حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷

حذف خوشه‌های نخل جزیره کیش با هدف حفظ سلامتی و زیبایی درختان - نمایش محتوای خبر

 

 

حذف خوشه‌های نخل جزیره کیش با هدف حفظ سلامتی و زیبایی درختان

حذف خوشه‌های نخل جزیره کیش با هدف حفظ سلامتی و زیبایی درختان

معاون امور شهری شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش حذف خوشه‌های درختان نخل را عامل حفظ سلامتی و زیبایی درختان برشمرد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کیش، کاووس حقانی معاون امورشهری شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش گفت: کاشت نخیلات در جزیره کیش تنها با هدف زیبا سازی فضای سبز صورت گرفته و هیچ گاه برداشت محصول از این گونه گیاهی مورد نظر نبوده است.
وی با بیان اینکه تغییرات اقلیمی در دو دهه اخیر در منطقه خاورمیانه و به ویژه درفلات ایران باعث تغییرات زیادی در شرایط اقلیمی منطقه نظیر کاهش بارندگی، کاهش رطوبت نسبی، افزایش شوری آب و خاک و افزایش دما شده است، افزود: این تغییرات به شدت زیاد و به حالت تجمعی در فعالیت­های متابولیکی مانند تعرق برگ ها و رشد گیاهان اثر گذار بوده و با کاهش شدید مقاومت گیاهان در برابر تنش های محیطی، آفات وبیماری ها به خصوص حشرات چوبخوار تضعیف گیاهان به خصوص نخیلات را درپی داشته است .
حقانی یادآور شد: درختان نخل کاشته شده در جزیره، در سالهای قبل از مناطق جنوبی کشور که آلوده به آفات مختلف به خصوص آفت چوبخوار بوده اند، تهیه شده و علاوه بر مستعد بودن درختان در پذیرش تنش های محیطی و آفات، در بسترهای نامناسب و کم عمق بر روی سنگ بستر و یا  با خاکریزی اندک بر روی آسفالت کاشته شده اند.
معاون امور شهری در خصوص آزمایشات انجام شده بر روی خاک در تابستان سال گذشته عنوان کرد: با توجه به محدود بودن منابع آب در دسترس و وجود درصد بالای آهک در خاک، PH و EC خاک بسیار بیش از حدتحمل گیاهان است و این عوامل می تواند به دلیل عدم جذب مواد غذایی باعث ضعیف شدن گیاهان شده و به تدریج بربقاء و زیبائی گیاهان به ویژه درختان نخل اثرگذارد.
وی ضمن اشاره به باور عمومی مبنی بر اینکه نخیلات به آب کمی احتیاج دارند، تاکید کرد: میزان آب مورد نیاز به صورت هفتگی برای هر نفر نخل، حداقل 600 لیتر است که در جزیره کیش این مقدار با توجه به کمبود شدید آب  به خصوص در فصل گرم سال به حدود100 لیتر می رسد.
حقانی با بیان اینکه در هنگام گرده افشانی و تشکیل میوه، نیاز نخل ها به آب و مواد غذایی به شدت افزایش می یابد تصریح کرد: این موضوع باعث می شود مواد غذایی که باید صرف سبزینگی و شادابی درخت شود، صرف تولید میوه شده  و در نهایت با ضعیف شدن درختان و هجوم انواع آفات و بیماریها از قبیل سوسک های چوبخوار کرگدنی ، سرخرطومی و موریانه ها ، آسبزیادی به نخل ها وارد شود.
 
وی شکستن و سقوط تنه نخل ها با کمترین وزش باد ، ایجاد سوراخ های عمیق در تنه نخل ،کاهش زیبایی و استحکام درختان را آثار این آفت زدگی خواند و عنوان کرد نمونه هایی از این مشکلات در کیش دیده شده که باید ازگسترش آن پیشگیری کرد.
معاون امور شهری در خصوص اقداماتی که بصورت مستمر برای حفظ نخل های جزیره در دست اجراست،به مواردی از جمله تکریب نخل ها یا حذف دمبرگ ها در طول تنه درختان نخل، هرس برگ های خشک و مسن از فاصله 50 تا60 سانتیمتر زیر تاج نخل، عدم گرده افشانی و حذف شاخه­ های میوه دهنده و ضد عفونی محل آفت زده شده، جمع آوری کلیه اندام­های گیاهی ریزش کرده وخصوصا میوه­ها در زیر درختان، سمپاشی تنه درختان با استفاده از مخلوط سموم حشره کشو قارچ کش،  حذف نخل­هایی که میزان آلودگی و خسارت حشرات چوبخوار در آنها زیاد است، اصلاح بستر و کاشت مجدد نخل های کاشته شده بر روی بستر نامناسب اشاره کرد.
وی افزود: همچنین،پوشاندن دور تنه نخل­های آسیب دیده از حشرات چوبخوار با پلاستیک و قرار دادن قرص تدخینی فوستوکسین برای هر نفر نخل به منظور از بین بردن حشرات در تنه درخت، محلول پاشی درختان با مخلوط محلول های میکرو حاوی اسیدهای آمینه و عناصر ریزمغذی و ماکروحاوی عناصر پرمصرف و اسیدهای آمینه به صورت مداوم و 5 نوبت در سال،  جایگزین کردن درختان نخل موجود با نخل های جوان تر که از طریق کشت بافت تولید شده اند،کود دهی نخیلات با کود دامی کاملاً پوسیده و کود شیمیایی به صورت چال کود یک بار در سال و ضرورت تامین آب مورد نیاز به صورت پایدار از جمله روشهای مورد استفاده برای کاهش خسارات نخل ها درجزیره کیش است.