سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

حسینیه شب های جزیره - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

حسینیه شب های جزیره

Loading the player...

ویژه برنامه « حسینیه شب های جزیره» به تعداد 25 برنامه 50 دقیقه ای به مناسبت «ماه محرم» هر شب در ساعت 21 به صورت زنده از سیمای مرکز کیش پخش می شود.

در این برنامه با حضور کارشناسان وصاحب نظران در خصوص قیام امام حسین و واقعه عاشورا و فرهنگ شهادت وایثار بحث وگفتگو می شود وفضای محرم در جزیره کیش انعکاس داده می شود. در بخش گزارشی برنامه به تلاش های خودجوش همه اقشار مردم در برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) پرداخته خواهد شد و وسعت و زیبایی عزاداری اقوام ایرانی در کیش منعکس خواهد شد.

حماسه کربلا، بزرگترين و دلخراش ترين واقعه تاريخ است که پس از 1400 سال هنوز هم زنده مانده و پس از چهارده قرن به ياد آن واقعه اشکها ريخته مي شود و ناله و فرياد به پا است.
مراسم عزاداري امام حسين(ع) نخستين بار در روز يازدهم محرم سال 61 هجري در کنار اجساد مطهر شهيدان توسط اهل بيت‌ عليه السلام برگزار گرديد.

پس از آن هنگام ورود کاروان اسيران به کوفه، امام زين‌العابدين و حضرت زينب و ام‌ کلثوم عليهم السلام براي مردم کوفه که براي تماشا آمده بودند، سخنراني کردند. در پي اين سخنرانيها صداي ضجه و گريه از خانه‌ها و مردم کوفه بلند شد. که به نوعي عزاداري براي شهدا و افشاگري امويان بود.

پس از ورود کاروان اسراء به شام و خطابه خواني امام سجاد(ع) در شام، يزيد به اهل بيت امام حسين اجازه داد که عزاداري کنند و اهل ‌بيت ‌به مدت سه روز به طور رسمي در شام عزاداري کردند.در پي آن خطابه و اين عزاداريها، انقلاب بزرگ فکري در شام پديد آمد و اکثر قريب به اتفاق مردم نسبت ‌به دستگاه حاکمه بدبين شدند.

عزاداري بعدي در مدينه برپا شد. پس از ورود اهل بيت به مدينه عزاي عمومي بر پا گرديد و تمامي مردم مدينه ناله و ضجه کردند. پس از آن حلقه‌هاي عزاداري توسط اشخاص و افراد سرشناس بر پا شد.

از جمله کساني که درمدينه‌ مجلس‌عزاداري بر پا کرد، حضرت زينب سلام الله عليها بود. اين عزاداري مدينه را در آستانه انفجار و حرکت عمومي قرار داد و عمر بن سعد جريان را به يزيد گزارش داد و اعلام کرد که تحقيقا وجود زينب کبري(س) در مدينه انديشه‌ها را تحريک مي‌کند، زيرا او سخنور و دانا و باهوش است. خود و کساني که با او همراهي مي‌کنند، در نظر دارند براي خونخواهي حسين قيام کنند. تا اين که حضرت زينب به شام يا مصر تبعيد و رحلت فرمود.

سال تولید: 1395

تهیه کننده:ابراهیم بروغنی

مجری:محمد احسان خرامید

تصویربرداران:مهدی روحی،کامبیز حسین زاده،محمد خلیلی

صدابردار:حمید پورغلامحسین