنامه به تعداد 9 برنامه 60 دقیقه­ ای ویژه اربعین امام حسین (ع) به صورت زنده از سیمای مرکز کیش پخش شد.در این برنامه با حضور کارشناسان و صاحب نظران در خصوص قیام امام حسین و واقعه عاشورا و فرهنگ شهادت و ایثار بحث و گفتگو شد و فضای محرم در جزیره کیش انعکاس داده شد.

در فرهنگ عاشورا، اربعین به چهلمین روز شهادت حسین بن علی علیهما السلام گفته می شود که مصادف با روز بیستم ماه صفر است. از سنتهای مردمی، گرامیداشت چهلم مردگان است که، به یاد عزیزِ فوت شده خویش، خیرات و صدقات می دهند و مجلس یاد بود برپا می کنند. در روز بیستم صفر نیز، شیعیان، عظیم ترین مراسم سوگواری را در کشورها و شهرهای مختلف به یاد عاشورای حسینی برپا می کنند و همراه با دسته های سینه زنی و عزاداری به تعظیم شعائر دینی می پردازند. در شهر کربلا، اربعین حسینی عظمت و شکوه خاصی دارد و دسته های عزادار، مراسمی پرشور برپا می کنند.

اربعین، چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) است که جان خود و یارانش را فدای دین کرد. از آنجا که گرامیداشت خاطره شهید و احیاء اربعین وی، زنده نگهداشتن نام و یاد و راه اوست و زیارت، یکی از راههای یاد و احیاء خاطره است، زیارت امام حسین (ع) بویژه در روز بیستم ماه صفر که اربعین آن حضرت است، فضیلت بسیار دارد.

یکی از جلوه های بسیار زیبای اربعین حسینی حرکت پیاده خیل مشتاقان آن حضرت است که حماسه ای وصف ناشدنی وجلوه ای درک ناشدنی را می آفریند، دشمنانی که زیارت چند هزار نفره سابق را در اربعین حسینی تحمل نکردند امروز نظاره گر حرکت سیل گونه و میلیونی زائران آن حضرت است که بصورت خودجوش وکاملا مردمی چشمان جهانیان را مات ومبهوت خود ساخته است.

سال تولید: 1395

تهیه کننده:ابراهیم بروغنی

مجری:بیژن منصوری

تصویر برداران:مهدی روحی،اکبر بروغنی،محمد خلیلی

صدابردار:حمید پور غلامحسین

تدوین:ابراهیم بروغنی